Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciazy
123rf.com

W trzecim trymestrze ciąży ciało nabiera coraz bardziej imponujących rozmiarów. Kręgosłup wymaga szczególnej troski, podobnie jak obrzęknięte stopy. Wykorzystuj każdą chwilę w ciągu dnia i odpoczywaj, leżąc z nogami uniesionymi nad tułów.
W nocy nie próbuj już spać na wznak. Brzuch uciska duże naczynia krwionośne, ciśnienie krwi spada, kiedy jej przepływ jest utrudniony. W efekcie przy wstawaniu z łóżka pojawiają się zawroty głowy. Najzdrowiej i dla ciebie, i dla malucha będzie, jeśli nauczysz się spać na lewym boku, z poduszką pod prawą nogą.

Niestety, w trzecim trymestrze ciąży źle przespana noc bywa normą. Dziecko budzi cię, wiercąc się między twoim pęcherzem a przeponą. Często musisz wędrować do toalety. Lekka kolacja, mały spacer przed snem, słuchanie kojącej muzyki pomogą się wyciszyć przed nocnym odpoczynkiem. Mogą pojawić się duszności, gdyż powiększająca się macica uciska na przeponę i trudno złapać oddech. Przytrafia się to zwłaszcza wtedy, gdy denerwujesz się, masz coś powiedzieć na ważnym zebraniu lub przeprowadzić szkolenie. W takich sytuacjach mów wolniej, oddzielaj zdania spokojnymi oddechami.

Kolejne skutki ciasnoty w brzuchu to zgaga. Jeśli pojawia się uczucie palenia w przełyku, jedz mniej i częściej. Pij dużo wody, a do snu układaj się na dodatkowej poduszce, by unieść tułów. Dowiedz się, jaką stosować dietę.