1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy można podawać dziecku smoczek do ssania?

fot. iStock
fot. iStock
W temacie smoczków uspokajających wciąż toczą się zaciekłe dyskusje. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy dziecku można podać smoczek do ssania.

Inni zastanawiają się, jaki model będzie najlepszy i jak zachować rozsądek w korzystaniu z uspokajacza. Odpowiadamy na nurtujące pytania oraz rozwiewamy wątpliwości.

Smoczek to coś więcej niż gadżet, który kompletujesz razem z wyprawką. Jego najważniejszą rolą jest zaspokojenie potrzeby ssania, która u niektórych dzieci jest wyjątkowo silna w pierwszych miesiącach życia. Smoczek wycisza, koi, uspokaja i relaksuje. Jest także wytchnieniem dla zmęczonych rodziców, zwłaszcza dla mam karmiących, które w pierwszych tygodniach macierzyństwa wiele czasu spędzają z dzieckiem przy piersi. Kiedy miną pierwsze trudności, a Ty będziesz mieć pewność, że maluch opanował sztukę jedzenia, nie jest głodny, a jego obecność przy piersi często wiąże się "tylko" z potrzebą ssania, będzie to dobry moment na podanie smoczka.

Smoczek tak, ale nie na początku

Smoczki dedykowane dla noworodków, takie jak smoczek Lovi 0-3 (gdzie 0-3 oznacza przedział wiekowy dziecka) został stworzony z myślą o najmłodszych. Zgodnie z deklaracją producenta można podawać go już od momentu narodzin. Jest dostosowany do noworodka zarówno pod względem rozmiaru, jak również bezpiecznych materiałów czy konstrukcji. Okazuje się jednak, że zdaniem specjalistów od laktacji tak wczesne korzystanie ze smoczka może prowadzić do problemów z karmieniem.

Pierwsze doby życia malucha to okres przystosowania się do nowej rzeczywistości. W tym czasie dziecko uczy się przede wszystkim ssania, a zatem pobierania pokarmu od mamy. Jako, że ssanie piersi wymaga większego wysiłku niż ssanie smoczka lub butelki dziecko może szybko zaniechać dalszych prób jedzenia. Jeżeli nie chcesz ryzykować niepowodzenia w karmieniu piersią, poczekaj z podaniem smoczka do momentu, aż laktacja się unormuje, a Wy z dzieckiem wypracujecie wspólny rytm. Zazwyczaj następuje to po upływie około miesiąca od dnia porodu. W tym czasie wybierz jeszcze produkt z grupy dla najmłodszych dzieci. , który po kilkunastu tygodniach będziesz mogła wymienić na smoczek Lovi 3-6.

Dopasuj smoczek do dziecka

Odpowiednie dopasowanie typu i rozmiaru smoczka do małego użytkownika jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego producenci dzielą smoczki na kilka kategorii wiekowych:

l 0 — 3 miesięcy,

l 3 — 6 miesięcy,

l 6 — 12 lub 6 — 18 miesięcy.

Nie kupuj smoczka na wyrost. Zbyt duży może utrudniać oddychanie i przełykanie śliny, a nawet prowadzić do deformacji jamy ustnej i wad zgryzu. Podobne konsekwencje niesie za sobą zbyt długie i intensywne użytkowanie smoczka, kiedy to jego obecność w buzi dziecka staje się rutyną, czy wręcz pewnym rodzajem uzależnienia.

Wracając do kwestii dopasowania, warto zwrócić uwagę na modele dynamiczne, jakby choćby smoczek Lovi 0-3. Jego budowa nie koliduje z naturalnym rytmem ssania czy prawidłowym rozwojem aparatu mowy. Silikonowa główka rozciąga się i kurczy podczas ssania, a sam jej kształt przypomina kształt brodawki sutkowej. Te cechy sprawiają, że produkt polecany jest również dla nieco starszych dzieci. Kiedy Twój maluch skończy trzy miesiące pamiętaj, aby dotychczasowy model wymienić na większy smoczek Lovi 3-6.

Korzystaj z rozsądkiem

Najczęściej smoczek uspokajający wykorzystywany jest w sytuacjach stresowych dla dziecka, takich jak wizyta u lekarza czy zmiana w codziennej rutynie. Ze względu na działanie uspokajające smoczek sprawdzi się również podczas usypiania, bolesnego ząbkowania czy w innych okolicznościach, które powodują u malucha dyskomfort. Najlepiej jednak jeżeli samodzielnie określisz granice i czas, jaki dziecko może spędzić ze smoczkiem w buzi. Przestrzeganie tych reguł pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i przezwyciężyć trudności związanie z ostatecznym pozbyciem się uspokajacza, kiedy nadejdzie właściwy moment.

Zrezygnuj ze smoczka:

  • w czasie zabawy, kiedy dziecko ma okazję do ćwiczenia aparatu mowy — powtarzanie sylab czy wyrazów ze smoczkiem w buzi prowadzi do znacznych wad i deformacji, generuje trudności komunikacyjne opóźnia naukę mówienia;
  • na spacerze, kiedy maluch interesuje się otaczającym światem, chętnie "opowiada" swoje wrażenia lub zajada przekąski.
  • po ukończeniu drugiego roku życia (niektórzy za ostateczny wiek uznają trzy latka).
Konkretny model smoczka należy zastąpić nowym także w sytuacjach, gdy zauważysz, że uległ on zużyciu. Bardzo często dzieci, zwłaszcza te, które mają już zęby, dość gwałtownie postępują ze smoczkiem. Dla nich nie jest on już tylko uspokajaczem, ale także zabawką i przedmiotem do gryzienia. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia silikonowej otoczki, powstawania dziur, przetarć czy pęknięć. W takich sytuacjach nie czekaj aż maluch wyrośnie ze swojego smoczka Lovi 0-3, lecz od razu wymień go na produkt z tej samej grupy wiekowej lub większy smoczek Lovi 3-6. Korzystanie z uszkodzonego smoczka może prowadzić do zadławień, zakrztuszeń, a nawet śmierci łóżeczkowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze