1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Yerba mate zamiast kawy - dawka energii i dobrego humoru

W Argentynie oraz w innych krajach Ameryki Południowej picie yerba mate łączy się przede wszystkim ze stylem życia. Porównać to można z angielskimi five o'clock lub włoskimi espresso. (fot. iStock)
W Argentynie oraz w innych krajach Ameryki Południowej picie yerba mate łączy się przede wszystkim ze stylem życia. Porównać to można z angielskimi five o'clock lub włoskimi espresso. (fot. iStock)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
W Argentynie, Urugwaju czy Paragwaju nikt nam nie zaproponuje kawy lub herbaty. Gości zawsze częstuje się yerba mate. W tych krajach yerba mate to podstawowy napój. Ze względu na właściwości pobudzające mieszkańcy piją ją rano i popołudniu, nigdy na wieczór. I co ciekawe, yerba mate pija się w domu. Nikt nie wychodzi na miasto, żeby popijać mate przy luźnej rozmowie ze znajomymi.

Rytuał picia yerba mate przypomina palenie fajki pokoju. W Argentynie, obojętnie czy pijemy yerba mate z domownikami czy z przyjaciółmi, którzy przyszli w odwiedziny, zawsze pije się z jednego matero przy użyciu tej samej bombilli (metalowej rurki). Czasem, przy większej liczbie osób, trzeba przyrządzić dwie porcje, gdy goście dzielą się na tych, którzy piją yerba mate słodzoną (można słodzić cukrem lub miodem) oraz na tych, którzy preferują napój bez dodatków.

Jedną z przestrzeganych zasad picia yerba mate jest również to, że napój przyrządza i serwuje jedna osoba. Obojętnie komu z domowników przypadnie to zadanie – wykonuje on już wszystkie czynności związane z zaparzaniem i podawaniem yerba mate członkom rodziny lub gościom. Picie yerba mate to kolejne rundy. Gość mówi „dziękuje” dopiero wtedy, gdy nie chce już więcej pić. Do tego czasu kalebasa „krąży” po wszystkich uczestnikach spotkania.

Tradycja picia yerba mate, zamiast kawy lub herbaty, obejmuje takie kraje jak Argentyna, Paragwaj, Urugwaj i część Brazylii. Yerba mate, niegdyś dostępna jedynie za oceanem, stała się jednak popularna na całym świecie. Aromatyczny napar orzeźwia umysł, jak i ciało, stając się zdrowszą alternatywą dla codziennej kawy. Warto o nim pomyśleć szczególnie w okresie letnim, ponieważ cenną właściwością „yerby” jest zawartość licznych witamin, takich jak witaminy C, E, B1, B2 oraz A, a także minerałów: sód, krzem, potas, żelazo, wapń, magnez.

Napar wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli krótko mówiąc pomaga nam w oczyszczeniu organizmu z wolnych rodników. Dodatkowo mate uznawana jest za produkt moczopędny, przez co dodatkowo pomaga usuwać toksyny z organizmu. Regularne picie tego południowoamerykańskiego napoju pozwala obniżyć cholesterol, wzmacnia odporność, poprawia samopoczucie oraz niweluje oznaki zmęczenia. Yeba mate zawiera kwas chlorogenowy, który powoduje np. zmniejszanie wchłaniania się cukru, jest dobrym środkiem na odchudzanie, jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym, wykazuje również właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

</a> Yerba mate na tyle zadomowiła się w Polsce, że wciąż wydłuża się liczba internetowych sklepów, w których można kupić nie tylko sam susz, ale też rozmaite akcesoria do picia naparu. (fot. iStock) Yerba mate na tyle zadomowiła się w Polsce, że wciąż wydłuża się liczba internetowych sklepów, w których można kupić nie tylko sam susz, ale też rozmaite akcesoria do picia naparu. (fot. iStock)

Choć nazywana czasem herbatą, yerba mate niewiele ma wspólnego z krzewami rosnącymi na Dalekim Wschodzie. Powstaje z ususzonych, a następnie zmielonych listków ostrokrzewu paragwajskiego – wiecznie zielonego drzewa z Ameryki Południowej, które osiągać może nawet 8 metrów wysokości. Ostrokrzew naturalnie występuje na niewielkim obszarze pomiędzy Oceanem Atlantyckim a rzeką Paraguay. Jednak yerba mate, ze względu na rosnącą popularność, stała się też rośliną uprawną. Uprawia się ją w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie.

Napój trafił do Europy w XVII wieku za sprawą jezuickich misjonarzy. Odpowiednim naczyniem do przyrządzania naparu jest wspomniane wcześniej matero lub kalebasa, które w 2/3 należy wypełnić suszem i umieścić wewnątrz metalową bombillę, a następnie zalać susz wodą o temperaturze 65-80°C. Yerba nadaje się do picia po około 2-3 minutach. Susz można zalewać wielokrotnie, aż nie straci on swego smaku.Wiele źródeł podaje, że yerba mate powinna być zaparzana w ściśle określony sposób. Jednak mieszkańcy krajów południowoamerykańskich mają swoje własne zasady. Często zalewają susz zimnym sokiem, zamiast wodą. Yerba mate można pić z sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym lub jabłkowym. Niektórzy przyrządzają też zioło ze skórką pomarańczy lub cytryny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze