fbpx

Smaczne Ujęcie: Akcesoria do stylizacji

Smaczne Ujęcie: Akcesoria do stylizacji
Smaczne Ujecie, fot. Anna Dobrowolanska

Fotografując jedzenie, musimy zwrócić uwagę na bardzo istotny element stylizacji, jakimi są akcesoria, których użyjesz. Kolorowe talerze czy lniane ściereczki mogą zbudować ciekawy klimat fotografii lub całkowicie go zepsuć.

Umiar

Poszukując kolorowych rekwizytów do stylizacji, pamiętaj, że najważniejszą sprawą w fotografii kulinarnej jest potrawa; czasami warto skupić się na formie przygotowanego jedzenia, tak aby dodatki tworzyły jedynie jego tło. Warto zastanowić się, czy do prezentacji rustykalnego bochenka chleba nie wystarczy papier do pieczenia, natomiast do stylizacji pizzy blaszka, na której była pieczona. Eksperymentuj. Na początku naszej drogi z fotografią kulinarną warto jednak eksperymentować. Odskocznią od „grzecznych” stylizacji będzie zabawa w odważne prezentacje, kiedy obrus w kartę zestawicie z regionalną wzorzystą zastawą. Takie zabawy pozwolą odnaleźć swój styl i wyróżnić się z „tłumu”. Po wykonaniu setek zdjęć i stylizacji sami dojdziecie do tego, w jakiej konwencji mają być utrzymane wasze fotografie. Będę skromne, ascetyczne czy może pójdziecie w kierunku industrialnym…

Jakie rekwizyty wybrać?

Podstawą są klasyczne rekwizyty, takie które będziecie mogli użyć do wielu zdjęć. Monochromatyczne naczynia nie będą konkurowały z kolorowym jedzeniem. Inwestując w akcesoria, z których będziecie korzystać podczas sesji, wybierzcie się na targ staroci i bazar – można odnaleźć tam prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze. Zamiast kupować drogie ściereczki wybierzcie się do sklepu z tkaninami i zapytajcie o niepotrzebne skrawki. Dobrym tłem jest drewniany stół, jednak z powodzeniem można zastąpić go pomalowanymi paletami.

Kolory

Kluczem są kolory. Do fotografowania swoich potraw używam raczej monochromatycznych zestawów kolorystycznych. Bardzo pomocna jest dla mnie aplikacja Adobe Kuler, dostępna online. Korzystają z niej zarówno styliści, jak i graficy. Umożliwia tworzenie automatycznych zestawień kolorystycznych, Jeżeli wybieracie kolor podstawowy np. granatowy, program zaproponuje Wam szereg pomocnych rozwiązań.