1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wilanowskie podróże artystyczne

123RF.com
123RF.com
Termin „edukacja muzealna” zwykle kojarzy się z dziećmi w wieku szkolnym, które w kapciach ochronnych, ze znudzonymi minami oglądają ekspozycje. Okazuje się jednak, że obecnie wyobrażenie to jest już mocno nieaktualne. Nie tylko uczniowie z zaciekawieniem odkrywają fascynujące zagadki sztuki i historii ale coraz częściej do tej zabawy daje się wciągnąć także publiczność dorosła.|Termin „edukacja muzealna” zwykle kojarzy się z dziećmi w wieku szkolnym, które w kapciach ochronnych, ze znudzonymi minami oglądają ekspozycje. Okazuje się jednak, że obecnie wyobrażenie to jest już mocno nieaktualne. Nie tylko uczniowie z zaciekawieniem odkrywają fascynujące zagadki sztuki i historii ale coraz częściej do tej zabawy daje się wciągnąć także publiczność dorosła.

Muzeum Pałac w Wilanowie chcąc sprostać wyzwaniu „edukacji dorosłych” już dwa lata temu zaproponowało cykl zatytułowany Wilanowskie Podróże Artystyczne. Odwołując się do tradycji XVIII-wiecznych Grand Tour, czyli wielkich podróży po Europie, które stanowiły jedną z ważniejszych części edukacji wyższych warstw społecznych, muzeum zaproponowało wyprawę w świat sztuki, konserwacji, mody i dawnych obyczajów.

Zaoferowaliśmy podróż w czasie i przestrzeni po dobrach wilanowskich w towarzystwie ekspertów z różnych dziedzin – historii sztuki, archeologii, konserwacji, kostiumologii, ogrodnictwa. Wszystkie spotkania odbywały się w zabytkowych wnętrzach pałacu w Wilanowie. Tam przy kawie i herbacie nasi goście mogli nie tylko zgłębiać tajniki wiedzy, ale także zabrać głos w dyskusji, poznać naszych pracowników, współpracowników oraz wybitnych badaczy. Spotkania okazały się niezwykle interesujące i inspirujące.

Dlatego w tym sezonie Muzeum Pałac w Wilanowie znacznie poszerzył ofertę „podróży”. Oprócz spotkań dyskusyjnych i wykładów zainaugurowaliśmy także Wilanowskie atelier:

Tamborek, nici, dowolna tkanina oraz igła to wszystkie materiały, których potrzebujemy do stworzenia dzieł na miarę dawnych mistrzów. W skali kraju niewiele jest jednak miejsc, w których można poznać niezbędne techniki hafciarskie. Od stycznia jednym z nich jest Muzeum Pałac w Wilanowie. Do tej pory w królewskiej rezydencji Jana III odbyły się dwie edycje warsztatów haftu. Ich program został skonstruowany tak, żeby uczestnicy mieli szansę zapoznania się zarówno z teorią, jak i praktyką. Każde zajęcia rozpoczynała krótka prezentacja. Realizowane tematy dotyczyły historii haftu, warunków powstawania największych dzieł, ich twórców, jak również haftu ludowego i jego funkcji. W części praktycznej zaś odbywała się nauka podstawowych w hafcie płaskim rodzajów ściegów, sposobów kopiowania wzorów na tkaninę oraz używania dostępnych na rynku narzędzi. Okazało się, że dzięki warsztatom w jednym miejscu i czasie zgromadziło się kilkanaście uzdolnionych i ambitnych pań, zarówno prawdziwych pasjonatek rękodzieła, jak i pełnych zapału i fantazji początkujących. Specjalnie dla nich po zakończeniu pierwszej edycji warsztatów w pałacu w Wilanowie stworzony został Klub Haftu. 

Głównym celem działalności Klubu jest dostarczenie osobom, które brały udział w warsztatach, możliwości kontynuowania nauki. Spotkania klubowe mają podobną formułę co warsztaty – także podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Jednakże do wygłaszania wykładów zapraszani są każdorazowo specjalni goście. Są to osoby profesjonalnie zajmujące się haftem: konserwatorzy, historycy sztuki, w przyszłości będą to również artyści z całej Polski. Ich opowieści i prezentacje umożliwiają poszerzanie wiedzy na temat haftu: wzornictwa charakterystycznego dla poszczególnych epok, dawnych technik i materiałów czy też współczesnych sposobów odtwarzania niszczejących arcydzieł. Goście Klubu Haftu zdradzają tajemnice swojego warsztatu i ukazują zakamarki profesjonalnych pracowni. W kwietniu tego roku członkinie Klubu zaproszone zostały do pracowni konserwacji tkanin Muzeum Pałacu w Wilanowie. Dzięki temu miały niepowtarzalną okazję ujrzenia m.in. aktualnie prowadzonej pracy nad XVIII‑wiecznym haftowanym taboretem oraz tkaniny, która dopiero zawiśnie na ścianach odnawianych Sypialni Króla.

Latem planowane są kolejne edycje warsztatów haftu. Lipcowe spotkania przeznaczone będą dla początkujących, zaś edycja sierpniowa przygotowana zostanie dla osób zaawansowanych. Wakacyjne warsztaty rozłożone zostaną na cztery spotkania, po trzy i pół godziny każde. W przerwie będzie można swobodnie poprzechadzać się po pałacu lub dać wytchnienie oczom na świeżym powietrzu w otoczeniu bujnej roślinności rewitalizowanych ogrodów króla Jana III Sobieskiego.

W sezonie w każdą sobotę można odbyć pałacowy spacer w ramach programu Historia mniej znana. Każdy spacer poświęcony jest innemu zagadnieniu i pozwala odkryć fascynujący świat sprzed wieków.

Wśród całej gamy wilanowskich podróży nie brakuje także atrakcji dla wielbicieli pieszych wędrówek na świeżym powietrzu. Bliskość wspaniałej przyrody stwarza możliwości wypraw prawdziwie tropicielskich. Wraz z naszymi specjalistami można odkryć świat fauny i flory wilanowskich ogrodów – podpatrzeć zwyczaje różnych gatunków zwierząt i poznać parkowe rośliny. Wyprawy obfitują w przyrodnicze ciekawostki.

Muzeum Pałac w Wilanowie zachęca do wspólnego podróżowania, tym bardziej że oferta jest bogata i zróżnicowana. Szczegóły na temat wszystkich wydarzeń znajdują się na stronie muzeum:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze