fbpx

Co dostają dzieci w nagrodę za dobre oceny?

Co dostają dzieci w nagrodę za dobre oceny?
123rf.com

Według badania IPSOS „Finanse rodzinne 2016“ gotówka jest najlepszą formą nagrody w opinii 67% polskich dziadków i 46% rodziców. Co ciekawe, dzieci chętnie oszczędzają otrzymane pieniądze – aż 54% zatrzymuje całość lub przynajmniej jej większą część na dłużej.
Pieniądze utrzymują się na czele listy nagród już od pokoleń. Blisko połowa rodziców objętych badaniem także była w dzieciństwie nimi nagradzana. 31% dostawało nagrodę wyłącznie w przypadku dobrych ocen, a 11% również za średnie wyniki. Rodzice, którzy w dzieciństwie „uczyli się dla siebie a nie dla nagród”, w dorosłym życiu są mniej skłonni do stosowania jakiekolwiek zachęty wobec własnych dzieci. Jednocześnie aż 54% nie zauważa pozytywnego wpływu nagród na wyniki swoich pociech.

„W Europie Środkowo-Wschodniej gotówka nadal ma silną pozycję. Analiza preferencji dziadków pokazuje, że na wręczenie wnukom gotówki decyduje się blisko 90% Czechów, 78% Bułgarów i 73% Słowaków. Polscy dziadkowie rzadziej zapełniają wnuczętom skarbonki, ale gotówka jest wciąż numerem 1 rankingu. Kolejne miejsca zajmują wspólne wakacje lub choćby weekendowy wypad, zakup sprzętu elektronicznego czy sportowego“, mówi Jarosław Czulak, dyrektor marketingu w Profi Credit Polska.

Zmianę trendu widać natomiast w zwyczajach rodziców. W Czechach, Słowacji i Bułgarii uczniowie częściej mogą liczyć na ulubione słodycze lub wspólne wyjście do restauracji niż na gotówkę, która jako nagroda za osiągnięcia w nauce, zajmuje drugie miejsce. Polscy rodzice w pierwszej kolejności sięgną po pieniądze, ale wspólny wypad do ulubionej restauracji (38%) czy atrakcyjne wakacje (35%) cieszą się niewiele mniejszym powodzeniem.