1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Sześciolatek - rozwój psychiczny i fizyczny

fot. 123rf
fot. 123rf
Dotąd dziecko robiło wiele, żeby zadowolić rodziców. W szóstym roku życia buntuje się, a czasem wręcz okazuje im nienawiść. Jest nieprzewidywalne, często wręcz agresywne, uważa, że wszystko mu się należy.

Rozwój fizyczny:

  • Sześciolatek jest bardzo ruchliwy, żywiołowy, sprawny fizycznie, gotowy na nowe wyzwania. Robi przy tym wiele hałasu. Ponieważ nie myśli o niebezpieczeństwie, często podejmuje się ryzykownych zabaw. Najbardziej lubi biegać, skakać, przeskakiwać przedmioty, wspinać się.
  • Dalej wypadają mleczaki - teraz jest to powód do dumy.
  • Dobrze rysuje (koło, kwadrat, prostokąt, romb) i maluje- bardzo to lubi. Może mieć jeszcze problem z pisaniem.
Rozwój emocjonalny:
  • Dziecko staje się coraz trudniejsze, jego zachowanie często przypomina reakcje 2,5-latka. Targają nim sprzeczne i gwałtowne emocje. Mała rzecz, która nie zadowoli malucha, i której my czasem w ogóle nie zauważymy może wywołać wybuch złości. Sześciolatek, który przed chwilą mówił mamie, że ją kocha, nagle zaczyna ją „nienawidzić”.
  • Dziecko chce być najważniejszą osobą na świecie, zawsze w centrum zainteresowania. Uważa, że powinno mieć wszystko co tylko zechce, a cała uwaga innych ludzi ma być skupiona właśnie na nim. Wymaga od świata bardzo wiele, często są to rzeczy nieosiągalne. Nie rozumie jednak, że ktoś nie zawsze może lub chce dostosować się do jego żądań. Nie rozumie też, dlaczego inni mają mieć od niego więcej. Dlatego zrobi wszystko, żeby tak nie było. Aby osiągnąć swój cel, jakim jest np. zwycięstwo, dziecko jest w stanie oszukać, czasem coś ukraść. Mimo różnych trudności w funkcjonowaniu w grupie, ma najlepszego przyjaciela. Bawi się z dziećmi tej samej płci.
  • Matka przestaje być autorytetem. Często obwinia ją za swoje niepowodzenia. Sześcioletni maluch staje się niegrzeczny i zbuntowany. Dla zasady nie chce wykonywać poleceń. Odruchowo odpowiada „nie”, dyskutuje i kłóci się z rodzicami. Czasem, jeśli trochę przeczekasz niezadowolenie wywołane twoją prośbą, dziecko zrobi to o co prosiłaś. Sześciolatek często kłamie i nie chce przyznać się do winy. Staraj się więc nie oskarżać go wprost, ale zadawaj pytania dotyczące zaistniałej sytuacji.
  • W wieku sześciu lat nasilają się stany lękowe. Dziecko boi się różnych dźwięków np. dzwonka do drzwi, telefonu.Boi się również duchów, czarownic, tego że ktoś schowa się pod ich łóżkiem. Dlatego nie lubi usypiać, kiedy jest samo w pokoju ani też zostawać samo w domu.
 

Rozwój intelektualny:

  • Następuje koniec rozwoju mowy dziecka. Wszystkie głoski powinny brzmieć prawidłowo. Wypowiedzi są sensowne, poprawne gramatycznie i pod względem artykulacyjnym. Dziecko potrafi tworzyć zdania współrzędnie i podrzędnie złożone. Wykorzystuje mowę potoczną, zależną i niezależną. Dzieci mówią już nie tylko w celach koniecznych, ale też dla przyjemności, podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, ulepszenia więzi emocjonalnych. Czasem sześciolatek może mieć problem z odmianą wyrazów, robi to analogicznie do innych. Jeśli jest Chińczyk, może być też „ Fińczyk”.
  • Sześciolatek chce udowadniać swoje decyzje. Robi to jednak dosyć nieumiejętnie, zbytnio wierząc w swoje racje i posiadając za mało wiedzy. Zaczyna też stawiać hipotezy , w których istotną rolę pełnią jego wyobraźnia i fantazja.
  • Dziecko zaczyna interesować się światem przyrody oraz niektórymi zjawiskami społecznymi np. zawodami i pracą ludzką. Jest bardzo ciekawe świata, poznaje nowe przedmioty i ich własności. Coraz chętniej robi to w zespole, a nie indywidualnie. Ponieważ jest coraz bardziej zdolne do skupienia i zainteresowania się czymś na dłużej, może brać udział w różnych zajęciach edukacyjnych, pogadankach.
  • Zabawy sześciolatków są bardziej dojrzałe. Organizowane często w kilkuosobowych grupach, z podziałem na role i funkcje.
  • Sześciolatek interesuje się ciążą i porodem. Zaczyna widzieć związek między posiadaniem dzieci a małżeństwem.
 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze