fbpx

Powrót do szkoły

Poczatek roku szkolnego
123rf.com

Dzieci niechętnie wracają do wczesnego wstawania, szkolnej dyscypliny, odrabiania prac domowych. Rodzice też muszą wrócić do rutynowych obowiązków. Jak to ułatwić dzieciom i sobie?

1. Zadbaj o sen dziecka

Badania wskazują, że zaledwie 41 minut mniej snu niż potrzeba negatywnie wpływa na naukę matematyki i czytania. Dzieci, które się wysypiają, maja lepsze oceny, bo ich koncentracja uwagi jest lepsza. Rzadziej też ulegają wypadkom i mają mniej problemów z próchnicą. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat potrzebują od 10 i pół godziny snu do 12 godzin. Od 7 do 12 lat – od 9 do 10 i pół godziny snu a w wieku od 12 do 18 lat – od 8 do 9 i pół godziny spania.

2. Przybory do szkoły wybierz razem z dzieckiem

Będzie miało ono wówczas poczucie, że zadecydowało w ważnej dla siebie sprawie. Będzie miało również przyjemność z tego, że ma rzeczy, które się mu podobają. To pozytywnie wpływa na naukę.

3. Kupcie wszystko, co jest potrzebne do odrabiania lekcji w domu

Dobrze, żeby w domu mieć drugi zestaw bloków, zeszytów, kredek, farb itp. Dzięki temu nigdy nie będzie wymówki i utrudnień w domowej nauce, kiedy przychodzi na nią czas.

4. Pomyśl o pysznych drugich śniadaniach

Razem z dzieckiem ustalcie, co chce zjadać w szkole. Niech zwartość śniadaniówki dziecka będzie pomysłowa i zdrowa. Pamiętaj, że złożone węglowodany pomogą dziecku utrzymać wysoką energię podczas nauki.

5. Opracuj poranną strategię

Poprzedniego dnia wieczorem przygotujcie wspólnie ubrania na drugi dzień, sprawdzając wcześniej prognozę pogody. Miej też zaplanowane, co zrobisz dziecku na śniadanie w domu a co do szkoły. Upewnij się, że plecak dziecka do szkoły jest dobrze zapakowany. Oszacuj czas, jaki jest wam potrzebny na spokojne wyjście do szkoły.

6. Poznaj nauczyciela

Jeśli go jeszcze nie znasz, poproś o spotkanie. Opowiedz o tym, jakie jest twoje dziecko i czego potrzebuje, żeby się dobrze czuć w szkole. Ty się uspokoisz, a nauczycielowi ułatwisz pracę z dzieckiem.

7. Pożegnajcie się z wakacjami

Dla psychiki ważne są rytuały, które przez swoją symbolikę oddziałują na nas, przygotowując do zmiany. Zastanów się, jak można pożegnać wakacje. Możecie na przykład spędzić wieczór na oglądaniu zdjęć i wspominaniu najmilszych wakacyjnych chwil, możecie opisać swoje przygody a fotografie ładnie oprawić i powiesić na ścianie. Możecie też rodzinnie wybrać się na lody albo jakieś inne pyszne jedzenie. Liczy się miło spędzony czas z przywołaną atmosferą wakacji. Zamknijcie jeden etap, żeby zacząć kolejny.