1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Czy pieprz jest zdrowy? Zastosowanie i właściwości pieprzu czarnego i białego

Pieprz nie tylko poprawia smak potraw, ale także wykazuje działanie lecznicze. (Fot. Getty Images)
Pieprz nie tylko poprawia smak potraw, ale także wykazuje działanie lecznicze. (Fot. Getty Images)
Pieprz rozgrzewa i dezynfekuje, ale też łagodzi gorączkę i przeziębienia. Pomaga przy migrenie i wpływa korzystnie na przemianę materii – to pogromca tłuszczu, dzięki niemu zachowasz zdrową i szczupłą sylwetkę. Czy pieprz jest szkodliwy? Kiedy powinniśmy ograniczyć jego spożycie?

Ta obok soli najpopularniejsza z przypraw, obecna dziś na każdym stole, niegdyś była równie cenna jak złoto. Ma kilka odmian. Pieprz czarny – pochodzi z Indii, pieprz kolorowy (zielony, czerwony) – to tylko nie w pełni dojrzałe i nie tak wyraziste w smaku jego wcześniejsze postaci. Pieprz biały – jest jedynie obrany z czarnej skórki. Na wielką skalę pieprz uprawiany jest głównie na Archipelagu Malajskim. Od dawna znane były przeciwzapalne i odkażające właściwości pieprzu. Dzięki swoim składnikom (m.in. magnez, żelazo, wapń, a nawet błonnik oraz fenole, będące silnym antyoksydantem) pieprz dodany do potraw nie tylko poprawia ich smak, ale także wykazuje działanie lecznicze.

Czy pieprz jest zdrowy? Odpowiadamy!

Bardzo ważnym składnikiem pieprzu jest piperyna – to ona sprawia, że kichamy, ale też, że chudniemy! Naukowcy z Seulu przeprowadzili badania na Uniwersytecie Sejong, z których wynika, że piperyna ingeruje w działanie genów odpowiedzialnych za powstawanie nowych komórek tłuszczowych. Ale uwaga – pieprz działa tu dość przewrotnie, bo pobudza wydzielanie soków trawiennych, co zwiększa apetyt. Dzięki piperynie zawartej w czarnych ziarenkach pieprzu lepiej też wchłaniamy z pokarmu witaminy z grupy B, selen i beta-karoten.

Na tym właściwości pieprzu się nie kończą. Pieprz łagodzi wzdęcia, dezynfekuje drogi moczowe, pomaga zwalczyć stany zapalne (np. przyzębia), a nawet redukuje odczuwanie bólu. Sięgasz po kieliszek wódki z pieprzem, gdy masz bóle brzucha? Spróbuj. Gdy zastosujesz nieco więcej pieprzu w swojej kuchni, twoje życie nabierze zupełnie nowych smaków. Jeśli zależy ci na profilaktyce nowotworowej, sporządź pastę z kurkumy, oliwy i pieprzu – i dodawaj ją codziennie do potraw. Pieprz (a właściwie sama piperyna), jak odkryli naukowcy, wzmacnia aż tysiąckrotnie działanie kurkumy, a w przypadku zachorowania na raka zwiększa działanie chemioterapii, niszcząc komórki nowotworowe.

Czy to też pieprz?

Niektórzy za pieprz uważają także przyprawę o nazwie „pieprz Cayenne” – w sumie słusznie, choć w rzeczywistości to suszona, sproszkowana czerwona papryczka chilli. Umiarkowane stosowanie pieprzu kajeńskiego, dzięki zawartej w papryczkach kapsaicynie, wspomaga odporność organizmu, zwalcza ból gardła i leczy przeziębienia. Podobnie jak pieprz czarny, działa przeciwbólowo, nawet przy migrenie, rozszerza naczynia krwionośne i obniża cholesterol.

Masz kiepski dzień? Samopoczucie poprawi ci gorąca czekolada z dodatkiem pieprzu kajeńskiego – w sam raz na zimne jesienne wieczory. Gdy ten boski i smaczny napój wypijesz ze swoim partnerem, z pewnością szybko zdejmiecie z siebie wszelkie ubrania. Jest jeszcze pieprz metystynowy, zwany również kava kava, w Polsce niedostępny, a nawet nielegalny ze względu na swoje właściwości psychoaktywne, wpływające na układ nerwowy. Ma działanie rozluźniające i w innych rejonach świata uznawany jest za pomocny w stanach depresyjnych i lękowych. W większych ilościach właściwości pieprzu metystynowego mogą przypominać działanie przedawkowanego alkoholu – wpływa na zachwianie równowagi, zaburza pracę narządów słuchu i wzroku.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy pieprz jest szkodliwy, zwróć uwagę na przeciwwskazania w nadmiernym spożyciu przyprawy, a więc: choroby nerek i układu pokarmowego (pieprz i inne ostre przyprawy mogą podrażniać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze