1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Próchnica atakuje szczególnie w wakacje. Zadbajmy o zęby naszych dzieci

fot.123rf
fot.123rf
Lato to okres, kiedy dzieci po całym dniu szaleństw często zapominają o szczotkowaniu zębów. Płytka nazębna, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu, powoduje próchnicę błyskawicznie. Już po 2 – 3 tygodniach może pojawić się odwapnienie szkliwa, które jest początkiem próchnicy – ostrzegają stomatolodzy.

W jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów, niektóre powodują próchnicę. Najczęściej na jej rozwój wpływa spożywanie słodyczy, zawierających dużą ilość węglowodanów oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Jak pokazują wyniki badań Akademii Zdrowego Uśmiechu, ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. W  ciągu ostatnich 5 lat Akademia przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce są przerażające. A może być jeszcze gorzej, ponieważ rozpoczął się czas wakacji.

Próchnica jest często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną. Niestety, takie nastawienie powoduje poważne problemy. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych czy też nieprawidłową wymową.

W momencie, gdy rodzić zauważy u swojej pociechy niepokojące oznaki, takie jak przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów, powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do dentysty. Obecnie, obok popularnych metod zapobiegania powstawania zmian próchniczych, takich jak lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja istnieje wiele nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia zębów jak na przykład komputerowe znieczulenie, ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy, mikroskop chirurgiczny czy leczenie podtlenkiem azotu. – mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, która patronuje Akademii Zdrowego Uśmiechu.

Według statystyk Akademii każde dziecko zakwalifikowane do leczenia miało 5 zębów mlecznych z próchnicą. Wartość ta jest stała na przestrzeni ostatnich 5 lat. Niepokojący jest również znaczny odsetek dzieci z rozwiniętą próchnicą w zębach stałych (ponad 1,5% przebadanych dzieci). Jeśli stwierdzono próchnicę w zębach stałych, to obejmowała ona średnio 2 zęby, które dopiero się wyrzynają.

Lekarze z Kliniki Doktora Borczyka, realizując projekt Akademia Zdrowego Uśmiechu, stwierdzili również wysoki odsetek dzieci z zaawansowaną próchnicą zębów mlecznych ze wskazaniem do ich ekstrakcji: ponad 12,4% dzieci należy do tej grupy. Statystycznie każde z dzieci miało aż 3 zęby przeznaczone do usunięcia. Oznacza to, że wśród części zweryfikowanych dzieci choroba ta stała się powszechna. Sytuację pogarsza także fakt, że średnio u ponad połowy przebadanych dzieci (57,3 %) występują problemy ortodontyczne. W oparciu o diagnostykę Akademii Zdrowego Uśmiechu, specjalnym skanerem 3D, lekarze prognozują, że nawet 80% dzieci kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego.

W dzisiejszych czasach wizyta u stomatologa nie musi być traumatycznym przeżyciem dla malucha. Coraz częściej placówki stomatologiczne zamieniają się w bajkowe, kolorowe gabinety dostosowane do potrzeb dzieci. Można podczas wizyty posłuchać muzyki lub obejrzeć bajkę, praktykuje się nawet użycie gazu rozweselającego, który odwraca uwagę, a leczenie młodego pacjenta staje się komfortowe i bezbolesne.

Wakacje to dla dzieci czas odpoczynku i wesołej zabawy, ale nie mogą być pretekstem do tego, aby nasze pociechy zapominały o myciu zębów. Próchnica nie ma wakacji, a nieleczona może wpływać na zdrowie całego organizmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze