fbpx

Jak uczyć matematyki?

jak uczyc dziecko matematyki
123rf.com

Co szósty uczeń, których przystępował w tym roku do matury, nie zdał egzaminu z obowiązkowej matematyki, a średni wynik tych, którym się udało, wyniósł 55%. Od lat matematyka sprawia uczniom wiele problemów. W jakim sposób oswajać dziecko z nauką, aby osiągnęło sukcesy w przyszłości?
Zainteresowanie dzieci matematyką należy rozbudzać jak najwcześniej. Warto wykorzystać ich naturalną ciekawość świata i chęć poznawania rzeczywistości. Już czterolatek jest w stanie wykształcić podstawowe matematyczne rozumowanie. Co więcej, właśnie na tym etapie rozwoju, dziecko przyswaja dwa razy więcej informacji niż w późniejszych latach, ponieważ podstawowa sieć neuronów w mózgu tworzy się do 6 roku życia. Im jest gęstsza, tym sprawniej przebiegać będą w przyszłości procesy poznawcze dziecka. Ważne jest więc, aby dostarczyć mu bodźców, które pobudzają rozwijanie połączeń nerwowych, kształtując jednocześnie umiejętność koncentracji oraz logicznego myślenia. Stymulujące środowisko we wczesnych latach życia dziecka sprawi, że późniejsza nauka przyjdzie mu łatwiej.

Powszechnie wiadomo, że małe dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. Oprócz standardowych pomocy dydaktycznych, przydatne są gry, muzyka czy przybory plastyczne. Zamiast zwykłych zadań tekstowych, warto układać polecenia w formie łamigłówek czy zagadek. Dzięki temu dziecko nie tylko poznaje podstawowe zagadnienia, ale rozwija również zdolności manualne, językowe i społeczne. – Ważne, aby na tak wczesnym etapie rozwoju wykształcić w maluchu przekonanie, że nauka może być rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem – mówi Judith Mermelstein, metodyk programu MathRiders*.

Nauka połączona z zabawą w gronie rówieśników (i dodatkowo w nielicznej grupie): śpiewanie piosenek, rozwiązywanie łamigłówek, czytanie bajek zrodzi w dziecku przekonanie, że matematyka to nic strasznego. Po opanowaniu podstawowych zagadnień i przekonaniu się, jak łatwo mu to przyszło, maluch wypracuje pewność siebie i z większą ochotą podejdzie do trudniejszych zadań. Wykształcenie dobrych nawyków przełoży się na odnoszenie dalszych sukcesów w nauce

* MathRiders to międzynarodowy program edukacji matematycznej przeznaczony dla uczniów w wieku od 4 do 18 lat, opracowana przez światowej klasy pedagogów. Łączy najnowocześniejsze techniki nauczania przedmiotów ścisłych: ukazuje uczestnikom codzienne zastosowania matematyki i kształtuje umiejętność logicznego myślenia. (Materiały prasowe programu).

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze