1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Indyk dla wszystkich – poznaj walory mięsa indyczego

fot. materiały prasowe klienta
fot. materiały prasowe klienta
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Mięso indycze to produkt, który zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Częściej gości na naszych stołach, więcej go w restauracyjnych menu, łatwiej je dostać w sklepach. Skąd taki trend? Poniżej kilka powodów, dla których naprawdę warto bliżej zapoznać się z indykiem.

Idea „od pola do stołu”

Jedną z ważniejszych zasad prawa żywieniowego w UE, jest obowiązująca od 2002 roku koncepcja „od pola do stołu” (ang. from farm to fork) – rozporządzenie nr 178/2002. Idea ta, stanowiąca obecnie również podstawę funkcjonowania systemu produkcji mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, opiera się na aktywnościach wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego – od kontroli źródeł pochodzenia zwierząt oraz prawidłowego żywienia, poprzez ubój, aż do pakowania i transportu. Zgodnie z założeniami pełnej transparentności poszczególnych etapów produkcji, na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzone zostały kontrole bezpieczeństwa żywności, systemy i przepisy prawne (opisane w rozporządzeniu nr 178/2002), których celem jest stałe monitorowanie ewentualnych zagrożeń.

Indyk – wszystkie zalety

Dietetyk dr inż. Joanny Neuhoff-Murawskiej podkreśla, że mięso z indyka ma wysoką zawartość białka. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej. Także mięso z indyka jest źródłem witamin D, B3, B6, B12, cynku, potasu oraz fosforu. Niacyna (B3) przyczynia się do zmniejsza uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Pierś z indyka ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Ograniczenie spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Cynk pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę[1].

Podobne rekomendacje specjalistów możemy znaleźć w kontekście problemów alergicznych. Dziś bardzo często spotykamy osoby zmagające się z alergią. Skórne, pokarmowe, wziewne – każdy rodzaj potrafi utrudnić życie. Białka mleka krowiego, białko ryb i skorupiaków, białka zbóż (pszenica jest tu najpopularniejsza) czy białka orzechów[2] to, jak mówi dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska, pokarmy, które najczęściej uczulają.  Bardzo rzadko z kolei wspomina się o indyku w kontekście wywoływania reakcji alergicznych. Dlatego też wybierają go osoby , które borykają się z problemem, jaki produkt wybrać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje[3].

Indyk dobry dla rozwoju dziecka

Powszechnie wiadomo, że najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlęcia jest mleko matki. Co należy zrobić, aby takie mleko miało jak najwięcej substancji odżywczych? Istotna jest dieta i przyzwyczajenia żywieniowe matki karmiącej. Dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska odsyła do zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, których autorzy wprost mówią o potrzebie jedzenia „białego mięsa”, czyli na przykład indyka[1].

A czym należy się kierować przy rozszerzaniu diety niemowlaka? Według autorów zaleceń żywienia zdrowych niemowląt pierwszym mięsem, które powinno się znaleźć w diecie malucha, jest drób[2]. Dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska podkreśla jednak, jak istotne jest, aby mięso pochodziło z produkcji podlegającej pełnej kontroli, spełniającej wysokie normy jakościowe. Indyka często wybierają matki na pierwsze mięso dla niemowlęcia.

Na wieku niemowlęcym nie koniec, ważne dla rozwoju dziecka są pierwsze trzy lata życia. Mięso z indyka jest źródłem białka, witamin D, B3,B6, B12, potasu, fosforu oraz cynku. Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych. Witaminy D, B6 i B12 pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego[3],[4].

Jesteśmy coraz bardziej świadomi i zwracamy uwagę na to, co jemy.

[1] A. Horvath, A. Mikulska, H. Szajewska, Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Warszawa 2016.

[2]  A. Horvath, A. Mikulska, H. Szajewska, Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Warszawa 2016, s. 321-338.

[3]  M. Michalczuk, A. Siennicka, Właściwości dietetyczne mięsa różnych gatunków drobiu utrzymywanych w alternatywnych systemach chowu, „Przegląd hodowlany” 2010, nr 11.

[4] ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1924/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

[1] M. Michalczuk, A. Siennicka, Właściwości dietetyczne mięsa różnych gatunków drobiu utrzymywanych w alternatywnych systemach chowu, „Przegląd hodowlany” 2010, nr 11.

[2] J. Dzieniszewski, M. Jarosz, Alergie pokarmowe. Porady lekarzy i dietetyków, Warszawa 2004.

[3] D. Głąbska, L. Kozłowska, E. Lange, D. Włodarek,  Dietoterapia, Warszawa 2014.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze