1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

O ile dzieci są mistrzami kreatywności, mając prawe 50% większą wyobraźnię niż dorośli, to poziom koncentracji jest u nich zazwyczaj na bardzo niskim poziomie. W dużym stopniu przyczynia się do tego kontakt dzieci ze smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi.

Przeprowadzone badania jasno pokazują, że dzieci które częściej mają kontakt z ekranami komórek czy tabletów, szybciej się irytują, mają słabszą pamięć i koncentrację niż ich rówieśnicy wolni od takich nawyków. Dodatkowo młodzi ludzie, którzy nawiązują emocjonalne relacje z tabletami, mogą stracić zainteresowanie do innych rzeczy, jak np. rozmowa z rodzicami, jazda na rowerze, spotkania z kolegami, czy koleżankami, a nawet nie będą zwracać uwagi na nauczycielkę podczas lekcji, czy też na odrabianie pracy domowej.

Dlatego Drogi Rodzicu, zapewne Twoim marzeniem jest, aby Twoje dziecko wszechstronnie się rozwijało oraz aby osiągnęło poziom mistrzowski w danej dziedzinie - w pasji, którą odnajdzie i której będzie chciało poświęcić część swojego życia. Kluczem do osiągnięcia tego jest wyćwiczenie w młodym człowieku, już od najmłodszych lat, umiejętności jaką jest koncentracja. Koncentracja działa w każdej dziedzinie. Bardzo trudno, aby Twoje dziecko było jednocześnie mistrzem świata w koszykówce i w tym samym momencie najlepszym pływakiem na tej planecie. Ponieważ skupiając się na obydwu dyscyplinach jednocześnie, po czasie okaże się, że w obu tych obszarach jest po prostu przeciętne. Dlatego jeżeli Twoje dziecko ma marzenie, aby zostać numerem jeden, na przykład w piłce nożnej, to pomóż mu skierować swoją uwagę, a tym samym jego energię, na szlifowanie tej dyscypliny, doprowadzając ją do poziomu mistrzowskiego.

Dobra wiadomość jest taka, że z koncentracją jest jak z każdą inną umiejętnością, można się jej nauczyć. Wymaga to na początku większego nakładu pracy, regularnych ćwiczeń, aby w konsekwencji wprowadzić w Twoim dziecku nowy nawyk i aby zdolność koncentrowania się była dla niego naturalną umiejętnością. Aby w tym pomóc, przekazuję Ci poniżej 5 narzędzi, które stosowane systematycznie podniosą poziom koncentracji Twojego dziecka:

  1. Stwórz przestrzeń do bycia „tu i teraz” - stwórz swojemu dziecku miejsce oraz momenty w ciągu dnia, aby czuło się spokojne i zrelaksowane. Na przykład jeśli będzie chciało się uczyć, posprzątajcie razem wcześniej pokój, w którym Twoje dziecko będzie przebywać oraz usuńcie z zasięgu wzroku rzeczy, które mogą je rozpraszać, m.in. zabawki czy włączony komputer, bądź telewizor. Kolejnym pomysłem jest wyjście do parku lub lasu i poproszenie, aby Twoje dziecko zamknęło oczy i spróbowało uchwycić oraz nazwać jak najwięcej dźwięków wokół siebie. Przed zaśnięciem zaproponuj mu ćwiczenie angażowania pełnej uwagi w bieżącą chwilę – niech spróbuje skoncentrować się na oddechu, bardzo wolno napełniając brzuch powietrzem, a następnie równie wolno je wypuszczając. Dodatkowo doskonałymi narzędziami, do budowania koncentracji, są puzzle, gra „Jenga”, wszelkie łamigłówki, czy nawet żonglowanie piłeczkami, kiedy dziecko musi mocno zogniskować swoją uwagę na wykonywaniu danej czynności.
  2. Pozwól młodemu człowiekowi się wyładować – Twoje dziecko dużą część czasu przebywa w szkole, mocno angażując swoje skupienie w naukę oraz przestrzeganie norm panujących wokół niego. Dlatego pozwól mu, aby w ciągu dnia miało możliwość nieskrępowanej zabawy, aby się wyładowało i dało upust swojej energii. W ten sposób zapewnisz swojemu dziecku balans życiowy. Ponadto aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na pracę jego mózgu, wspomagając proces uczenia się, zapamiętywania i koncentracji.
  3. Nie przerywaj - jeżeli w ciągu dnia, widzisz że Twoje dziecko jest skoncentrowane, np. na czytaniu bajek, tworzeniu statku kosmicznego z klocków, czy przygotowywaniu pokazu mody ze wszystkimi swoimi lalkami, spraw aby ta chwila trwała jak najdłużej, nie zakłócaj jej. Ponieważ to jest ten moment, kiedy Twoje dziecko jest skupione na wykonywanej właśnie czynności i uczy się wtedy bycia „tu i teraz”, gdzie wszystko inne się nie liczy.
  4. Dieta – koncentrację swojego dziecka poprawisz także poprzez właściwe odżywianie. Dlatego postaraj się zapewnić swojemu maluchowi dietę bogatą przede wszystkim w witaminy A,E,C, witaminy z grupy B oraz makroelementy (m.in. magnez, żelazo, potas, cynk i żelazo). Do diety warto również włączyć kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których źródłem będą zarówno ryby, jak i wiele rodzajów olei (np. lniany, kukurydziany, czy słonecznikowy). W związku z tym, że mózg podobnie jak całe ciało składa się z wody, wyrób w swoim dziecku także nawyk regularnego picia wody niegazowanej, która nawodni jego organizm i tym samym zapewni lepszą koncentrację. Unikaj natomiast produktów zawierających cukry proste (m.in. napojów gazowanych, batoników, czy białego pieczywa), które są szybko przyswajane przez organizm, dając zastrzyk jedynie krótkotrwałej energii i powodując przy tym nadmierne pobudzenie dziecka.
  5. Spędzaj czas ze swoimi dziećmi – ostatni sposób, ale jeden z najważniejszych. Mimo, że żyjemy obecnie w coraz większym pośpiechu, staraj się znaleźć jak najwięcej czasu dla swoich pociech. Baw się ze swoimi dziećmi, angażując je we wspólne zabawy. Swoją obecnością spraw, żeby większą atrakcją dla młodego człowieka było przebywanie właśnie z Tobą, aniżeli z ekranem telefonu, czy komputera. A najlepsza zabawa to ta najprostsza, np. wspólne gotowanie, malowanie, czytanie, zabawa w chowanego, czy nawet wojna na poduszki. Natomiast jeżeli pojawią się sytuacje, kiedy będziesz nieobecny w domu, to postaraj się ograniczyć lub nawet wyeliminować czas spędzony przez dzieci przed telewizorem oraz w świecie wirtualnym.
Drogi Rodzicu, powyższe rady to tylko kilka z narzędzi, które pomogą Twojemu dziecku lepiej się rozwijać, realizować codzienne zadania oraz marzenia i pasje. Pamiętaj, aby poświęcić swojemu dziecku jak najwięcej uwagi i spędzać z nim czas. Odrzuć drogie, elektroniczne zabawki i daj się ponieść wyobraźni. Czasami wystarczy jedynie być ze swoim dzieckiem, które w ciszy obserwuje otaczający je świat i uczy się dostrzegać to, co przysłania dzisiejszą, przeładowaną elektronicznie rzeczywistość.

Autor Karol Ciborowski: Trener mentalny oraz trener fitness. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. Wierzy, że marzenia i jasno określone cele są w stanie odmienić życie. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. www.karolciborowski.pl

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze