1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Kuchnia azjatycka dla zaawansowanych - przepisy z bloga Krew i Mleko

 Samosy dyniowe (fot. Natalia Nowak-Bratek)
Samosy dyniowe (fot. Natalia Nowak-Bratek)
Zobacz galerię 5 Zdjęć

Natalia Nowak-Bratek jest autorką wyjątkowego bloga kulinarnego Krew i Mleko. Już sama nazwa robi wrażenia, a co dopiero potrawy i zdjęcia, które autorka tam publikuje. Oto kilka przepisów, którymi się z nami podzieliła.

Czytaj więcej: Krew i Mleko - mroczne smaki Natalii Nowak-Bratek [WYWIAD]

Tajwański bulion wołowy niu rou mian

na 4 porcje
400 g kości wołowych, 1,5 l wody, 4 plastry imbiru, 1 łyżeczka pieprzu syczuańskiego, skórka z połowy mandarynki, 1/2 kubka sosu sojowego, 2 dymki, 4 ząbki czosnku, 2 gwiazdki anyżu, 1 kawałek kory cynamonu, 1 łyżka oleju. Dodatki: makaron ryżowy nitki (100 g), garść liści szpinaku, garść kiełków fasoli mung, papryka, marchewka pokrojone w słupki, dymka (ilość według uznania), 4 plastry mięsa, garść świeżych listków kolendry, 1 łyżka ziaren sezamu.

 Tajwański bulion wołowy niu rou mian (fot. Natalia Nowak-Bratek) Tajwański bulion wołowy niu rou mian (fot. Natalia Nowak-Bratek)

Na oleju podsmażamy przyprawy oraz plastry imbiru i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zalewamy wodą. Dodajemy posiekaną dymkę, sos sojowy oraz skórkę z mandarynki. Wkładamy kości. Przykrywamy pokrywką, zagotowujemy, a następnie gotujemy na małym ogniu przez trzy godziny. Przecedzamy i podajemy z makaronem ryżowym i ulubionymi dodatkami (np. takimi jak wymienione obok).

Samosy dyniowe

na 4 porcje
Ciasto: 250 g mąki z ciecierzycy, 1 łyżeczka soli morskiej, 60 g oleju kokosowego, 10 łyżek zimnej wody. Farsz: 1 mała dynia (hokkaido), 1 batat, 200 g zielonego groszku, 6 ząbków czosnku, 6 cm imbiru, 1 łyżeczka nasion kolendry, 2 świeże papryczki chili, 1 cebula, sól do smaku, olej do smażenia.

 Samosy dyniowe (fot. Natalia Nowak-Bratek) Samosy dyniowe (fot. Natalia Nowak-Bratek)

Dynię i batata pieczemy z dodatkiem soli i oleju. Obieramy ze skórki i miażdżymy na papkę. Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na oleju. Dodajemy poszatkowane chili, zmiażdżony czosnek, rozgniecione ziarna kolendry i starty imbir. Cebulę dodajemy do dyni i batata. Dokładnie mieszamy i doprawiamy solą do smaku. Dodajemy również rozmrożony zielony groszek i kolejny raz mieszamy, tym razem delikatnie, by go nie naruszyć. Przygotowujemy ciasto. Do mąki z ciecierzycy dodajemy sól, a następnie roztopiony olej kokosowy, wcieramy go w mąkę, tworząc kruszonkę. Następnie powoli dolewamy wodę i zagniatamy dokładnie, dość długo, by wtłoczyć w ciasto powietrze, które podczas smażenia utworzy charakterystyczne bąbelki. Odkładamy je. Kiedy odpocznie, formujemy małe kule, które rozwałkowujemy i przekrawamy na półkola. Każde półkole składamy na pół i sklejamy na prostym boku, tworząc sakiewkę, którą napełniamy farszem. Zaklejamy z góry i formujemy trójkąt. Samosy smażymy na rozgrzanym oleju, aż staną się złote i zaczną się na nich tworzyć bąble. Osączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Najlepiej smakują świeże z kwaskowym sosem tamaryndowym lub miętowym.

Tajwańskie piramidki ryżowe zongzi

na 4 porcje
10 liści bananowca lub bambusa, 100 g ryżu kleistego, garść orzeszków ziemnych, 1 łyżka przyprawy 5 Smaków, 1 ząbek czosnku, 3 łyżki sosu sojowego, 6 grzybów shitake, 6 solonych żółtek (żółtka oddzielamy od białek, układamy na talerzu obok siebie, zasypujemy dużą ilością soli, pozostawiamy na 2 dni, po czym oczyszczamy z soli), 4 plastry surowego boczku, 1 łyżka oleju, sznurek spożywczy.

Do przygotowania mięsa: szklanka jasnego sosu sojowego, pół szklanki ciemnego sosu sojowego, mały kawałek imbiru, 2 gwiazdki anyżu, 4 łyżki cukru trzcinowego, garść listków kolendry, plastry z połowy świeżego ogórka, 2 łyżki zgniecionych orzechów arachidowych.

 Tajwańskie piramidki ryżowe zongzi (fot. Natalia Nowak-Bratek) Tajwańskie piramidki ryżowe zongzi (fot. Natalia Nowak-Bratek)

Mięso obsmażamy w suchym woku na złoto. Dolewamy sos sojowy, trochę wody, wsypujemy cukier i przyprawy. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu około dwóch godzin. Kroimy na mniejsze kawałki. Ryż, grzyby i orzechy umieszczamy w misce, zalewamy wodą tak, by zakryła ryż, pozostawiamy na godzinę. Osączamy, oddzielamy grzyby i kroimy je na połówki. Na patelni rozgrzewamy olej. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a następnie ryż z orzechami, przyprawę 5 Smaków i sos sojowy. Podsmażamy przez 5 minut i odstawiamy do przestygnięcia. Żółtka kroimy na połówki. Liście bananowca również przepoławiamy wzdłuż. Z liścia tworzymy stożek. Na dnie układamy jedną łyżeczkę ryżu, następnie po kawałku mięsa, grzyba i żółtka. Przykrywamy drugą łyżeczką ryżu, zawijamy liściem z góry, tworząc piramidkę, i zabezpieczamy sznurkiem, żeby pakunek nie rozleciał się podczas gotowania. Piramidki wkładamy do garnka, zalewamy gorącą wodą tak, by je zakryła. Gotujemy pod przykryciem około dwóch godzin. Podajemy schłodzone z dodatkiem sosu sojowego.

Raw pralina, zwana witariańską krówką

na 4 porcje
1/4 szklanki masła fistaszkowego (z kawałkami orzechów), 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego, 4 łyżki kakao, 4 łyżki wiórków kokosowych, 3 kopiate łyżki miodu, 2 łyżki nasion chia, 1/2 puszki (puszka 200 ml) mleka kokosowego, szczypta soli himalajskiej, kakao do posypania pralin.

 Raw pralina, zwana witariańską krówką (fot. Natalia Nowak-Bratek) Raw pralina, zwana witariańską krówką (fot. Natalia Nowak-Bratek)

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w misce. Dużą prostokątną foremkę blaszaną wykładamy papierem do pieczenia i rozsmarowujemy na nim dość cienko masę. Wstawiamy na noc do zamrażarki. Rano kroimy w kostkę i posypujemy kakao. Najlepiej trzymać krówkę w zamrażalniku – wtedy ma idealną konsystencję.

Pudding chia na mleku słonecznikowym

na 4 porcje
400 ml mleka słonecznikowego: 2 szklanki ziaren i 6 szklanek wody; ziarenka z 1 laski wanilii, 4 łyżki nasion chia, 2 łyżki erytrytolu (słodzik naturalny), 1 dojrzałe mango, garść świeżych borówek.

 Pudding chia na mleku słonecznikowym (fot. Natalia Nowak-Bratek) Pudding chia na mleku słonecznikowym (fot. Natalia Nowak-Bratek)

Mus z mango przygotowujemy poprzez zblendowanie bardzo dojrzałego obranego owocu na papkę. Żeby przygotować mleko słonecznikowe, należy zalać 2 szklanki ziaren słonecznika około 6 szklankami wody – swoją ulubioną konsystencję należy opracować metodą prób i błędów. Słonecznik moczymy przez całą noc. Następnie blendujemy najdrobniej, jak to możliwe, dodajemy szczyptę soli, po czym masę przekładamy na gazę i dokładnie osączamy. Nasiona chia zalewamy powstałym mlekiem i dokładnie mieszamy, najlepiej trzepaczką. Dodajemy wanilię i erytrytol. Przelewamy do szklanek, zostawiając miejsce na mus mango i borówki, które dodajemy, kiedy pudding nieco stężeje w lodówce. Najlepiej zostawić go tam na całą noc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze