1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Comfort food - jedzenie, które poprawia nastrój

Jaja z ziemniakami (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)
Jaja z ziemniakami (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)
Zobacz galerię 8 zdjęć
Comfort food to jedzenie, które nam smakuje, poprawia humor, dobrze się kojarzy, daje poczucie bezpieczeństwa. Dla jednych to zupy, dla innych chleb z masłem. Każdy ma swoje comfort food. Oto 6 przepisów Elizy Mórawskiej, autorki bloga White Plate, która wierzy w cudowna moc jedzenia. 

Jajka z ziemniakami (zdjęcie główne)

Na 2 porcje: 4 jajka, 2 ugotowane ziemniaki obrane ze skórki i pokrojone w kostkę, 2 pomidory pokrojone w kostkę (opcjonalnie), 1 cebula cukrowa, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka masła, listki oberwane z 2 gałązek natki pietruszki, sól i pieprz do smaku.

Oliwę rozgrzewamy na patelni. Dodajemy pokrojoną drobno cebulę cukrową i szczyptę soli. Szklimy ją na niewielkim ogniu przez 3–4 minuty. Dodajemy pokrojone pomidory i smażymy ok. 2 minut, aż sok z pomidorów lekko odparuje. Łączymy wszystko z ziemniakami, chwilę podsmażamy. Dodajemy rozbełtane w miseczce jajka i masło. Mieszamy i kiedy masa się zetnie, zdejmujemy ją z patelni na talerz. Nie smażymy zbyt długo, jajka powinny mieć aksamitną konsystencję. Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy natką i podajemy od razu.

Gzik i pyry

To prosta potrawa podawana najczęściej w piątek w Wielkopolsce. Tak prosta, że prościej już chyba nie można, ale jest sycąca i przywodzi na myśl beztroskie chwile. I zawsze w przypadku tak łatwych dań najważniejsze to użyć najlepszej jakości składników – dobrych ziemniaków i smacznego twarogu.

 (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija) (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)

Na 4 porcje: pyry: 5 ładnych ziemniaków w mundurkach, masło do podania (ziemniaki myjemy szczotką i gotujemy w całości w posolonej wodzie). Gzik: 1 kostka twarogu tłustego lub półtłustego (250 g), 200 ml śmietany i/lub mleka, 1 mała cebula (albo 3 małe dymki), szczypior, sól i pieprz do smaku. Twaróg rozdrabniamy widelcem, dodajemy śmietanę. Możemy też wlać mleko, gdy uznamy, że jest za gęsty i za suchy. Dodajemy drobno pokrojoną w kostkę cebulę i mieszamy. Do smaku – sól i pieprz. Ziemniaki (rozpołowione widelcem) podajemy z masłem, obok kładziemy gzik i posypujemy go szczypiorem.

Pieczone warzywa

Danie, które tak naprawdę samo się robi. Dobór warzyw jest właściwie dowolny – dla mnie podstawa to dobrej jakości ziemniaki, cebula i zioła. Radzę poeksperymentować z ziołami – moje ulubione to świeży rozmaryn, kocanka piaskowa. Warzywa, które szybciej miękną, np. cukinię, dodaję pod koniec pieczenia, by nie zamieniły się w papkę.

 (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija) (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)

Na 4 porcje: 4 średniej wielkości ziemniaki (jeśli są młode, nie obieram, jedynie dokładnie szorujępod bieżącą wodą kuchennąszczoteczką), 2 marchewki, 1 czerwona papryka, 1 żółta papryka, 4 ząbki czosnku w łupinkach, 3 łyżki oliwy do pieczenia, 3 gałązki świeżego rozmarynu lub dowolnych ziół, np. tymianku, majeranku, bazylii. Warzywa myjemy, szorujemy szczoteczką i ewentualnie obieramy. Układamy w żaroodpornym naczyniu. Polewamy je oliwą, posypujemy solą (wystarczy ½ łyżeczki). Dodajemy rozmaryn (inne delikatne świeże zioła dodaję pod koniec pieczenia lub posypuję nimi już upieczone warzywa). Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 45–60 minut (zależy od rodzaju warzyw – te stare pieką się dłużej; młode mogą być gotowe już po 30 minutach).

Kotlety ziemniaczane ze szpinakiem

 (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija) (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)

Ziemniaki warto ugotować dzień wcześniej albo masę schłodzić w lodówce – kotlety nie będą się rozpadać podczas smażenia. Na 3–4 porcje: 1 kg ziemniaków ugotowanych na parze lub w wodzie z solą i odsączonych, 400 g szpinaku, 1 łyżka świeżej bazylii, 1 łyżka posiekanego koperku, 2 małe dymki ze szpinakiem, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżeczka keczupu. Do obtoczenia: mąka pszenna. Do smażenia: olej roślinny lub masło klarowane. Szpinak wkładamy do garnka i podgotowujemy ok. 3 minut, aż zmięknie. Odciskamy jak najwięcej wody, drobno siekamy. Ziemniaki ugniatamy tłuczkiem, łączymy ze szpinakiem, siekamy dokładnie zioła i dymkę, dodajemy musztardę i keczup. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zwilżonymi wodą dłońmi formujemy nieduże płaskie kotlety i każdy obtaczamy w niewielkiej ilości mąki pszennej (można zastąpić dowolną inną mąką). Na rozgrzanym tłuszczu układamy kotlety. Smażymy na średnim ogniu ok. 3 minut z każdej strony. Przekładamy na papierową serwetkę, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Zupa z dyni piżmowej i marchwi

 (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija) (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)

Na 4–6 porcji: Za’atar: 1 łyżka uprażonych na suchej patelni nasion sezamu, 4 łyżeczki suszonego tymianku, 1 łyżeczka suszonego majeranku, ½ łyżeczki sumaku, ½ łyżeczki soli (wszystkie składniki za’ataru ucieramy w moździerzu), 1 dynia piżmowa o wadze ok. 1 kg (może być mniej), obrana i pokrojona w kostkę (2 cm), 4 ziemniaki (ok. 300 g) obrane i pokrojone w kostkę, 3 średniej wielkości marchewki obrane i pokrojone w kostkę, 1 jabłko obrane i pokrojone w kostkę, 1 l wywaru jarzynowego lub 2 ekologiczne kostki rosołowe bez glutaminianu sodu na 1 l wody, 6 łyżek oliwy, 2 łyżeczki przyprawy za’atar, 1 łyżeczka mielonego kminu indyjskiego, ½ łyżeczki nasion kminu indyjskiego, ¼ łyżeczki mielonej kurkumy, sól i pieprz do smaku. Do podania: uprażone na suchej patelni nasiona sezamu, gęsty jogurt naturalny, odrobina papryki w proszku. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia układamy dynię, marchew, ziemniaki i jabłko. Polewamy oliwą i mieszamy. Posypujemy kminem mielonym, dodajemy ½ łyżeczki soli. Ponownie mieszamy i wstawiamy do piekarnika na ok. 40 minut (jabłko rozpadnie się wcześniej, ale nie przejmujemy się tym). Po upieczeniu warzywa i jabłko przekładamy do garnka, wlewamy wywar i miksujemy. Doprawiamy za’atarem, solą i pieprzem. Jeśli zupa będzie zbyt gęsta, możemy wlać więcej wywaru lub ciepłej wody. Podajemy z nasionami sezamu, papryką i jogurtem.

Krajanka owsiana z bananami, jagodami i masłem orzechowym

 (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija) (Fot. Anna Rutkowska, Michał Rutkowski/Mammamija)

Spód: 200 g błyskawicznych płatków owsianych, 200 g miękkich daktyli bez pestek, 80 g oleju kokosowego, 2 łyżki siemienia lnianego, 1 łyżeczka cynamonu. Masa: 4 dojrzałe banany, 50 ml wody, 4 łyżki jagód świeżych lub mrożonych, 3 łyżki masła orzechowego bez cukru, 1 łyżka mielonego siemienia lnianego, ½ łyżeczki naturalnego ekstraktu z wanilii. Banany ugniatamy widelcem, przekładamy do garnuszka, łączymy z pozostałymi składnikami i gotujemy kilka minut, aż powstanie masa. Odstawiamy, by przestygła. W malakserze miksujemy składniki na spód ciasta do czasu, aż powstanie kruszonka. Niedużą formę (tortownicę o średnicy ok. 20 cm lub blaszkę o boku długości 20 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Część kruszonki dokładnie ugniatamy palcami na spodzie tortownicy. Przekładamy masę, układamy jagody, następnie posypujemy resztą kruszonki. Krajankę pieczemy 15–20 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż wierzch zacznie się lekko rumienić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze