1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czarne dodatki w skandynawskiej kuchni

Zobacz galerię 5 zdjęć
Styl skandynawski jest czysty, przejrzysty i prosty. Bazuje na jasnych kolorach, by optycznie otworzyć i powiększyć przestrzeń. Jednak wszechobecna biel może czasem wyglądać nijako i nudno. By ożywić skandynawska kuchnię, dobierz do niej kontrastowe dodatki. Sprawdź, jak czarne akcesoria i sprzęty małego AGD pomogą przełamać monotonię i sterylny charakter skandynawskiego wnętrza.

Czarny kolor w skandynawskiej kuchni

Czerń ładnie kontrastuje z wszechobecną w stylu skandynawskim bielą i bladą szarością. Przełamuje monotonny monochromatyzm i dodaje bardziej indywidualnego charteru prostemu wystrojowi. Jednocześnie wciąż jest kolorem neutralnym, więc nie rozprasza i nie zakłóca czystej formy skandynawskich aranżacji. Może też pomóc podkreślić atuty wnętrza lub zamaskować jego wady. Umiejętnie zestawiona z bielą czerń będzie np. wizualnie poszerzać (np. na podłogach) lub wydłużać wnętrze (w postaci wąskiego paska ciemnego koloru lub ściany kontrastowej).

Oczywiście nie należy przesadzać z ciemnymi kolorami. Zbyt wiele czerni w kuchni może przytłoczyć wnętrze i sprawić wrażenie ciasnoty. Jeżeli twoja kuchnia jest nieduża lub mało w niej naturalnego światła, nie stosuj tego koloru na ścianach, podłogach i meblach. Postaw wyłącznie na czarne detale i akcesoria. W ten sposób ożywisz wnętrze bez efektu klaustrofobiczności.

Jak dobrać czarne dodatki do skandynawskiej kuchni?

Czerń w skandynawskiej kuchni można wprowadzić na różne sposoby – na ścianach, podłogach, blatach kuchennych, w akcesoriach, sprzętach małego i dużego AGD, jak również w tekstyliach. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach:
  • nie umieszczaj zbyt dużo czarnych elementów w jednym miejscu – jeśli czarne meble umieścisz na tle czarnej ściany lub stworzysz zbiorowisko czarnych dodatków w jednym miejscu, kolorystycznie zleją się one ze sobą. Może to dawać przytłaczający efekt. Pamiętaj, że czerń najlepiej się prezentuje jako element wyraźnie kontrastowy;
  • zachowaj minimalistyczny styl – pamiętaj, że aranżacje skandynawskie nie powinny być przeładowane. Tracą swoją przestronność i praktyczność, gdy dodatków jest zbyt wiele. Im liczniejsze są czarne akcesoria, tym prostsza powinna być ich forma. Jeśli lubimy fikuśne i udziwnione ozdoby, ograniczmy się do jednej-dwóch na całe wnętrze;
  • im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze powinny być czarne elementy – w dużej kuchni możesz zastosować czarne meble, kafelki, sprzęty dużego AGD. W małej jednak będzie to zbyt przytłaczające. W bardzo ciasnych pomieszczeniach kontrast wprowadzą czarne uchwyty przy meblach, czarne podkładki pod talerze czy dodatki w postaci małego AGD.

Czarne sprzęty małego AGD

Wybierając czarne sprzęty małego AGD, warto zdecydować się na akcesoria o spójnej stylistyce, najlepiej pochodzące z jednej serii. Gdy czajnik, toster, ekspres do kawy i mikrofala będą każdy w innym odcieniu czerni lub będą się znacząco różniły wykończeniem czy fakturą (np. część będzie błyszcząca, a część matowa), to w niezamierzony sposób  stworzysz wrażenie bałaganu i chaosu. Spójne akcesoria dodadzą kuchni więcej klasy i sprawią, że będzie się wydawała przemyślana i elegancka.

Obecnie na rynku czarne małe AGD nie jest już tak trudnodostępne, jak kiedyś. Co więcej możemy wybierać spośród różnych wykończeń:

  • akcesoria o matowej fakturze – są proste i uniwersalne. Ładnie komponują się z innymi czarnymi dodatkami, np. żeliwnymi uchwytami, ekspozycją patelni, metalowymi abażurami na lampy, a także żeliwną kuchenką. Dodają skandynawskiej kuchni nieco bardziej industrialnego charakteru. Dobrym przykładem serii akcesoriów tego typu może być lub  – zestawy czajnika i tostera o bardzo prostym i ergonomicznym kształcie, który idealnie odnajdzie się w skandynawskiej kuchni;y czajnika i tostera o bardzo prostym i ergonomicznym kształcie, który idealnie odnajdzie się w skandynawskiej kuchni;
  • czarne sprzęty ze srebrnym wykończeniem – srebrne i chromowane akcenty o wysokim połysku pomagają przełamać czerń i dodać jej elegancji. Takie sprzęty ładnie komponują się z dużym AGD w kolorze srebrnym i łatwo jest je wkomponować w nowoczesną skandynawską estetykę;
  • akcesoria emaliowane i błyszczące – wprowadzają do wnętrza błysk, który równoważy ciemną kolorystykę. Dzięki temu dodatki są mniej przytłaczające i mogą być z powodzeniem wykorzystane także w małym wnętrzu. Błyszczące faktury pomagają także optycznie powiększyć pomieszczenie. Dobrze komponują się na kamiennym blacie, w otoczeniu matowych akcesoriów i w zestawieniu z emaliowanymi sprzętami dużego AGD;
  • sprzęty o ciekawej fakturze – styl skandynawski lubi różnorodne faktury. Dodają one wielowymiarowości i elegancji. Ciekawym rozwiązaniem jest małe AGD z obudowami ze strukturą diamentu, np. z serii . Niecodzienna faktura czajników i tosterów z tej linii ciekawie odbija światło, co daje efekt wielowymiarowości. Wprowadza też niespodziewany element glamour do prostej aranżacji. do prostej aranżacji.
 

Czarne tekstylia i detale

Jako że styl skandynawski jest z założenia bardzo jednolity kolorystycznie, do aranżacji warto wprowadzić tkaniny i wykończenia o ciekawej fakturze:
  • czarne plecione podkładki – np. wiklinowe czy ratanowe. Ich forma podkreśli organiczność skandynawskiej aranżacji;
  • czarne ażurowe abażury – przepuszczają więcej światła i dodają loftowego charakteru;
  • czarne chropowate żeliwne uchwyty – dodają bardziej przemysłowego, industrialnego sznytu szafkom kuchennym;
  • czarne druciane kosze i misy na owoce – ich ażurowa forma ładnie przepuszcza światło i dobrze eksponuje zawartość;
  • czarne tkane ręczniczki i ściereczki – mniej się brudzą niż te jasne i są bardzo stylowe. Dzięki nim kuchnia wydaje się ekskluzywna;
Ażurowe formy i ciekawe faktury dodają czarnym akcesoriom lekkości i sprawiają, że nie prezentują się one jak zwarte bryły ciemnego koloru.

Dodatkami w czarnym kolorze mogą być także:

  • osłonki na doniczki na kwiaty – czerń ładnie podkreśla i wybija zieleń roślin;
  • filiżanki i kubki – wyeksponowane w gablocie dodadzą kuchni elegancji;
  • tablica kredowa na zapiski – element ten często wykorzystywany jest w kuchniach skandynawskich ze względu na swoją oryginalność i praktyczność. Zamiast tablicy kredowej można zastosować też pojedynczy front szafki pokryty tablicówką lub pomalować akcentową ścianę farbą tablicową;
  • zegar naścienny – ciemne numery i wskazówki na tle białej ściany są bardziej czytelne.
Warto za to unikać takich dodatków, jak czarne zasłony i żaluzje. Mocno ograniczają dostęp światła do kuchni, a więc nie tylko optycznie, ale i realnie przyciemniają wnętrze. Jak wiadomo w stylistyce skandynawskiej kuchnia powinna być jasna i dawać wrażenie przestronności, dlatego należy zrezygnować z podobnych rozwiązań.  Nie sprawdzą się też czarne dywaniki, które są z założenia niepraktyczne w kuchni, czy czarne obrusy, które dość łatwo blakną i wprowadzają bardzo dużo ciemnego i „płaskiego” koloru (brak efektu odbicia światła), co zwykle bywa przytłaczające dla wnętrza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze