fbpx

Jo Nesbø, Doktor Proktor i proszek pierdzioszek – książka dla dzieci

Jo Nesbo, "Doktor Proktor i proszek pierdzioszek"
mat. prasowe

Kiedy się okazało, że znany i ceniony na całym świecie autor kryminałów – Jo Nesbø – postanowił napisać serię książek przygodowo-sensacyjnych dla dzieci, musiałam wszystko rzucić i sięgnąć po lekturę, która okazała się doskonałym wypełnieniem wolnego czasu o poranku.

Jo Nesbo, "Doktor Proktor i proszek pierdzioszek"
mat. prasowe

Jo Nesbø jest nie tylko znakomitym pisarzem ale także piłkarzem, ekonomistą i muzykiem rockowym. Człowiek renesansu – chciałoby się o nim powiedzieć. Jeśli chcecie się upewnić, czy historia o Doktorze Proktorze jest odpowiednia dla was, to musicie sięgnąć po całą serię. Dobra zabawa gwarantowana.

A oto i historia. W pewnej niedużej stolicy całkiem niedużego kraju, który nazywa się Norwegia zaświeciło słońce, oświetlając zamek królewski, twierdzę Akershus, a także na celę więzienną, nazywaną Celą Umarlaka. Przetrzymywano w niej najgroźniejszych i najokrutniejszych złoczyńców. Tego słonecznego dnia cela była pusta. Jedynie szczur brał poranną kąpiel w sedesie. Niebawem miał nadejść 17 maja, Święto Niepodległości. Dzień, w którym wszystkie orkiestry musiały wstać wcześnie rano, ubrać gryzące mundury i grać na swoich instrumentach.

Po drugiej stronie ulicy słońce oświetliło dom komendanta twierdzy Akershus, który właśnie jadł śniadanie ze swoją żoną i córką Lisą. Lisa nie miała wielu przyjaciół, a jej jedyna przyjaciółka niedawno wyprowadziła się do innego miasta. Na jej ulicy mieszkało dwóch chłopców bliźniaków. Jednak oni nie chcieli się z nią przyjaźnić, wręcz przeciwnie. Zimą na przykład nacierali ją śniegiem i nazywali Lisicą Prymusicą. Lisa jednak nigdy nie skarżyła się na chłopców, ponieważ ich ojciec, pan Thrane, łatwo się wściekał. Poza tym był bardzo bogaty, więc wychodził z założenia, że nikt nie może się wtrącać do wychowywania jego dzieci.

Pewnego dnia do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi. Lisa poznaje tajemniczego Bulka, a Bulek poznaje szalonego profesora – doktora Proktora. Z szalonym doktorem na pewno nie będziecie się nudzić. Tajemniczy zielony proszek fosforyzujący wprowadzi prawdziwe zamieszanie w mieście nie mówiąc już o najsilniejszym proszku na prykanie.

Książkę czyta się jak najlepszą powieść przygodową, w której nie wiadomo, co jest prawdą a co tylko fikcją. Słownictwo dostosowane jest do dzieci w wieku 7-10 lat. Autor stara się także wyjaśniać trudniejsze słowa. Nie ma więc żadnych niespodzianek. Przygotujcie sobie gorącą herbatę i zabierajcie się za czytanie. Polecam.

Jo Nesbø, „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”, Czarna Owieczka

Czytaj także „Doktor Proktor i koniec świata” tego samego autora.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze