fbpx

„Czarna książka kolorów” na Niewidzialnej Wystawie

"Czarna książka kolorów" na Niewidzialnej Wystawie
wydawnictwo Widnokrąg

W Millennium Plaza w Warszawie można zobaczyć „Czarną książkę kolorów” dla dzieci, która objaśnia świat „widziany” oczami niewidomych.

wydawnictwo Widnokrąg

„Czarna książka kolorów” umożliwia spotkanie widzących z niewidomymi. Jest książką dla wszystkich, od 5 do 99 roku życia, uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność.

Książka jest prawie cała czarna – czarne ilustracje, czarny braille, jedynie tekst odcina się od tła jasnymi literami.

Autorka książki, Menena Cottin, wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść, też zaczynamy je widzieć inaczej, tak jak Tomek żyjący w „świecie ciemności”. Przed czytelnikiem otwierają się nowe przestrzenie – zmysłów, wyobraźni i odczuć.

„Tomek nie widzi kolorów. Są one dla niego tysiącami smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Pogrążony w mroku chłopiec zaprasza nas, byśmy spróbowali odkrywać je tak, jak on: wcale ich nie widząc” – opowiada autorka.

Polskie wydanie „Czarnej książki kolorów” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Czarna książka kolorów” otrzymała New Horizons Award Bologna Children’s Book Fair 2007 na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

Niewidzialna Wystawa została otwarta w Warszawie 10 grudnia 2011 roku. Pokazuje perspektywę doświadczania świata przez osoby niewidome, które są na Niewidzialnej Wystawie przewodnikami.

„Czarna książka kolorów” („El libro negro de los colores”), Menena Cottin, wydawnictwo Widnokrąg

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze