1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Jabłko Grójeckie to owoc miłości

(Fot. materiały prasowe)
Większość z nas wie, że jabłka są zdrowe i powinniśmy zjadać przynajmniej jedno dziennie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu kulturach, w tym także w Polsce, jabłko to owoc miłości i zakochania.

Poszukiwanie drugiej, idealnej połówki wywodzi się z „Uczty” Platona. Rozgniewany przez ludzi Zeus poprzecinał ich na dwie połowy. W tradycji greckiej rzucenie komuś jabłka oznaczało nic innego jak… wyznanie miłości. Skojarzeń jest o wiele więcej. Hippomenes, starając się o rękę Atalanty, zdobył ją właśnie dzięki złotym jabłkom. Atalanta – skuszona ich smakiem i wyglądem – jadła je i przegrała zakład o to, że żaden mężczyzna jej nie prześcignie.

W Wielkopolsce na znak zgody na małżeństwo rodzice przyszłej panny młodej obdarowywali kandydata przekrojonym jabłkiem. W Irlandii ofiarowywano jabłko podczas oświadczyn, a obierki z jabłek rzucone przez lewe ramię pomagały angielskim pannom wywróżyć inicjały przyszłego męża.

Być może w tym roku zamiast czekoladek lub kwiatów kupicie Jabłka Grójeckie? Najlepiej odmianę Red Delicious, która zachwyci intensywnym czerwonym kolorem. Dla tych z was, którzy są nieco bardziej nieśmiali, proponujemy odmianę Ligol, która będzie miała taki sam rumieniec jak ten na waszej twarzy!

(Fot. materiały partnera)

(Fot. materiały partnera)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze