Przygotowania do świąt z przedszkolakiem

Przygotoania do świąt z przedszkolakiem
123rf.com

Chciałabyś aby Twój maluszek w pełni zrozumiał idee Bożego Narodzenia, a Święta nie kojarzyły mu się wyłącznie z prezentami? Warto go do tego wcześniej przygotować. Opowiedzcie dziecku o narodzinach Jezusa, wytłumaczcie mu dlaczego obchodzimy święta, po co ubieramy choinkę i dlaczego dzielimy się opłatkiem.

Przygotoania do świąt z przedszkolakiem
123rf.com

Już od początku grudnia rozpoczynamy odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Sklepy kuszą pięknymi dekoracjami, w telewizyjnych reklamach rozbrzmiewają świąteczne piosenki, Twoja skrzynka pocztowa wypchana jest ulotkami promocyjnymi, oczywiście świątecznymi ofertami, a serce, no cóż serce pełne jest radości, bo już niedługo Święta.

Zabiegana i zapracowana próbujesz pamiętać o wszystkim: choinka, ozdoby, prezenty, karpik i nowa kreacja na Wigilię … są. Masz mętlik w głowie? Co jeszcze? Czy o czymś nie zapomniałaś? Czy już wszystko kupione, załatwione, zapłacone?

Tymczasem, aby Twój maluszek w pełni zrozumiał idee Bożego Narodzenia, a Święta nie kojarzyły mu się wyłącznie z prezentami warto w okresie przedświątecznym nieco zwolnić. Wykorzystaj czas spędzony z dzieckiem na opowiedzenie mu o znaczeniu tych, w końcu najważniejszych, dla nas Świąt.

To już tuż, tuż…

Zapewne Twoje dziecko jest jeszcze za małe, aby zagłębiać się w adwentowe szczegóły. W zupełności wystarczy jeśli opowiesz mu, że Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa. W okresie tym (na który składają się cztery niedziele) księża odprawiają msze-roraty w fioletowych, symbolizujących czas pokuty, szatach.

Aby maluszek mógł odliczać dni do Wigilii w niedzielę 29 listopada podaruj mu kalendarz adwentowy. Następnego dnia zacznie liczenie i dostanie pierwszą słodką niespodziankę. Zobaczysz, na kolejne dni będzie czekał bardzo niecierpliwie.

Podczas oczekiwania na Święta opowiedz dziecku dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie. Zapoznaj go z historią malutkiego Jezusa i jego rodziców. Świetną pomocą będzie tu obrazkowa Biblia dla dzieci. Pomyśl o wspólnym przygotowaniu szopki Bożonarodzeniowej. Będzie to nie tylko piękna świąteczna dekoracja ale także wspaniała zabawa dla Was wszystkich i okazja do rozmowy o Świętach.

Porozmawiajcie o Świętym Mikołaju, napiszcie do niego list i wspólnie wrzućcie go do skrzynki.

Choinka, prezenty i zapach piernika

W żadnym domu nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Poproś smyka, aby pomógł Ci zrobić ozdoby na choinkę i opakowania na prezenty dla najbliższych. Wspólnie powycinajcie śnieżynki, zróbcie aniołki i Bożonarodzeniowe kartki.

Każde dziecko wie, że Boże Narodzenie to czas, w którym najbliżsi obdarowują się prezentami. Warto pokazać dziecku jak dużą frajdę może sprawić własnoręcznie zrobiony upominek. Najlepiej zróbcie je już teraz, później może zabraknąć Wam czasu.