fbpx

Szarlotka tatrzańska

Szarlotka tatrzańska

Składniki
  • mąka krupczatka 500g
  • masło 250g
  • cukier puder 90g
  • proszek do pieczenia 1 czubata łyżeczka (można pominąć)
  • żółtka 2 szt
  • kwaśna śmietana 18% 2 łyżki
Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 160°C. Masło, śmietana i jajka muszą być zimne.
Szybko posiekaj razem mąkę, proszek (jeśli go stosujesz), masło i cukier puder. Dodaj żółtka, śmietanę i szybko zagnieć spójne ciasto. Możesz oczywiście użyć miksera, z płaskim mieszadłem.
Wyłóż formę wielkości ok. 22×30 cm (lub okrągłą śr. 26cm) papierem do pieczenia, dno wylep 2/3 ciasta i wstaw razem z formą do lodówki na ok. godzinę. Resztę – 1/3 ciasta – schowaj w woreczku do zamrażarki.
Obierz i pozbaw gniazd nasiennych wszystkie jabłka. Pozostaw je w połówkach lub ćwiartkach jeśli są większe. Z pomocą malaksera i funkcji krojenia na cienkie plasterki pokrój jabłka na cieniutkie plasterki. Jeśli malaksera nie posiadasz, męską ręką pokrój jabłka nożem lub na mandolinie (tarce plasterkującej) – muszą być cienkie, ale nie łamiące się. Do miski, w której są jabłka, dodaj cukier puder, cynamon i delikatnie wymieszaj, by przyprawy oblepiły wszystkie jabłka, postaraj się nie połamać plasterków.
Na wychłodzone ciasto w blasze wyłóż wszystkie jabłka układając plasterki poziomo – będzie tego bardzo wysoka warstwa (ok 6 cm) dokładnie dociśnij i wyrównaj. Na wierzch zetrzyj ciasto z zamrażalnika. Piecz ok. 60-80 min – do zezłocenia się wierzchu. Po wystudzeniu posyp pudrem. Cudo!
Podsumowanie przepisu

Ta szarlotka ma niewiele ciasta, ale za to bardzo, bardzo kruchego i wysoooką warstwę jędrnych, kwaskowych jabłek z nutką cynamonu. Należy kroić ją w duże porcje, na mniejsze nie bardzo jest jak. Pycha! To naprawdę ważne, by do szarlotki tatrzańskiej użyć jabłek szara reneta (uwaga, bywa też „złota”, a to nie o tą się rozchodzi). W zasadzie każdy inny rodzaj jabłek zamieni się w trakcie pieczenia w pulpę. Szarej renecie i długiemu pieczeniu w niezbyt wysokiej temperaturze, szarlotka zawdzięcza ten fantastyczny efekt cieniutkich plasterków i niepodrabialny smak.