Macierzyństwo odkładane na później: Czy kobiety pozwoliły się oszukać?

fot. iStock

Uwiedzione lansowanym w mediach wizerunkiem szczęśliwych 40-letnich mam tracimy czujność. Odraczamy ciążę w czasie, a postęp medycyny dodatkowo nas koi. Bo do menopauzy przecież wszystko możliwe. Można „podkręcić się” hormonalnie albo poddać się in vitro. Zdrowiej jemy, żyjemy dłużej i wyglądamy młodo. Pewnie jesteśmy też coraz bardziej płodne? Niestety, nie.

„Jest dla mnie pani już tylko macicą. W jajnikach ma pani tak mało jajeczek i tak kiepskiej jakości, że nawet jeśli cudem zajdzie pani w ciążę, to nie donosi jej lub dziecko urodzi się z wadą” – usłyszała w wieku 38 lat w klinice leczenia niepłodności Anna, menedżerka PR, finalistka konkursu Miss Polonia sprzed lat: – Zesztywniałam. Do tamtej chwili byłam pewna, że in vitro z sukcesem to norma do pięćdziesiątki, a co dopiero przed czterdziestką. „Proponuję adopcję komórki jajowej młodej kobiety albo niech pani kupi gotowy zarodek” – cytuje lekarkę 42-letnia dziś Ania. – Siedziałam z otwartą szeroko buzią i myślałam: „Macicą jestem? Nie mogę mieć dzieci? A Sarah Jessica Parker z »Seksu w wielkim mieście«? A Monica Bellucci rodząca w wieku 45 lat? Zastępy starszych ode mnie mogą, a ja nie?”.

Partner 41-letniej Agnieszki, trenerki, ma słabe nasienie, ale zależało mu na naturalnym poczęciu: – Nie spieszyliśmy się. Podróżowaliśmy, angażowaliśmy się w różne zadania – opowiada. – Wszyscy mówili: „Spokojnie, świat się zmienił, macie czas”. Przez kilka lat właściwie nie zabezpieczaliśmy się, ale ciąży nie było. Przestałam wierzyć w jego plemniki – opowiada. – W końcu zgłosiliśmy się do in vitro. Osiągałam dotąd wszystko, co zaplanuję. Pewna byłam, że szybka procedura da ciążę od razu. Niestety. Po stymulacji hormonalnej wyprodukowałam zamiast spodziewanych dziesięciu… jedno jajeczko. Umieszczono w nim plemnik, ale nie doszło do zapłodnienia. Powtórzyliśmy próbę raz jeszcze. „Za późno” – zakomunikował lekarz z kliniki. – Co z tego, że czuje się pani biologicznie młoda. Rezerwa na wyczerpaniu. Zostały tylko niepełnowartościowe komórki jajowe”. Szok – wspomina Agnieszka. – Bo wokół mówi się przecież coś całkiem innego. Że lekarz może dziś wszystko. Kolorowa prasa opisuje „mocne strony i uroki dojrzałego macierzyństwa”, a na ulicach spotyka się naprawdę sporo 40-letnich mam. Poczułam się…

…oszukana przez los

Coraz później decydujemy się na dzieci. Jeszcze w latach 70. średnia wieku, w którym wydawałyśmy potomstwo na świat, wynosiła 21 lat. Ciężarne po czterdziestce nierzadko uważano za patologię i przyglądano się im ze współczuciem. Dziś przeciętna rodząca w Polsce jest w 30. roku życia, a spora część spośród nas decyduje się na macierzyństwo właśnie po czterdziestce. Jaki z tego wniosek? O półtora pokolenia później przeciętna pora rodzenia dzieci przesunęła się nieomal o dekadę. Na tle Unii Europejskiej nie wyróżniamy się. Najpóźniej rodzi się w Danii, Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Szwecji i we Włoszech, bo średnio w wieku 32 lat. Stosunkowo najmłodsze matki spotkać możemy na Litwie, Łotwie i na Słowacji – średnio 28-letnie. A poza Europą?

Byłam niedawno z moją dwuletnią córką na spotkaniu towarzyskim w Nowym Jorku. Okazałam się radykalnie młodym rodzicem – mówi 33-letnia filozofka i socjolożka z Akademii im. Leona Koźmińskiego dr Aleksandra Przegalińska. – Pozostałe otaczające mnie mamy były średnio dziesięć lat starsze. W końcu padło pytanie, czy moje dziecko jest wpadką. Oniemiałam, ale uświadomiło mi to, jak daleko zaszły społeczne zmiany. W największych aglomeracjach świata rodzi się późno. Ludzie chcą najpierw „skorzystać z życia”, „dorobić się”. I ta tendencja rozprzestrzenia się. Dawniej dzieci były naturalną konsekwencją bycia razem. Dziś macierzyństwo jest pod naszą kontrolą, począwszy od jego skrupulatnego zaplanowania po zarządzanie tym procesem.

Coraz późniejsze decydowanie się na potomstwo niesie konsekwencje. Społeczne, bo tzw. dzietność naszej populacji wyraźnie spada – w 2013 roku osiągnęła rekordowo niski poziom 1,28 TRF. Ale też konsekwencje osobiste. – Niektóre panie zaczynają starać się o dziecko w ich mniemaniu w ostatniej chwili. A po badaniach okazuje się, że ostatnia chwila dawno minęła – mówi ginekolog-położnik dr Tomasz Zając ze szpitala przy ul. Karowej w Warszawie. – Może tak się stać z kilku powodów. Bo wygasa czynność jajników. Przestają być wtedy wrażliwe na stymulację i ciężko o komórkę jajową zdolną do zapłodnienia. Bo pojawiły się mięśniaki, które wykluczają donoszenie ciąży. Bo w śluzówce macicy są polipy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Twarze kobiet są dziś naprawdę piękne, a ciała dłużej młode. Niestety, prawda jest taka, że narządy rozrodcze są pierwszym organem w ustroju, który się starzeje. W lustrze tego nie widać! – mówi dr Zając. – I nie pomoże krem przeciwzmarszczkowy. Pacjentki coraz częściej są tym zaskoczone i rozczarowane. Wiele z nich żyje w iluzji przedłużonej płodności. Obserwuję to zjawisko od kilku lat.

Na ziemię sprowadzają nas statystyki. Szansa na zajście w zdrową ciążę przed 25. urodzinami jest 40-procentowa. Po 40. roku życia zaś jej prawdopodobieństwo spada do 5 proc., a po 42. – do 2 proc. To dane uśrednione. Wiele kobiet już w wieku 35 lat ma kłopot z poczęciem. A i na zabieg sztucznego zapłodnienia bywa za późno.

Również autorki nowo wydanej książki „Nadzieja na nowe życie…” wydawnictwa Znak nie próbują słodzić. Piszą otwarcie: „Płodność gatunku mierzy się poprzez odsetek ciąż na cykl – tzw. MFR (monthly fecundity rate), który u ludzi wynosi maksymalnie 34 proc. Dodatkowo w naszej strefie cywilizacyjnej szacuje się go na 20 proc.”. Jednak fakty nie są tym, o czym chcemy słuchać najchętniej.

Propaganda sukcesu

Nikogo dziś nie szokuje, że Linda Evangelista czy Holly Hunter zachodzą w pierwszą ciążę w piątej dekadzie życia. Celebrytki to modelowy przykład odkładania macierzyństwa na później. Także wzór, za którym podążają tysiące Europejek. I nie ma się czemu dziwić, skoro media tak chętnie podkreślają, jak świetne samopoczucie i doskonałe ciało po ciąży miewają późne matki. Problemy? Ależ skąd.

„43-letnia francuska minister Rachida Dati urodziła malutką Zohrę. To niewiarygodne, ale już 5 dni później wróciła w świetnej formie do swych funkcji jako minister sprawiedliwości”. Albo: „Halle Berry, okrzyknięta przez magazyn »Esquire« najseksowniejszą kobietą świata, w 42. roku życia urodziła śliczną Nahlę. Świetnie odnajduje się w roli supermamy, zachowując przy tym swą nieziemską figurę!”.

Pochłaniałam takie newsy i myślałam sobie: „Z czym tu się spieszyć? Ja też mogę być boginią płodności – mówi Agnieszka. – Nie przypuszczałam nawet, że zostanę Wenus bez rezerwy.

– Miałam 36 lat, gdy obiło mi się o uszy, że jeśli nie poznałam właściwego partnera, a zegar biologiczny tyka, mogę zamrozić jajeczka. Na czas, w którym ten jedyny będzie już wybrany, a przydatki odmówią współpracy. Odmrozisz wtedy swoje komórki i będą jak znalazł – wspomina Anna. – Nawet się wtedy nad tym nie zastanowiłam. Miałam przed oczami gwiazdy z brzuchami w wieku 45 lat. Gdybym wiedziała, że połowa z nich adoptowała cudze komórki jajowe, pewnie czym prędzej zdeponowałabym swoje, póki młode. Ale nie wiedziałam.

W kwietniu świat obiegła wieść, że 65-letnia Niemka Annegret Raunigk oczekuje czworaczków, a zdążyła już wychować 13 dzieci. Ale nagłówki gazet nie informowały, że ciąża powstała z adoptowanych komórek młodej kobiety. Żeby się tego dowiedzieć, musieliśmy wczytać się w treść artykułu. – Żyjemy w kulturze, która lansuje wieczną młodość, a na rynku in vitro buduje się tak pozytywny PR wokół płodności, że nawet te świetnie wykształcone i świadome siebie kobiety przegapiają granicę – mówi psycholog Joanna Drosio-Czaplińska z Centrum Rozwoju Psychologicznego „Nasza Strefa” w Warszawie, która sama zmagała się z problemem niepłodności. – Media rozpływają się na temat cudu późnego macierzyństwa. Jednak gdyby było ono normą, te wszystkie matki około pięćdziesiątki nie trafiałyby na czołówki gazet. Trafiają tam właśnie dlatego, że są wyjątkiem.

Ale my często nie chcemy w to wierzyć. Wiele kobiet woli żyć w poczuciu, że ma na wszystko wpływ. Omnipotentne podejście do rzeczywistości pozwala nam nie czuć bólu. Bo cierpienie nie jest dziś w cenie: – Współczesny człowiek często woli uciec w iluzję własnej wszechmocy niż zmierzyć się z upływem czasu czy doświadczyć ograniczeń – mówi psycholog i trener uważności Tomasz Zalas.

Chcemy wydłużać nasze życie, w nieskończoność odmładzać ciała i poprawiać płodność. Bo płodność jest w naszej kulturze symbolem młodości. Powodem jest lęk przed śmiercią, a konsekwencją – współczesne ruchy filozoficzne, jak np. transhumanizm. Postuluje użycie techniki i takich nauk, jak neurotechnologia, biotechnologia i nanotechnologia, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń, a w przyszłości – do osiągnięcia nieśmiertelności. A przeżywająca swój szybki rozwój medycyna płodności doskonale wpisuje się w ten trend.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »