1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Święta
  4. >
  5. Zakupy świąteczne czy kompulsywne?

Zakupy świąteczne czy kompulsywne?

123rf
Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą radość dawania. Wiąże się z tym konieczność zrobienia zakupów i wydania pieniędzy. Kiedy kupowanie prezentów jest darem serca, a kiedy kompulsją?

Jakie są objawy kompulsywnych zakupów?

- Kiedy wydajesz pieniądze, których jeszcze nie masz (zapożyczasz się). - Kiedy kupujesz rzeczy w nadmiarze (dotyczy to na przykład kolejnej pary butów lub jedzenia, które potem wyrzucasz). - Kiedy kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz i nie używasz. - Kiedy wydajesz pieniądze na rzeczy kosztem płacenia rachunków. - Kiedy podczas zakupów doświadczasz poczucia zdenerwowania, winy, zawstydzenia. - Kiedy zakupami poprawiasz sobie nastrój, który po powrocie do domu znowu robi się negatywny. Przed zrobieniem świątecznych zakupów, zastanów się, czy kupujesz: - bo jesteś smutna, przygnębiona, znudzona, samotna, - bo chcesz zdobyć miłość i uznanie innych, - bo uważasz, że tak wypada i nie ma innego wyjścia, - bo czujesz gniew, - bo boisz się stracić jakąś relację, - bo chcesz znaleźć sens życia, - bo chcesz poprawić poczucie własnej wartości.

Jak zatrzymać kompulsywne zakupy?

- Tak jak w przypadku każdego uzależnienia najważniejsze na początku jest rozpoznanie problemu i przyznanie się on mnie dotyczy. - Potem poszukaj profesjonalnej pomocy. Zwykle za potrzebą nadmiernego kupowania kryją się trudne emocje. Psychoterapeuta pomoże ci do nich dotrzeć.

Jak nie ulec kompulsjom podczas świątecznych zakupów?

- Bądź odporna na reklamy. Są one pełne sztuczek, które mają skłonić cię do szybkiego nieprzemyślanego zakupu. Przyjmuj postawę osoby podejrzliwej wobec wszelkich reklam, promocji i okazji. - Zrób plan tego, co trzeba kupić i trzymaj się go. - Nie rób zakupów, gdy jesteś zmęczona, zestresowana, smutna. - Nie korzystaj z kart kredytowych. - Zakupy rób w towarzystwie życzliwej ci osoby, z którą będziesz mogła przedyskutować zakup. - Zaplanuj na święta przyjemności, które niewiele mają wspólnego z wydawaniem pieniędzy. .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze