Trudne dzieciństwo: 10 cech toksycznych rodziców

fot. iStock

Brytyjska psychoterapeutka i blogerka, Maxine Harley, twierdzi, że rodzice trudni nie muszą być toksyczni. To że twoi rodzice nie stanęli na wysokości zadania, że byli zbyt przejęci sytuacją finansową, swoim związkiem czy pracą, nie czyni ich jeszcze toksycznymi. A co czyni?

  1. Toksyczni rodzice przedkładają własne potrzeby i uczucia nad potrzeby i uczucia dziecka, to oni są w centrum swojego zainteresowania.
  2. Pragną, by ich dzieci były postrzegane jako odnoszące sukcesy i wyróżniające się na tle innych, bo przecież dzieci świadczą o nich. Nie mogą być jednak zbyt zdolne czy zbyt lubiane, by nie przyćmiły blasku rodziców. Potrafią być zazdrośni o ich urodę czy talent.
  3. Dają odczuć dziecku, że nigdy nie będzie wystarczająco dobre, by zasłużyć na ich uznanie, choćby się starało.
  4. Czują się obciążeni potrzebami dziecka, dlatego często je bagatelizują, wyśmiewają lub ignorują. Nie są zainteresowani tym, co dziecko czuje, interesuje ich jedynie, co robi i w jakim świetle stawia to ich jako rodziców.
  5. Bywają urażeni, źli lub agresywni (fizycznie i słownie, także poprzez milczenie), stwarzają atmosferę, w której dziecko ma zachowywać się tak, by nie wprawić ich w zły humor.
  6. Wysyłają sprzeczne komunikaty, a czasem nawet kłamią, by zdezorientować dziecko i łatwiej nim manipulować. Chcą, by zwątpiło w swój osąd sytuacji. To forma mentalnego i emocjonalnego znęcania się nad słabszą i całkowicie zależną od siebie osobą.
  7. Sami postrzegają siebie jako ofiarę bezduszności czy nieposłuszeństwa dziecka, często wciągając w ten spektakl osoby postronne.
  8. Chcą sprawować kontrolę nad myślami, emocjami i decyzjami swojego dziecka, także dorosłego. Często stosują wobec niego szantaż emocjonalny i nie przestrzegają jego granic.
  9. Potrafią wcielać się raz w męczennika: „Jak możesz mnie tak traktować po tym, co dla ciebie zrobiłem?”, a raz w kata: „Byłoby lepiej, gdybyś się nie urodził”.
  10. Najbardziej toksycznymi rodzicami są ci, którzy wykorzystują swoje dzieci psychicznie i seksualnie, stosują wobec nich jawną i celową przemoc.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »