fbpx

Introwertyk liderem w pracy?

Praca_w_zespole
123rf.com

Prawdziwy lider to nie ktoś, kto bezwzględnie rządzi i bezrefleksyjnie dąży do osiągnięcia celu. Lider przez duże L to ktoś z charyzmą. Najlepszymi liderami w pracy są introwertycy.
Susan Cain w swojej książce „The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking” pisze, że obecnie cechy introwertyczne zyskują coraz więcej uznania w środowiskach pracy. Jakie są ich atuty?

1. Introwertycy są dobrze przygotowani do zadań

Introwertyczny lider przed spotkaniem z zespołem potrzebuje czasu tylko dla siebie, żeby przemyśleć i przygotować swoje wystąpienie. Nie jest to tylko merytoryczne przygotowanie się do pracy, ale również psychologiczne. To właśnie daje introwertykom przewagę nad ekstrawertykami, którzy najczęściej, w takich sytuacjach, pomijają sprawy wnętrza. Oni chcą przede wszystkim dobrze wypaść przed grupą. Tymczasem dobrze przygotowany lider nie ma w sobie niepokoju przez co jego przekaz jest spójny i koncentruje na sobie uwagę słuchaczy.

2. Introwertycy są obecni w chwili

Jeśli introwertyk jest z kimś, jest naprawdę. Tego typu ludzie nie biorą się za kilka zadań jednocześnie, są w stanie zatrzymać się w tu i teraz i być maksymalnie obecnymi. Przez to potrafią odbierać od ludzi wszystkie sygnały, co pozwala im być lepszymi liderami.

3. Introwertycy potrafią otwierać ludzi

Dlatego, że każdy introwertyk jest skupiony na swoim świecie wewnętrznym, potrafi wyczuwać uczucia innych. Dzięki temu jest dla ludzi delikatny i umie dotrzeć do ich psychiki. Introwertycy doskonale wiedzą, kto z zespole ma do czego predyspozycje. Typowy ekstrawertyk natomiast bardziej będzie skupiony na wykonaniu zadania niż na tym, kto i dlaczego ma je wykonać.

4. Introwertycy dobrze zarządzają energią

Introwertyk niczym tlenu potrzebuje czasu dla siebie. Dlatego potrafi dobrze zarządzać swoimi siłami. W samotności i kontemplacyjnym nastroju odpoczywa i potem może wrócić do pracy, gdzie jest skuteczny. Ekstrawertykom bardziej grozi wypalenie zawodowe.