fbpx

„Diabełek” – recenzja książki

"Diabełek" - recenzja książki
wydawnictwo Bajka

Kiedy sięgam po kolejną książkę Wydawnictwa Bajka, wiem, że nie będzie to zwykła i lekka lektura. Będzie to niezwykła podróż dla mojej wyobraźni. Ale kiedy widzę, że autorką jest znana Maria Ewa Letki, to mogę oczekiwać naprawdę najlepszego.

wydawnictwo Bajka

W 2009 roku autorka otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY, przyznawany najwybitniejszym twórcom książek dla dzieci. Jest autorką słuchowisk radiowych i opowiadań. Jeśli siedzicie wygodnie w fotelu, to zapraszam do lektury.

W małym drewnianym domku opodal lasu mieszkało młode małżeństwo. Wiedli spokojne życie i wszystko byłoby piękne, gdyby tylko w ich domu pojawiło się dziecko. Niestety nie mogli zrozumieć, dlaczego właśnie oni nie mogą mieć dziecka, a inni – którzy nie przepadają za dziećmi – mają ich całą gromadkę. Niestety świat nie zawsze jest sprawiedliwy. Pewnego wieczora, kiedy wiał silny wiatr i gdzieś w oddali słychać było burzę, do drzwi domku ktoś zapukał. Zastali na ganku małą, ciemną postać z różkami na głowie. Na ich progu stał zagubiony diabełek. Jeszcze wtedy nie zdawali sobie sprawy, że całe ich życie bardzo się zmieni. Diabełek został zaproszony do środka. Osuszyli go i nakarmili, a potem położyli do łóżka, bo wyglądał na bardzo zmęczonego. Kiedy tak mu się przyglądali, jak spał, nie wiedzieli, że diabełek ma pewien sprytny plan, który zamierzał wprowadzić w życie.

Kolejnego dnia diabełek zdradził im, że mieszkał kiedyś w dziupli w starej wierzbie obok, której małżeństwo często przychodziło na pikniki. Niestety wierzba rozeschła się ze starości i rozpadła, a diabełek stracił swój domek. Diabełek starał się pomagać w przygotowaniach posiłków, sprzątał, zmywał naczynia. Niestety wychodziła z niego czasem jego diabelskość i ział ogniem. O mały włos spaliłby sąsiadkę. Kobieta z mężczyzną starali się zaakceptować diabełka ze wszystkimi jego zaletami i wadami, choć nie było to zadanie łatwe. Pewnego dnia, kiedy się obudzili, nie mogli nigdzie znaleźć małego domownika. Postanowili wyruszyć na jego poszukiwania. Tak rozpoczęła się ich prawdziwa podróż, która odmieniła ich życie i patrzenie na świat. Nic już nie było takie oczywiste, jak się wydawało na początku.

Opowieść o prawdziwej miłości, która może zmienić wszystko, nawet niesfornego diabełka. Zabarwiona lekko, leciutko diabelskim humorem. Przeczytajcie i pamiętajcie, o czym marzycie i czego pragnienie, bo pewnego dnia wszystko może się spełnić.

Maria Ewa Letki, „Diabełek”, wydawnictwo Bajka

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze