fbpx

Porwanie w Tiutiurlistanie – książka dla dzieci

"Porwanie w Tiutiurlistanie"
fot. materiały prasowe Babaryba

To przezabawna, mądra, zaskakująca książka, która traktuje o wojnie na wesoło.

"Porwanie w Tiutiurlistanie"
fot. materiały prasowe Babaryba

Córka prozaika wspomina: „Porwanie w Tiutiurlistanie zostało napisane w 1942 roku jako reakcja młodego, bo 26-letniego wówczas, początkującego pisarza, na wojnę i okupację (notabene w tym samym mniej więcej czasie powstawała Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy oraz Władca pierścieni J. R. R. Tolkiena). Fantazja była dla Autora wówczas odskocznią od strasznej codzienności. To opowieść dla dzieci i dorosłych, w której piętnuje się głupotę, chciwość, agresję, bezsens wojny, przeciwstawiając im siłę przyjaźni oraz dążenie do wspólnego rozwiązywania małych i dużych problemów”. I tak naprawdę w tym wstępie znajduje się cały sens tego utworu. Może warto po latach sięgnąć po niego po raz kolejny.

Książka została podzielona na kilkanaście krótkich rozdziałów. Ilustracje utrzymane są w dwóch kolorach: czerwonym i czarnym, dzięki czemu działają na czytelnika niczym magnes, przyciągają wzrok, rozbudzają zainteresowanie. Głównych bohaterów poznajemy na samym początku: kaprala Pypcia, który jest kogutem, kota Mysibrata Miauczura oraz lisicę Chytraskę. Poznajemy ich w nieciekawej sytuacji, gdy wygłodzeni poszukują schronienia. Pewnego razu podczas ogniska kapral Pypeć wspomina o dobrych czasach, kiedy służył w wojsku u króla Baryłki w Tiutiurlistanie. Zaczyna opowiadać o wojnie i nieporozumieniach. Moi drodzy, niech was nie zwodzi swoim znaczeniem słowo „wojna”. Nie będzie tutaj przelewanej krwi, jedynie kilogramy zgniłych jabłek, szynki, kiełbasy. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, kto porwał królewnę Wiolinkę i czy uda się ja uratować, to powinniście sięgnąć po tę książkę. A jak myślicie, kto wyskoczy z jajka, które trzymał kapral Pypeć?

Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1946 roku. W 1976 roku powieść została wpisana na listę honorową IBBY, która gromadzi najlepsze z całego świata dzieła literackie dla dzieci i młodzieży. Książka została zekranizowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej (1986), w licznych teatrach grano ją z dużym powodzeniem. W roku 2006 wydano ją w formie audiobooka (tekst czyta i piosenki śpiewa Jerzy Trela). „Porwanie w Tiutiurlistanie” miało też wiele tłumaczeń zagranicznych (m.in. na niemiecki, czeski, litewski, łotewski, rumuński, rosyjski, słowacki). Zachęcam.

Wojciech Żukrowski, „Porwanie w Tiutiurlistanie”, i lustracje Paweł Kłudkiewicz, wydawnictwo Babaryba

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze