1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Sprawdzone sposoby na zaparcia u niemowląt

Close-up legs of a newborn baby
Close-up legs of a newborn baby
Zaparcia to dolegliwość, która prędzej czy później dotyka każdego z nas. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Kłopoty z wypróżnianiem się u dorosłych mają wiele przyczyn. Najczęściej są związane z nieprawidłową dietą oraz mało aktywnym trybem życia.

O ile problemy z wypróżnieniami u dorosłych nie budzą zdziwienia, o tyle często trudno nam zrozumieć, co powoduje zaparcie u noworodka czy niemowlęcia. Wydawać by się bowiem mogło, że kłopoty trawienne, to problem typowo dorosły, pojawiający się wówczas, gdy układ pokarmowy zaczyna zwalniać lub jest narażony na szkodliwe działanie stresu i niezdrowej diety. Nic bardziej mylnego! Delikatny układ trawienny dziecka również boryka się z wieloma problemami, które mogą doprowadzić do zaparć.

Co powoduje zaparcia u niemowlaka?

Na zaparcia u niemowląt mają wpływ te same czynniki, które odpowiadają za kłopoty trawienne osób dorosłych - są to przede wszystkim błędy żywieniowe. Choć trudno sobie wyobrazić, że małe dziecko odżywia się w niewłaściwy sposób i żyje niezdrowo, to właśnie obecność w codziennym pożywieniu określonych składników oraz stres powodują zaparcia u niemowlaka. Jak do tego dochodzi? Problemy z wypróżnianiem pojawiają się u najmłodszych zazwyczaj wtedy, gdy zaczynamy wprowadzać do jadłospisu malucha nowe produkty. Często więc zaparcia u niemowląt nie są wynikiem podawania dziecku w pożywieniu szkodliwych składników, ale substancji, które są nowe dla wciąż kształtującego się układu pokarmowego. Dotyczy to również trybu życia - zaparcie u niemowlaka może pojawić się, gdy mama wraca do pracy, a dziecko zostaje pod opieką niani, co nierzadko wywołuje u maleństwa stres.

Kiedy zaparcie u niemowlaka powinno niepokoić?

Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta. Wszak każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu dziecka powinna zapalić w głowie rodziców czerwoną lampkę. Ta zasada obowiązuje także w przypadku zaparcia u niemowlaka. Warto jednak wiedzieć, że jeśli problem jest jednorazowy, nie powinien być powodem szczególnego niepokoju. Urozmaicenie diety maluszka oraz odpowiednie nawodnienie jego organizmu powinno bowiem rozwiązać kłopoty z wypróżnianiem się. Jeśli jednak dziecko nadal robi kupkę rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a problem nie ustępuje, mimo wykluczenia składników sprzyjających zaparciom u noworodków i niemowląt oraz ustabilizowania trybu życia rodziny, konieczna będzie konsultacja lekarska. Pediatra z pewnością podpowie, jak najlepiej i najskuteczniej przywrócić pracę układu trawiennego dziecka do normy.

Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?

Odpowiednia dieta oraz regularne nawadnianie organizmu malucha to najważniejsze sposoby na zaparcia u niemowlaka (zobacz: ). Jeśli więc dziecko ma problemy z wypróżnianiem się, w jego jadłospisie należy ograniczyć składniki, które mogą się do nich przyczyniać (m.in. banany, ryż czy gotowana marchewka). W zamian za to warto włączyć do diety niemowlęcia produkty wspomagające pracę układu trawiennego, m.in. suszone śliwki ze słoiczka oraz probiotyki (konieczna jest konsultacja z lekarzem). Ponadto, podawanie wody pomiędzy posiłkami zredukuje ryzyko wystąpienia zaparć. Warto wiedzieć, że świetnym sposobem na zaparcia u dzieci jest dodawanie do posiłków maleństwa tłuszczów roślinnych, szczególnie oliwy z oliwek i oleju lnianego. Oleje ułatwią wypróżnianie się, a ponadto będą świetnym urozmaiceniem codziennej diety. W ramach poznawania nowych smaków warto włączyć do diety malucha borykającego się z kłopotami trawiennymi gotowane brokuły oraz dynię. Te warzywa przyczynią się do usprawnienia pracy przewodu pokarmowego. Ponadto, ogromną rolę w zwalczaniu zaparcia u noworodków odgrywają kultury bakterii L. reuteri, które trafiają do organizmu maleństwa podczas karmienia piersią. Ich deficyt w pierwszych tygodniach i miesiącach życia może przyczynić się do wystąpienia kłopotów trawiennych w późniejszym czasie. Sprawdzonym sposobem na zaparcia u niemowląt są również czopki glicerynowe, ale ich podanie wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jeśli zaparcia u niemowląt pojawiają się jednorazowo nie powinny być powodem paniki. Jeśli jednak są problemem nawracającym, wymagają diagnozy lekarza. Zaparcia u niemowląt mogą bowiem świadczyć o zaburzeniach pracy jelit. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków nieprawidłowości są określane mianem czynnościowych, co oznacza, że zaparcia u noworodków i niemowląt nie stanowią objawu chorobowego i można je pokonać w ciągu kilku dni lub tygodni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze