1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Miłość nastolatków

123rf.com
123rf.com
Zakochani są tacy podobni do siebie. Warto wiedzieć, jakimi prawami rządzi się uczucie. 

„Czy on mnie kocha?”. Zakochani często stawiają podobne pytania. Bardzo chcą wiedzieć na sto procent, czy ich uczucie jest odwzajemnione, czy nie. Stają się wtedy szczególnie wrażliwi na sygnały, które wysyła ukochana osoba. Analizują każde jej zachowanie, spojrzenie, gest, słowo. Zdarzyło Ci się może doszukać w postępowaniu wybranki/wybranka dodatkowych znaczeń? To takie łatwe interpretować wszystko na swoją korzyść, lecz stąd już tylko krok do rozczarowania. Zakochani przeważnie są niecierpliwi. Gdy i Ty spotkasz swoją miłość poczekaj, aż będziesz już gotowy/-a, aby ujawnić swoje uczucie. Ciesz się niepewnością, niedopowiedzeniami, tajemniczością. To czas, gdy dopiero kiełkuje uczucie. Lepiej na siłę nic nie przyspieszać, tylko z zachwytem obserwować, jak niespodziewanie w Waszych sercach „coś” zaczyna wzrastać. Czasem pojawia się pokusa, by jakoś sprawdzić osobę, w której się podkochujesz. Robi się wtedy różne głupie rzeczy. Na przykład wysyła się anonimowe esemesy, zasypuje mailami, podpuszcza się znajomych, by przetestowali dziewczynę/chłopaka, czy rzeczywiście jest zakochana/-y. Wystrzegaj się takich zachowañ, bo niechcący możesz sobie narobić niezłego bigosu i całkowicie stracić zaufanie osoby, którą obdarzasz uczuciem. Tak więc nie kombinuj, jak przetestować delikwentkę czy delikwenta, ale postaw na szczerość! Perypetie zakochanych, choć podobne do tych z komedii romantycznych, w życiu nie zawsze kończą się happy endem.

1. Zakochani uzależniają się od siebie. Wydaje im się, że nie potrafią bez siebie żyć, pragną jak najczęściej ze sobą przebywać i spełniać swoje zachcianki. A dla osób przyglądających im się z boku wydają się ludźmi zniewolonymi. Chociażby dlatego, że gotowi są na największe wzajemne poświęcenia i wyrzeczenia. Ważniejsze dla nich jest to, co czuje ukochana osoba, niż to, co sami odczuwają 2. Zakochani wariują z radości. Błysk w oku zakochanej osoby jest tak charakterystyczny, że trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Do tego ta rozpierająca energia, gotowość do skakania i tańczenia na ulicy. To jedne z pozytywnych objawów zakochania. 3. Zakochani są delikatni i czuli, gotowi dla siebie na wszystko. Osoba, którą się kocha, staje się centrum wszechświata, skupia się na niej cała uwagę. 4. Zakochani często cierpią na zaburzenia apetytu, snu, zmagają się z natrętnymi myślami o tej jednej jedynej lub o tym jednym jedynym. 5. Zakochani idealizują się wzajemnie. Ukochana osoba ma same zalety, olśniewa, zachwyca, urzeka, jest naj…

6. Zakochani zmieniają się zewnętrznie lub wewnętrznie pod wpływem uczucia. Starają się być lepsi, piękniejsi, modniejsi, grzeczniejsi. By zaimponować ukochanej osobie, potrafią zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i całkowicie wymienić zawartość swojej szafy, zmieniając swój styl ubierania. Dziewczyny mogą zrezygnować z czarnych dżinsów i T-shirtów na rzecz kolorowych sukienek, a chłopaki mogą nagle dbać o to, by mieć wyprasowane koszulki. Zmianie ulegają także priorytety i system wartości zakochanych. Nieraz jest to z korzyścią, choć zdarzają się też „metamorfozy niewypały” 7. Zakochani lubią tajemniczość. To, co jest zagadkowe, nieoczywiste, wzbudza zainteresowanie. Zarówno chłopaków, jak i dziewczyny pociąga to, co nowe, nieznane. Osoba, którą obdarza się uczuciem, wydaje się wyjątkowym skarbem, nieuchwytnym i bezcennym. Trzeba go zdobyć, strzec, chronić. Nie wiadomo jednak do końca, jak to jest naprawdę z tym skarbem, jaki on jest w w rzeczywistości.

Fragment pochodzi z książki „ Nastoletnie miłości. Jak rozpoznać emocje swoje i innych”, Renata Kreczman - Madej, Wydawnictwo Sensus 2016, s.272

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze