Wstyd nastolatka

123rf.com

Mamy dwudziesty pierwszy wiek, biblioteki pełne są pozycji traktujących o dojrzewaniu, dzieci w szkołach mają przygotowanie do życia w rodzinie, jednak dzieci, które rozwijają się w innym tempie niż rówieśnicy, nadal są bezlitośnie szykanowane.
Młodzież to najbardziej bezlitosna grupa wiekowa. Rówieśnicy rozliczają się ze wszystkiego. Kim są rodzice, gdzie się mieszka, jakie się ma ubrania i gadżety, ale jedno z najważniejszych kryteriów, to wygląd. Symptomy dojrzewania płciowego to również wyjątkowo ważne kryterium oceny w środowisku rówieśniczym.

Dziewczęta mają gorzej

…i są w całkiem innej sytuacji niż chłopcy, ponieważ rozwoju piersi nie da się żaden sposób ukryć. Zwłaszcza dziewczynki, które dojrzewają w klasie jako pierwsze, są narażone na szczególne okrucieństwo rówieśników. Dzieci, zwłaszcza chłopcy, są bezpardonowi i pomysłowi w dręczeniu koleżanek z dużym biustem. Wynika to ze strachu. Chłopcy sami są zaniepokojeni tak jawną seksualnością, u siebie obserwują dopiero zwiastuny dojrzewania, i dlatego, ze strachu i lęku, że nie poradzą sobie z seksualnością, dokuczają ponadprzeciętnie rozwiniętym fizycznie koleżankom.

Co ciekawe, rodzice chłopców najczęściej nie widzą problemu i są oporni na wszelkie uwagi co do zachowania synów. Bagatelizują ich zachowanie, a nawet sami uśmiechają się pod nosem, obserwując u koleżanek syna dobrze rozwinięty biust.

Dla dziewcząt jednak nie są to żarty, ale solidne upokorzenie, z którym zupełnie nie umieją sobie radzić. Nie one zdecydowały o tempie rozwoju swojego ciała, a są z niego rozliczane, jakby to był ich osobisty wybór. Rzadko która dziewczyna ma na tyle silną samoocenę, że z dumą będzie obnosić swój biust, jeśli pojawi się on kilka lat przed resztą biustów w klasie. Jeśli widzisz, że twoja córka zaczyna dojrzewać szybciej niż jej koleżanki, daj jej wsparcie. Kup jej stanik, przygotuj na to, że chłopcy odreagują na niej swoje lęki.

Jeśli dziewczynka wykazuje opóźnienia w rozwoju, bez wahania kup jej staniczek push-up.
Bagatelizujemy ten problem, bo wiemy, że rozmiar biustu to w gruncie rzeczy nic ważnego. Tymczasem rozmiar biustu to nic ważnego tylko dla kobiet, które mają biust przeciętny. Jeśli twoja córka nie ma jeszcze śladów zwiastujących rozwój biustu, a napomyka o tym, że chciałaby mieć stanik, natychmiast idź z nią do sklepu. Nie mów jej, że nie ma po co, że przecież piersi jej urosną, że trzeba tylko poczekać. To dla niej nie jest „tylko”. Nie wyobrażasz sobie, jak cierpi dziewczynka, która jedna jedyna w klasie jest jeszcze „płaska”. Nie dokładaj dziecku cierpień. Kup jej stanik.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link