1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Dzieciom zagraża brak ruchu

Dzieciom zagraża brak ruchu

123rf.com
123rf.com
Badania Światowej Organizacji Zdrowia opublikowane w lutym br. przedstawiają zatrważające dane: na świecie już 81% dzieci w wieku szkolnym nie jest wystarczająco aktywna fizycznie. A Polskie 11-latki są najgrubsze w Europie.

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego dzieci spędzają coraz więcej czasu wolnego przed komputerem i innymi urządzeniami elektronicznymi, które zapewniają im rozrywkę na długie godziny, więc zainteresowanie aktywnością fizyczną zdecydowanie spada. Dorosłym brakuje z kolei pomysłów na to, jak zachęcić młodych ludzi do porzucenia urządzeń mobilnych na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej. A konsekwencje siedzącego trybu życia są bardzo poważne.

– Skutki zbyt małej aktywności ruchowej wśród dzieci obejmują pełne spectrum ich rozwoju: od fizycznego po psychiczny. Dotykają także sposobu, w jaki młodzi ludzie funkcjonują w społeczeństwie i jak są przez nie odbierane – mówi Konrad Gaca, twórca autorskiej metody odchudzania GACA SYSTEM. Najbardziej niebezpieczne jest jednak zagrożenie nadwagą, a nawet otyłość.

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udary – to realne zagrożenia dla naszych dzieci WHO alarmuje, że brak aktywności ruchowej znacząco zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób niezakaźnych, w szczególności udaru, cukrzycy i raka. Układ krążenia jest w przypadku otyłości szczególnie obciążony, ponieważ dodatkowa tkanka tłuszczowa często umiejscawia się w okolicy brzucha, a dokładniej między narządami, stanowiąc tzw. otyłość trzewną. Wykazano także, że u dzieci otyłość powoduje aż siedmiokrotny wzrost ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego w stosunku do osób o prawidłowej masie ciała.

Następstwem braku ruchu i związanym z tym zwiększeniem wagi ciała może być także choroba metaboliczna: cukrzyca. – Siedzący tryb życia, jaki praktykuje teraz większość dzieci, oraz zła dieta obfitująca w nadmiar cukrów prostych znacząco sprzyjają rozwojowi tej choroby. W najpopularniejszej odmianie – cukrzycy typu II – trzustka, odpowiedzialna za produkcję insuliny, nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości tego hormonu, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu – dodaje ekspert. Powodem tego jest właśnie zwiększona masa ciała.

Jak pracować z dzieckiem, które nie jest wystarczająco aktywne fizycznie?

Brak aktywności fizycznej stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci, zarówno teraz jak i w ich późniejszych latach. Z tego powodu to na barkach dorosłych spoczywa zadbanie o efektywne zmniejszenie tego ryzyka. Kluczem do sukcesu jest czynne zachęcanie i umożliwianie dzieciom spędzania wolnego czasu na aktywności fizycznej. – Dzieci bez odpowiedniego wsparcia psychicznego i motywacji szybko nudzą się nową formą spędzania czasu. Ważne jest więc, aby przedstawić dziecku wiele możliwości ruchu, tak aby miało możliwość wybrania tego, co przy okazji będzie także źródłem zabawy i przyjemności – tłumaczy Gaca.

Warto również uświadamiać dzieciom, jak wiele dobrego dla ich zdrowia może nieść za sobą regularne uprawianie sportu, a przede wszystkim dawać dobry przykład. Jeśli rodzice są aktywni, to dzieci znacznie łatwiej przekonają się do takiego trybu życia. Walka o zdrowie dzieci rozpoczyna się w własnych domach.

Konrad Gaca ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze