fbpx

„Zaczarowane historie” wydawnictwa Bajka, do poczytania w weekend

"Zaczarowane historie" wydawnictwa Bajka, do poczytania w weekend
materiały prasowe

Lampa Alladyna, złota rybka, czy po prostu dobra wróżka. Mając całą tą trójkę przy sobie można mieć życie piękne jak z bajki, przynajmniej tak nam się wydaje.

materiały prasowe

A co jeśli na waszej drodze stanie zbyt dobra wróżka, która zacznie spełniać wasze życzenia i marzenia, zanim jeszcze o nich pomyślicie? Czy to jest droga do szczęścia? Jeśli chcecie dowiedzieć się więc o za dobrej wróżce, a przy okazji poznać wielu innych bohaterów, to zapraszam do zaczarowanego świata „Zaczarowanych historii”, w którym tylko granice naszej wyobraźni powiedzą nam, co jest rzeczywistością, a co tylko fikcją.

Mamy przed sobą jedenaście baśniowych historii, z których każda kolejna piękniejsza, bardziej wartościowa.”Zaczarowane historie” zachwycają mądrością, bogactwem wyobraźni i wspaniałymi ilustracjami. Autorka wprowadza nas w świat pełen tajemnic. Nasze serce, dusza, zmysły i wyobraźnia tworzą dalsze losy magicznych bohaterów. Tak naprawdę to czytelnicy są magikami i od nich zależy, jak potoczą się losy wróżek, czarnych kotów, czarownic, duchów, konfitur, dżemów, marmolad.

Z zimowego snu obudzi się czarownica, która ma odczarować smoka jej przyjaciela z dzieciństwa. Dawno, dawno temu ktoś rzucił na nich klątwę, więc mogli widzieć się tylko dwa razy w roku: jesienią – gdy czarownica zapadała w zimowy sen i wiosną, gdy szła odczarować smoka. To smutna historia, która pokazuje, że czasem na te najważniejsze rzeczy w życiu musimy długo czekać.

Do myślenia także daje opowieść o „Za dobrej wróżce”. Wydawałoby się, że jeśli nasze najskrytsze marzenia zostaną spełnione, to odnajdziemy spokój, radość i szczęście. Nic bardziej mylnego. Pewnego dnia, idąc ulicą, wróżka spotyka siedzącą na krawężniku smutną dziewczynkę, która prosi ją, żeby zabrała wszystkie przedmioty, które wcześniej jej wyczarowała.

– I nic ci nie zostawić?- zapytała w końcu zasapana (wróżka)
-Tylko to, czego najbardziej pragnę- odpowiedziała dziewczynka

Ani bajki, ani ilustracje nie narzucają niczego czytelnikowi. Skrywają w sobie ważne pytania egzystencjalne, zachęcają do własnych interpretacji i poszukiwań.

Zbiór zaczarowanych opowieści został nagrodzony przez polską sekcję IBBY w kategorii literackiej, nagrodą Książka Roku 2010. Zdecydowanie zasłużone wyróżnienie. Ale warto wspomnieć, o tym że książka została także wyróżniona Piórem Fredry podczas 19. wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Nagroda niezwykła, bo pierwszy raz przyznana została książce dziecięcej.

„Zaczarowane historie”, Maria Ewa Letki, ilustracje Elżbieta Wasiuczyńska, wydawnictwo Bajka