fbpx

Trochę nauki podczas wakacji

Nauka w czasie wakacji
123rf.com

Wiadomo, wakacje są od tego, żeby odpoczywać. Dzieciom należy się przerwa od stresu i wysiłku spowodowanego nauką. Jednak, żeby dziecko nie przeżyło szoku związanego z powrotem do szkoły, warto podczas lata zafundować naukę w dawkach homeopatycznych.
1. Bądź dobrym przykładem. Najskuteczniej oddziałujemy na dzieci, kiedy sami postępujemy w sposób, jaki chcemy widzieć u nich. Dlatego bądź dobrym wzorem osoby, która czyta książki, wartościowe czasopisma, ogląda rozwijające programy telewizyjne, rozwija swoje pasje. Opowiadaj o tym swoim dzieciom i zapraszaj do wspólnego uczestniczenia w tych wydarzeniach.

2. Zapiszcie się do biblioteki. Wybierz się z dzieckiem do biblioteki. Zobaczcie, co tam jest na półkach, wybierzcie wspólnie najciekawsze dla was książki. Część z nich czytajcie razem, a część niech dziecko czyta samo.

3. Nauka poprzez zabawę. Raz na jakiś czas pobawcie się w naukę – rozwiązujcie rebusy, zagadki, zadania logiczne, zróbcie konkurs kto wymieni najwięcej angielskich słów, podczas spaceru w lesie powtarzajcie wiadomości z przyrody.

4. Nauka podczas codziennych czynności. Wakacje, kiedy więcej czasu spędzamy razem, to doskonała okazja, żeby nauczyć dziecko na przykład korzystania z mapy albo niech się dziecko dowie, na czym polega praca w ogrodzie lub robienie przetworów. Możesz zachęcić je, żeby podczas wakacji pisało pamiętnik albo zrobiło zielnik.

5. Rozwijanie zdolności artystycznych. Latem jest sprzyjająca atmosfera do tego, żeby spróbować być artystą. Tworzenie pejzaży, malowanie za pomocą stóp i rąk, granie na prostych instrumentach muzycznych – na to wszystko jest czas i przestrzeń podczas wakacji.

6. Mądre korzystanie z komputera i internetu. Nie jest dobrze, jeśli dziecko podczas wakacji zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Ale jeśli będzie korzystać na przykład z gier edukacyjnych, wiele skorzysta.

7. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Wychowanie fizyczne podczas jazdy na rowerze, bawieniu się w berka czy chowanego lub graniu w piłkę na świeżym powietrzu to dawka zdrowego ruchu. Wykorzystaj do tego wakacje i lato. Bawcie się razem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze