1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Karnawał trwa - czas na pączki i faworki

Faworki trzeba cieniutko rozwałkować, by były delikatne i chrupiące. (Fot. iStock)
Faworki trzeba cieniutko rozwałkować, by były delikatne i chrupiące. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Choć są dostępne są przez cały rok, najlepiej smakują w czasie karnawału. Faworki i paczki to arcydziała sztuki cukierniczej, ale zrobienie ich wcale nie jest trudne.

Faworki

Kształtem przypominają zawiniętą wstążkę i stąd wzięła się ich nazwa. Francuskie faveur oznacza kokardę zrobioną z wąskiej eleganckiej tasiemki. Nazwa chrust nawiązuje do ich kruchości. Kochamy je za delikatność i za to jak przyjemnie "rozpływają się" na podniebieniu. Ich przygotowanie nie jest trudne, ale wymaga staranności. Ciasto powinno mieć jedwabistą konsystencję, musi być miękkie, luźne a jednocześnie elastyczne. Tylko takie da się cieniutko rozwałkować a to cała tajemnica faworków.

 Fot. (iStock) Fot. (iStock)

 

Składniki: 1/2 kg mąki 4 jaja 2 łyżki spirytusu (może być wódka) 60 g masła szczypta soli, 60 g cukru 2 łyżki śmietany smalec lub olej do smażenia cukier puder do posypania 

Na stolnicę przesiewamy mąkę (to bardzo ważne by była dobrze napowietrzona), dodajemy chłodne masło i siekamy dużym nożem. Kiedy mąką idealnie połączy się z masłem, dodajemy jajka, cukier, szczyptę soli, śmietanę i alkohol.  Po wyrobieniu, ciasto ubijamy wałkiem przez 5-10 minut (im dłużej i mocniej, tym lepiej ). Po zbiciu, ciasto musi odpocząć - koniecznie owijamy je w lekko wilgotną ściereczkę i odkładamy na 30 min. Potem rozwałkowujemy cienko kawałki ciasta, kroimy w paseczki,  i zaplatamy faworki. 

 

Tradycyjne pączki z różą

Pączki są tłuste, słodkie i pyszne. By objadać się nimi, nie warto czekać do Tłustego Czwartku. Szaleć można przez cały karnawał. 

 (Fot. iStock) (Fot. iStock)

Składniki: 1 kg mąki 100 g świeżych drożdży 100 g cukru 500 ml mleka 100 g masła 6-8 żółtek jajko szczypta soli kieliszek ml rumu (może być wódka) ziarenka z 1/2 laski wanilii (może być cukier wanilinowy) 2-3 krople aromatu rumowego cukier puder do posypania Nadzienie: 300 ml konfitury z róży 50 ml rumu Do smażenia: 1-1 i 1/2 kg smalcu (lub smalcu wymieszanego z olejem w proporcjach 2:1) szczypta soli

Przesiewamy mąkę. I robimy zaczyn - drożdże kruszymy  do szklanki ciepłego mleka, dodajemy 5-6 łyżek mąki, łyżkę cukru i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ucieramy żółtka i całe jajko z cukrem i szczyptą soli do białości. Masło topimy i odstawiamy do ostudzenia. Gdy rozczyn podwoi objętość, wlewamy go do mąki. Dodajemy kogel-mogel, resztę mleka, alkohol, wanilię i aromat, wyrabiamy tak długo, aż ciasto przestanie się lepić do rąk i miski. Na koniec dodajemy rozpuszczone masło i wyrabiamy do połączenia. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Konfiturę mieszamy rumem. Kiedy ciasto wyrośnie, przekładamy partiami na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkowujemy na placek grubości 1-1 i 1/2 cm. Szklanką wykrawamy krążki, na środek każdego nakładamy po pół łyżeczki konfitury i zlepiamy tak, by powstała kuleczka. Odstawiamy sklejeniem do dołu, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Smażymy z każdej strony - powinny lekko pływać na tłuszczu. Po wyłowieniu należy odstawić na papierowy ręcznik, żeby lekko ociekły z tłuszczu. Jeszcze lekko ciepłe posypać cukrem pudrem.

Mniam. 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze