fbpx

Justyna Praszyńska w Warszawie

Justyna Praszyńska w Warszawie
materiały prasowe

Poprosiliśmy zaprzyjaźnionych rodziców, by opowiedzieli nam, jak spędzają czas ze swoimi pociechami w wielkim mieście.
1. Gdzie w mieście spędzacie czas w towarzystwie swojego dziecka?

W miejscach, gdzie zachowanie dzieci, czasem nieprzewidywalne, hałaśliwe lub po prostu spontaniczne nie jest postrzegane jako problem.

2. Czy macie takie miejsca, gdzie jako rodzic z dzieckiem czujecie się komfortowo? (Można bez problemu wjechać tam wózkiem, obsługa jest tolerancyjna dla dziecięcych zachowań, jest kącik do zabawy dla dzieci, w toalecie jest przewijak).

Lubię Biosferę na Mokotowie, zwłaszcza, że obok jest świetny plac zabaw.

3. Czy lubicie korzystać z miejsc przeznaczonych specjalnie dla rodziców z dziećmi: sale zabaw, osiedlowe kluby mam, klubokawiarnie dla maluchów?

Korzystam, choć nie lubię, z sal zabaw, bardzo rzadko, to mój kompromis z dziećmi, one to uwielbiają, mnie męczy hałas, zaduch i oświetlenie. Natomiast bardzo lubię Kalimbę na Żoliborzu, zwłaszcza za stworzenie tam przestrzeni tylko dla dzieci, gdzie dorośli nie mają wstępu, a nawet wglądu.

4. Czy bierzecie udział w warsztatach dla rodziców z dziećmi?

Warsztat noszenia w chuście. Zajęcia muzyczno-rytmiczne dla1,5-2 latków – dobry sposób na uspołecznianie malucha, nauka dzielenia się, czekania na swoją kolej, a wszystko w zabawie.

5. Czy szukacie zajęć dla swojego dziecka, w których również bierzecie czynny udział, czy oddajecie dziecko w dobre ręce?

I jedna i druga opcja jest mi potrzebna. Jeśli propozycja jest dla mnie ciekawa, na przykład wspólne granie na bębnach afrykańskich lub tańce, to chętnie bawię się razem z dzieckiem. Ale z równie wielką radością zamykam drzwi sali, gdzie ono odkrywa samo coś dla siebie, a ja w tym czasie odpoczywam.

6. Czy chodzicie do kina razem z dzieckiem? Na czym byliście ostatnio?

Korzystam z oferty kina Muranów, gdzie jest organizowana opieka nad dziećmi w czasie seansu.

7. Czy chodzicie z dzieckiem na koncerty, do teatru, na wystawy?

Odkąd wprowadzono zakaz palenia papierosów w lokalach jest mi o wiele łatwiej, ponieważ nieraz żałowałam, że w jakimś klubie graja fajna muzykę, która również podoba się moim dzieciom, ale nie chcę ich skazywać na zadymienie. Teraz możemy razem bawić się na koncertach w klubach. Jeśli chodzi o galerię, to często bywam tam z dziećmi i czuję się dobrze, jedyne o czym trzeba pamiętać, to pilnowanie by nie dotykały eksponatów.

8. Czy są takie miejsca, gdzie możecie razem z dziećmi zrelaksować się lub czegoś nauczyć?

Sama z jogi dla dzieci nie korzystałam, ale dużo dobrego o niej słyszałam. Widziałam kiedyś zajęcia z choreoterapii w Ośrodku Eko-Oko na Ochocie, dla mam z dziećmi, bardzo dobra forma relaksu i wzajemnego poznawania się.

9. Czy korzysta Pani z miejsc/grup wsparcia dla mam z dziećmi? Kręgi Kobiet, Kluby Mam, itp.?

Tak, najpierw sama chodziłam na Krąg Kobiet, potem prowadziłam Krąg Mam.

10. Gdybyście mieli zaprojektować wymarzone miejsce dla rodziców z dziećmi, to jak by ono wyglądało? Jakiego rodzaju udogodnienia powinny tam się znaleźć i jakiego rodzaju zajęcia odbywać?

Przede wszystkim byłoby to miejsce, gdzie jest duży wybór zajęć z wszystkich dziedzin (ruch, sztuka, nauka) i to zarówno w formie łączonej dla rodziców z dziećmi, jak i osobnej, to znaczy dziecko idzie na swoje zajęcia, rodzic na swoje. Wymarzone miejsce miałoby basen, saunę, gabinety masażu, dużą salę do tańca, miejsce do grania na bębnach, kawiarnię/restaurację, bibliotekę, internet, ogród i plac zabaw.