1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Przepisy Lary Gessler - na słodko i na słono

Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl
Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Lara Gessler, córka Magdy  Gessler,  prowadzi słynną cukiernię Słodki Słony. Podzieliła się z nami kilkoma autorskimi przepisami.

Mokry cytryniak z miętą

Ciasto: 125 g miękkiego masła, 225 g drobnego białego cukru, 100 ml oleju słonecznikowego, 10 posiekanych w paseczki listków grubej mięty, skórka otarta z 3 cytryn, 4 jajka, 50 ml wrzątku, 256 g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 30 g mąki migdałowej, 40 g otrębów owsianych. Syrop: 150 g drobnego białego cukru, sok z 4 cytryn.

 Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl

Blaszkę smarujemy masłem i wysypujemy odrobiną bułki tartej. Rozgrzewamy piekarnik z termoobiegiem do 180 stopni Celsjusza. W misie miksera ucieramy na puchatą masę masło, cukier, olej, miętę i skórkę z cytryny. Dodajemy pojedynczo jajka, czekając, aż poprzednie całkowicie połączą się z masą. Wlewamy wrzątek i mieszamy jeszcze przez chwilę. Masa powinna nabrać gładkości. W misce łączymy mąkę, proszek do pieczenia, przesianą dwukrotnie przez sito mąkę migdałową i otręby. Mieszamy i dodajemy w dwóch porcjach do masy maślanej. Przelewamy całość do przygotowanej keksówki i pieczemy ok. 45 minut, aż patyczek wbity w środek po wyciągnięciu nie będzie pokryty surowym ciastem. Nie sprawdzamy przed upływem 30 minut. W międzyczasie gotujemy w rondelku cukier z sokiem na niewielkim ogniu, aż się rozpuści, a konsystencja lekko zgęstnieje i  utworzy się syrop. Gorące ciasto nakłuwamy drewnianym patyczkiem, a następnie wylewamy na nie 2/3 syropu. Gdy ciasto trochę przestygnie, wyjmujemy je z formy i nasączamy spód pozostałą częścią syropu.

Paszteciki z camembertem i orzechami laskowymi

Ciasto: 100 g miękkiego masła, 3 żółtka o temp. pokojowej, 1 łyżka cukru, 7 g drożdży instant (1 saszetka) lub 35g świeżych, 350 g mąki, 250 ml ciepłego mleka, 1 płaska łyżeczka soli. Farsz: 4 łyżki masła klarowanego, 300 g cebuli żółtej, 200 g szalotki, 200 g cykorii, 2 jabłka, 200 g upalonych (inaczej uprażonych) orzechów laskowych, 240 g camemberta, kilka gałązek tymianku, 2 łyżki miodu, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżka sosu worcester.

 Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl

Do miseczki lub dużego kubka wkładamy pokruszone drożdże i ucieramy je z cukrem. Dodajemy ciepłe mleko i 2 duże łyżki mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10–15 minut, aż powstanie warstwa piany. Mieszamy sól z mąką. Przesiewamy. Wsypujemy do misy miksera, końcówką z hakiem na małych obrotach łączymy mąkę z zaczynem drożdżowym. Przyspieszamy obroty, by uzyskać gładką masę. Dodajemy żółtka pojedynczo, każdorazowo czekamy, aż ciasto będzie jednolite. Po dodaniu jajek wyrabiamy ciasto jeszcze przez 5 minut. Stopniowo dodajemy miękkie masło. Po połączeniu wyrabiamy jeszcze 8–10 minut. Ciasto powinno być gładkie i sprężyste. Jeśli klei się do rąk, to znaczy, że jeszcze wymaga wyrabiania. Formujemy z niego kulę i wkładamy do dużej miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Przez ten czas podwoi swoją objętość. Cebulę żółtą i szalotkę obieramy i kroimy w piórka. Na dużej patelni rozpuszczamy 2 łyżki masła klarowanego i szklimy na nim cebulę. Cykorię i jabłka myjemy. Kroimy cykorię w paski szerokości 1 cm i dodajemy do zarumienionej cebuli. Jabłka obieramy i ścieramy na dużych oczkach. Dodajemy na patelnię. Przyprawiamy sosem sojowym, worcesterem i miodem. Dodajemy sól i świeży pieprz do smaku. Ciasto podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na równy prostokąt. Powinien mieć około 30 × 40 cm lub tyle, by na długość zmieścił się do piekarnika! Przecinamy go wszerz na 4 prostokąty. Przestudzony farsz układamy na środku każdego z pasków wzdłuż, pozostawiając margines z każdej strony. Na farsz kładziemy plasterki camemberta, posypujemy orzechami i siekanym świeżym tymiankiem. Nakrywamy farsz lewą częścią ciasta, naciągając ją tak, by przykleić ją do prawej, tuż przy farszu. Zaklejamy górę i dół ciasta. Prawą część nakrywamy na zakładkę i sklejamy delikatnie. Przekładamy zawijańce na wyścieloną papierem do pieczenia blachę łączeniem do dołu.  Roztrzepujemy w kubku jajko z łyżką wody i lakierujemy nim paszteciki. Posypujemy czarnuszką i grubą solą. Odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce. Pieczemy przez ok. 25 minut w 180 stopniach Celsjusza.

Rogaliki różane

1 kg mąki, 385 ml mleka, 12 żółtek, 3 jajka, 380 g cukru, 380 g miękkiego masła, 40 g drożdży. Dodatkowo: 100 g roztopionego masła.

 Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl

Metoda wyrabiania ciasta taka jak w przypadku pasztecików. Po rozwałkowaniu ciasto kroimy na kwadraty wielkości środka dłoni. Nakładamy dużą łyżkę konfitury różanej. Składamy na pół i zawijamy. Odstawiamy na 30 minut pod ściereczką. Pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez 15–20 minut, aż ciasto wyrośnie i stanie się złociste. Jeszcze ciepłe rogaliki „malujemy” roztopionym masłem. Po wystygnięciu oprószamy cukrem pudrem.

Tort kanapkowy

Biszkopt: 5 jaj, 12 g drobnego cukru, 125 g mąki, 35 g miękkiego masła. Wypełnienie: 2 × 175 g serka typu philadelphia, 400 g majonezu, 1 zielony ogórek, pęczek szczypiorku, 2 pęczki kopru, 2 łyżki kaparów, 200 g łososia wędzonego, puszka tuńczyka w oleju, 4 jajka na twardo, 1 łyżka musztardy, 215 g pieczonej papryki.

 Przepisy Lary Gessler - na słodko i na słono Przepisy Lary Gessler - na słodko i na słono

Biszkopt: Formę smarujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Mąkę przesiewamy i odstawiamy. Masło rozpuszczamy. W misie miksera ucieramy masło z cukrem na pulchną masę. Łączymy z  żółtkami. Osobno ubijamy białka i mieszamy je szpatułką z masą maślaną. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, żeby białka nie straciły objętości. Wsypujemy mąkę i ponownie, okrężnymi ruchami szpatułki łączymy z masą. Przelewamy do formy i pieczemy przez 30–40 minut, aż biszkopt wyrośnie, a wbity patyczek po wyciągnięciu nie będzie miał na sobie kawałków surowego ciasta. Odstawiamy do wystygnięcia. Biszkopt przecinamy nożem z ząbkami na 4 równe plastry.

Farsz do warstwy pierwszej – tuńczykowy: Mieszamy tuńczyka z siekanymi kaparami i 2 łyżkami majonezu. Dodajemy pieprz. Smarujemy dolny plaster warstwą serka philadelphia, następnie farszem tuńczykowym. Nakładamy na niego pocięte paski pieczonej papryki i przykrywamy drugą warstwą biszkoptu. Farsz do warstwy drugiej – jajeczny: Jajka ścieramy na dużych oczkach do miski. Siekamy i dodajemy pęczek szczypiorku, 1 łyżeczkę świeżo mielonego pieprzu, 3 łyżki majonezu i mieszamy. Doprawiamy solą i łyżką musztardy, a w razie potrzeby dodajemy więcej majonezu. Przykrywamy trzecią warstwą biszkoptu. Trzeci biszkopt też smarujemy serkiem, posypujemy pęczkiem posiekanego kopru. Układamy plasterki łososia. Ogórka obieramy, przecinamy wzdłuż ,wyjmujemy gniazdo nasienne łyżeczką. Kroimy na cienkie półksiężyce i układamy na łososiu. Przykrywamy górną częścią biszkoptu. Odstawiamy do lodówki na 30 minut. Mieszamy pozostałą część serka z majonezem i rozprowadzamy po całym torcie jako warstwę dekoracyjną. Przybieramy koperkiem lub szczypiorkiem. Odstawiamy do lodówki na kolejne 30 minut.

Grissini z prosciutto

Ciasto francuskie (najlepiej w rolce z lodówki, niemrożone), 100 g prosciutto, 100 g sera pecorino, 1 jajko, pieprz świeży.

 Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl Fot. Magda Klimczak/Daretocook.pl

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Zimne ciasto francuskie delikatnie rozwałkowujemy. Tniemy na paski o szerokości 2 palców. Jajko roztrzepujemy w kubku z łyżką wody. Za pomocą pędzelka smarujemy nim ciasto. Kładziemy na każdy posmarowany pasek podobnej wielkości plasterek prosciutto, posypujemy tartym pecorino i pieprzem. Zawijamy delikatnie i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętajmy, że ciasto podwoi swoją objętość, więc zostawmy mu miejsce. Pieczemy ok. 10 minut, aż grissini lekko się zezłocą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze