fbpx

Weekendowy rodzic na wakacjach z dzieckiem

Weekendowy rodzic na wakacjach
123rf.com

Jeśli jesteś po rozwodzie i to nie ty zajmujesz się dzieckiem na co dzień, wakacje z nim mogą być dla ciebie wyzwaniem. Na pewno cieszysz się z powodu tego, że spędzisz z dzieckiem więcej czasu, ale zarazem niepokoisz się, jak to wyjdzie.
Chcesz, żeby dziecko czuło się u ciebie i z tobą jak najlepiej, ale odwykliście już od wspólnej codzienności. Będziecie musieli sobie ją przypomnieć. Jak do wakacji z dzieckiem może się przygotować weekendowy rodzic?

1. Pomyśl o atrakcjach. Dzieci zazwyczaj potrzebują być czymś zajęte, źle znoszą nudę. Dlatego pomyśl o jakichś ciekawych książkach dla niego, kredzie chodnikowej, klockach. Przygotuj atrakcje stosowne do wieku i zainteresowań dziecka. Podczas wspólnej zabawy łatwiej wam będzie się do siebie zbliżyć na nowo. Nie musisz na to wydawać fortuny, bardziej chodzi o trafiony pomysł i o to, żebyście bawili się razem.

2. Bądź elastyczny. Twoje pomysły na zabawy z dzieckiem czy wspólne spędzanie czasu mogą spotkać się z niechęcią. Po prostu dziecko może mieć inne zdanie na ten temat. Dlatego planujcie aktywności wspólnie, uważnie słuchaj i przyglądaj się maluchowi, idź za nim, a unikniecie rozczarowań.

3. Nastaw się, że konflikty są nieuniknione. One zawsze zdarzają się między ludźmi, a waszej sytuacji są jeszcze bardziej zrozumiałe. Potrzebujecie czasu i dobrej woli, żeby dostosować się do swoich codziennych nawyków i rutyny, której nie znacie za dobrze. Różnice zdań to dobra okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem o tym, jak wygląda jego życie, jak się zmieniło, od czasu rozstania.

4. Spokojnie. Nie musisz przez 24 godziny na dobę zapewniać dziecku samych atrakcji. Równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest rozmowa, wspólne zrobienie kolacji, przytulanie się przed snem. Tego właśnie może wam brakować. Nie bój się normalnego, trochę nudnego życia z dzieckiem. Czy to w domu, czy na wakacjach, trzeba choć trochę posprzątać, zrobić pranie albo po prostu odpocząć od siebie.

5. Bądź realistą. Nawet długie wakacje nie wyrównają miesięcy braku codziennego kontaktu. Pogódź się z tym, że nie masz wpływu na wszystko, co się w życiu dziecka dzieje. Ciesz się zatem chwilą i tym, co się między wami wydarza tego lata.

6. Uwzględnij w waszych planach nową partnerkę czy partnera. Jeśli nie żyjesz samotnie, pokaż dziecku, jak wygląda twój nowy związek i nowa osoba u twojego boku. Wcześniej uzgodnij, jak ten ktoś wyobraża sobie wasze wspólne wakacje. W ten sposób unikniecie niezręcznych sytuacji.

7. Ciesz się tym czasem. Teraz masz okazję umocnić więź między tobą a dzieckiem. Dlatego skoncentruj się na tym, co pozytywne – na radości, zabawie, poznawaniu siebie nawzajem i okazywaniu swoich uczuć. Kładź nacisk bardziej na pozytywne wspieranie a nie na przykład na dyscyplinę, nie wracaj do przeszłości tylko budujcie waszą nową przyszłość.