Listopada nie da się ot tak przeżyć, przełknąć i przemilczeć... Udawać, że to nie ten miesiąc też się nie da! Na pewno trzeba brać się w karby i starać się przetrwać ten pełen dekadencji czas. Wprowadzam więc pierwiastki optymistyczne do swojej listopadowej rzeczywistości.
Zakupiłam zapas dyni, pomarańczy i wina! Każdy z tych elementów dodaje pewności siebie. Podnosi na duchu smakiem, kolorem a w przypadku wina - obdarza nawet euforią.
Dżem dyniowo-pomarańczowy
(Fot. iStock)
Składniki:
- 1 mała dynia hokkaido,
- 2 duże pomarańcze eko,
- 1 łyżka miodu z kwiatów pomarańczy,
- 1 torebka cukru z prawdziwą wanilią,
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu,
- 1 łyżeczka mielonych goździków,
- 100 ml wina marsala.
Sposób przygotowania
Dynię kroimy na ćwiartki i razem ze skórką pieczemy do miękkości w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Pomarańcze obieramy ze skóry, a z każdej cząstki miąższu zdejmujemy błonki - filetujemy. Pomarańcze wkładamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu razem z miodem. Dynię obieramy ze skóry, miąższ wkładamy do kielicha blendera i miksujemy. Dyniową masę dodajemy do pomarańczy. Mieszamy i wsypujemy cukier waniliowy, kardamon, goździki i wlewamy marsalę. Gotujemy na średnim ogniu, aż dżem zgęstnieje. Możemy jeść od razu z chałką, pankejkami, naleśnikami albo dodać do śniadaniowej owsianki.
(Fot. iStock)
Składniki:
- 500g małej dyni, np. Hokkaido,
- 1 por, biała część,
- 2 ząbki czosnku,
- centymetrowy kawałek imbiru,
- 2 jajka przyprawy:
- sól i pieprz do smaku,
- 1/2 łyżeczki curry,
- 1/2 łyżeczki kolendry mielonej,
- 1/3 łyżeczki chili mielonego,
- 1 szklanka kaszy jaglanej,
- 100 ml oliwy,
- 2 łyżki pestek dyni.
Sposób przygotowania
Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Dynię przekrawamy na pół i wyjmujemy pestki. Układamy dynię na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i skrapiamy oliwą. Wkładamy do piekarnika na 30 minut. Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem na sicie i odsączamy z wody. Do garnka wlewamy 2 szklanki wody, 1 łyżkę oliwy i 1 łyżeczkę soli. Zagotowujemy i wkładamy kaszę. Mieszamy i gotujemy, aż będzie prawie miękka. Przykrywamy wtedy garnek i odstawiamy. Na patelnię wylewamy 2 łyżki oliwy, dodajemy posiekany por i czosnek i podsmażamy 5 minut. Dodajemy starty imbir, curry i kolendrę i razem smażymy 5 minut. Zdejmujemy patelnię z płyty.
Dynię wyjmujemy z piekarnika i łyżką wydrążamy miąższ. Przekładamy go do kielicha blendera. Dodajemy całą zawartość patelni i miksujemy. Do zmiksowanej masy dodajemy jajka, kaszę jaglaną, chili, sól i pieprz. Mieszamy całość łyżką. Przekładamy masę do formy do zapiekania. Polewamy resztą oliwy i posypujemy pestkami dyni. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy ok. 45 minut. Upieczony pasztet wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Po wystudzeniu kroimy i podajemy.
(Fot. iStock)
Składniki:
- dyniowe purée (200 g dyni ze skórą upiec w piekarniku w 180 st. C przez 20 minut, miąższ łyżką oddzielić od skóry),
- 300 ml mleka migdałowego,
- 1 łyżka drobnego cukru brązowego,
- 1/2 torebki cukru z prawdziwą wanilią,
- 1/2 łyżeczki suszonego imbiru,
- 1/2 łyżeczki cynamon,
- 1/3 łyżeczki kardamonu w proszku,
- 100 ml espresso,
- cynamon do posypania.
Sposób przygotowania
150 ml mleka migdałowego spienić. Puree z dyni zmiksować blenderem i przełożyć do garnka, dodać brązowy cukier, cukier waniliowy, imbir, cynamon i kardamon. Wlać 150 ml mleka migdałowego i mocno podgrzać, nie doprowadzając do gotowania. Przez sitko przelać do dwóch szklanek i do każdej wlać po 50 ml espresso. Wlać po równo spienione mleko migdałowe i posypać cynamonem. Wymieszać. Na wierzch można dodać bitą śmietanę.