fbpx

Łóżko dla trojga? Czy spać razem z dzieckiem?

Spanie razem z dzieckiem
123rf.com

Młodzi rodzice stają przed niemałym dylematem, spać z dzieckiem czy nie spać? Z jednej strony słyszymy, że spanie we trójkę jest błędem i od pierwszych dni trzeba niemowlę przyzwyczajać do własnego łóżeczka, inni specjaliści natomiast przekonują, że nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie – wychowanie dziecka tego wymaga. W decyzji, czy spać z maleństwem, czy od pierwszego dnia mieć przygotowane łóżko dla dziecka, pomoże zestawienie portalu Dzidziusiowo.pl

Zalety spania z dzieckiem w jednym łóżku

Dla rodziców spanie we trójkę w jednym łóżku to przede wszystkim wygoda – nie trzeba kilka razy w nocy wstawać do płaczącego niemowlaka, tylko karmi się go prawie „przez sen”. Wszyscy dzięki temu są bardziej wyspani i szczęśliwsi. Zwiększa to także poczucie bezpieczeństwa maleństwa, które, budząc się w nocy, od razu widzi rodzicielkę przy sobie. Wielu specjalistów jest zdania, że nic tak nie buduje więzi między dzieckiem a rodzicami. Co więcej, spanie w sterylnym łóżku dla dziecka nie hartuje tak, jak spędzenie nocy z rodzicami, w naturalnym środowisku. Jeśli decydujemy się na spanie z maluchem nie możemy jednak przegapić momentu, w którym dziecko powinno przenieść się do własnego pokoiku. Powinien nastąpić albo wraz z końcem karmienia piersią, albo gdy niemowlę jest już w stanie przespać noc bez ciągłego budzenia – rodzice nie muszą już wstawać kilka razy do pociechy, więc spanie osobno przestaje być męczące.

Wady spania z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z dzieckiem przede wszystkim ogranicza bliskość między rodzicami, często zdarza się, że ojcowie przenoszą się na kanapę w salonie. Gdy maleństwo śpi pomiędzy dwojgiem ludzi trudno o intymność. Z drugiej strony niektórzy uważają, że taka pozycja może być niebezpieczna dla niemowlęcia. Dotyczy to rodziców, którzy mają niespokojny sen – mogą przez przypadek uderzyć maleństwo. Może to rodzić kolejny kłopot – będziemy tak uważać, że nie będziemy w stanie głęboko zasnąć. Śpiąc lekkim snem, budząc się na każdy ruch maleństwa, możemy zapomnieć o wypoczynku.

Kiedy nie spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Decyzja czy spać z dzieckiem należy do rodziców, jednak jest kilka sytuacji, w których spanie z maluchem jest zabronione. Nie można brać niemowlęcia do łóżka, gdy rodzice pili alkohol, zażyli leki nasenne, mają dużą nadwagę lub są chorzy.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu „We trójkę w łóżku”z portalu dla rodziców Dzidziusiowo.pl