fbpx

Strój do gry w piłkę nożną

Strój do gry w piłkę nożną
fot Football Academy

Coraz więcej dzieci interesuje się grą w piłkę nożną i chce aktywnie uprawiać ten sport. Radosław Soperczak z Football Academy radzi, jaki strój i obuwie wybrać, żeby młody piłkarz mógł ćwiczyć bezpiecznie oraz efektywnie

fot Football Academy
  • Koszulka i spodenki powinny być wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału, który pozwala skórze swobodnie oddychać, zapewnia odpowiednią termoregulację oraz umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci.
  • Odzież sportowa musi być przewiewna, ale nie może być zbyt luźna, ani zbyt przylegająca. To niezwykle istotne dla zachowania maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa małego zawodnika.
  • Odpowiednie getry piłkarskie mają anatomiczny krój, są wyposażone w siateczkowe wstawki wentylujące oraz dopasowują się do stopy i łydki zawodnika. Ważne, by pod getrami mieściły się swobodnie ochraniacze, a cały zestaw nie uciskał mięśni, stawów i naczyń krwionośnych.
  • Buty muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze „leżeć” na stopie. Choć dzieci szybko rosną i rozmiar ich stopy często się zmienia, ekspert przestrzega przed kupowaniem butów na wyrost, ponieważ może to prowadzić do kontuzji i urazów!
  • W czasie zajęć w halach sportowych (w których trenuje się zimą) najlepiej sprawdzą się tzw. halówki o płaskich, gumowych podeszwach. Natomiast na boiskach trawiastych czy na sztucznej murawie zdecydowanie lepszą równowagę, przyczepność i większe bezpieczeństwo zapewniają tzw. turfy, czyli buty o dużej ilości małych koreczków równomiernie rozłożonych na całej powierzchni podeszwy. (Warto wiedzieć, że na boiskach typu orlik nie można grać w typowych butach piłkarskich – korkach; dla małych piłkarzy najlepszym rozwiązaniem będą więc właśnie turfy i halówki).
  • Na początek najlepiej wybrać dla dziecka obuwie z syntetyczną cholewką. Buty skórzane, np. gdy zmokną i nie będą prawidłowo wysuszone, często twardnieją i zmieniają swój kształt.

Piłki dla dzieci powinny być bezpieczne i atestowane, a także – ważne! – dostosowane do ich wieku, wzrostu oraz możliwości fizycznych. Typowa piłka do futbolu jest za duża i za ciężka. Waga piłki odpowiedniej dla najmłodszych futbolistów nie powinna przekraczać 290 g (rozmiar 3 lub 4).

na podst.mat.pras. Football Academy