1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Co robić, żeby nie karać dzieci? - 4 pomysły

fot. 123rf
fot. 123rf
Kary powodują, że i dzieci, i rodzice czują się źle. Pokazują bezsilność dorosłych i cierpienie słabszych. I nie zawsze są skuteczne. Co możemy zrobić, by nie doprowadzać do takich trudnych sytuacji? Oto 4 alternatywy dla kar psychoterapeutki Susan Heitler, psychologa z Denver, autorki internetowego programu PowerOfTwoMarriage.

1. Zapobieganie

Niegrzeczne zachowanie małych dzieci najczęściej wynika ze zmęczenia lub z głodu. Skoncentruj się na tym, żeby dziecko było najedzone i wyspane, a unikniesz złych humorów malucha. Złość i marudzenie spowodowane jest też często nudą. Dlatego, gdy na przykład jedziecie samochodem, zadbaj o to, żeby dziecko zająć czymś ciekawym. Jeśli jesteś z dzieckiem w domu i chcesz porozmawiać przez telefon, najpierw pokaż dziecku jakąś fajną zabawę, którą zajmie się samo przez jakiś czas. Motywuj do dobrego zachowania. Jeśli dziecko na przykład nie chce wracać z podwórka na obiad, za każde przyjście bez marudzenia, niech dostanie punkt na specjalnej tablicy. Gdy uzbiera ich ustaloną ilość, wybierzcie się razem na lody lub do ZOO.

2. Odwracanie uwagi

Gdy widzisz, że dziecko ma ochotę wejść do kałuży, istnieje niebezpieczeństwo że zbije szklankę, zniszczy kwiatek doniczkowy, reaguj zanim to się stanie. Ale nie krzycz, tylko odwracaj uwagę. Obok kałuży może jest coś ciekawszego, zamiast szklanki włóż dziecku do ręki coś, co się nie potłucze, pokaż kwiatek w książeczce, a nie oberwie listków tego na parapecie.

3. Wyjaśnianie

Dzieci najlepiej rozumieją krótkie wyjaśnienia. Dlatego daruj sobie długie wywiady na temat tego, żeby nie grało w piłkę w domu, tylko powiedz: „W piłkę gramy na podwórku”. Albo: „Młodsza siostra nie służy do gryzienia, tylko do bawienia się z nią”. Potem odwróć uwagę dziecka od tego, co chciało zrobić, a jest zakazane.

4. Docenianie

Dziecko chętniej będzie sprzątało, jeśli zostanie pochwalone za to, że tak ładnie powkładało zabawki do pudełek i szuflad (pochwała powinna być konkretna, jest wtedy bardziej wiarygodna). Jak najczęściej mów dziecku: „Pomagasz jak duży chłopiec. Jestem pod wrażeniem?”. „Super, że tak dbasz o swoje lalki, chyba że im dobrze z tobą”.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze