1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zabawy z dziećmi w gotowanie

123rf.com
123rf.com
Jesienią stragany uginają się pod ciężarem warzyw i owoców. O tej porze roku natura hojnie nas obdarowuje, dlatego warto poświęcić trochę czasu na robienie przetworów i zapasów na zimowe dni. Zaproście do kuchni wasze dzieci, dajcie im fartuchy i razem zamknijcie w słoikach wspomnienie słonecznych dni.

Wspólne gotowanie z dziećmi ma wiele zalet: rozwija wyobraźnię i angażuje wszystkie zmysły. Jeśli macie małe dzieci, posadźcie je obok siebie w krzesełku i dajcie im do rąk warzywa i owoce. Pokażcie, jak różnią się od siebie kolorami, fakturą i wielkością. Nasypcie im do miseczki trochę ugotowanego ryżu, kaszy lub fasolki i pozwólcie bawić się w oddzielanie od siebie ziarenek lub zgniatanie ich w rączkach. To poprawia koordynację ruchową, a przy okazji dziecko poznaje właściwości różnych substancji i uczy się je rozróżniać. Maluchy z radością i ciekawością będą wąchać, smakować i poznawać konsystencję wszystkiego, co nałożycie im do miseczki lub talerzyka.

Starsze dzieci natomiast możecie już śmiało zaangażować w gotowanie i robienie przetworów. Często obwiniamy się, że siedzimy w kuchni zamiast poświęcić uwagę dziecku. To świetny pretekst, by  spędzić trochę czasu razem i porozmawiać. Ponadto wspólne gotowanie uczy pracy zespołowej, a przy okazji pokazujemy dziecku, jak stworzyć jedno danie z wielu składników. To łączenie w całość przypomina komponowanie, a odrobina wirtuozerii w kuchni może rozbudzić apetyt nie tylko na jedzenie. Kulinarne zabawy rozwijają wrażliwość i pokazują, że gotowanie to pewna forma sztuki: inspirująca, pozwalająca na improwizację.

Moda na gotowanie pojawiła się wraz z popularnymi programami kulinarnymi i blogami i nie mogła przejść obojętnie obok dziecięcego świata zabawek. W internetowych sklepach znajdziecie nie tylko całe komplety kuchenne z piekarnikiem, zlewem i płytą indukcyjną, ale również mini zestawy przyborów kuchennych: wałki, stolnice, wagi, ekspresy do kawy, miksery, czajniki, patelnie i garnki, a nawet drewniane tostery z pokrętłem, dźwignią i dwoma grzankami. W sezonie dzieci mogą grillować drewniane szaszłyki na drewnianym grillu, a po obiedzie skusić się na koktajl − wystarczy wrzucić do miniaturowego blendera pokrojoną (oczywiście drewnianą) truskawkę lub pomarańczę. Na stole miniaturowej kuchni możecie też postawić kostkę drewnianego masła z nożykiem, warzywa i pokrojony częściowo chleb, z którego przyrządzicie kanapkę z drewnianym plasterkiem szynki i pomidora.

Zamiast drewnianych warzyw i owoców możecie wyposażyć Waszą kuchnię w ich filcowe lub pluszowe odpowiedniki. W sklepach znajdziecie również fartuchy dla maluchów (w różnych rozmiarach) i profesjonalne czapki kucharskie. W takim uniformie każde dziecko poczuje się jak prawdziwy szef kuchni. Powstają nawet szkoły gotowania dla dzieci. Jedna z nich mieści się w Warszawie i mogą do niej uczęszczać nawet trzylatki (w towarzystwie opiekunów). Zajęcia prowadzone są w języku polskim i angielskim. Dzieci uczą się na nich przyrządzania potraw z całego świata, poznają najbardziej nietypowe warzywa i owoce oraz dowiadują się, co smacznego można z nich upichcić. Ponadto na zajęciach uczą się zasad zdrowego odżywiania i bezpiecznego zachowania w kuchni.

Artykuł we współpracy z

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze