fbpx

„Bajki. Ezop” wydawnictwa Format

"Bajki. Ezop" wydawnictwa Format
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Format

Klasyka opowieści, gdzie po krótkiej historii następuje trafny morał, to urok słynnych bajek Ezopa.
O Ezopie wiemy tyle, że prawdopodobnie żył w VI wieku p.n.e. na greckiej wyspie i był niewolnikiem. Pisał też krótkie historyjki z morałem, które od jego czasów doczekały się setek edycji. Wydawnictwo Format postanowiło odświeżyć pamięć o Ezopie. Skorzystało z adaptacji Jeana-Philippe’a Mogeneta, a Dorota Hartwich przygotowała je w wersji polskiej. A ponieważ tchną klasyką, zarówno w języku jak i wymowie, wydawnictwo zadbało też o oprawę graficzną: ilustracje, trochę ciemne ale bardzo piękne i klasyczne, przygotował Jean – François Martin.

Dzięki jego ilustracjom takie bajki, jak ta o ścigającym się zającu z żółwiem, czy bajka o owcy i spragnionym wilku, nabierają dodatkowego, mrocznego, ale bardzo pięknego wymiaru.

Trud i pomysł został nagrodzony – książka otrzymała Bologna Ragazzi Award, czyli nagrodę główną na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Choć jej wydanie przypomina bardziej egzemplarz kolekcjonerski niż zwykłą książkę dla dzieci, gorąco polecam jej posiadanie: czasem proste prawdy w niej zawarte bardziej przystają do rzeczywistości niż tłumaczenie niejednego psychoterapeuty.