fbpx

Walentynki

O miłości, czułości i związkach
Propozycje prezentów dla niej i dla niego

10 twarzy miłości

10 twarzy miłości
Miłość ma różne oblicza i różne przejawy. Choć na co dzień o nich nie myślimy, czasem warto zakosztować poezji. (fot. iStock)

Chociaż od Walentynek dzielą nas jeszcze dwa tygodnie, w sklepach już pojawiły się serca. Na kubkach, serwetkach, okładkach książek, puzderkach, kartkach okolicznościowych. Psycholożka Melanie A. Greenberg, która w terapii par stosuje praktykę uważności, dzieli się z nami swoimi refleksjami na temat miłości.

Pierwsza twarz miłości: głęboka tęsknota ludzkiej natury

Całe moje życie, moje serce pragnęło rzeczy, których nie umiem nazwać. Andre Breton

Każde serce śpiewa. Fałszywie, dopóki nie usłyszy szeptu innego serca. Platon

Starożytni i współcześni filozofowie mówią o miłości jako o najgłębszym pragnieniu naszych dusz. My, ludzie, pragniemy być przyjęci przez inną osobę. Bez miłości, obojętnie w jakiej postaci, czujemy się w jakiś sposób niekompletni, samotni, nieszczęśliwi. Nauka udowadnia, że nasze mózgi i ciała są stworzone do łączenia się z innymi. Gdy to się dzieje, wydziela się hormon oksytocyna, a my czujemy błogość. Odrzucenie przez innego człowieka jest dla nas bólem.

Druga twarz miłości: antidotum na cierpienia życia

Dla małych istot takich jak my, bezmiar bólu można wytrzymać tylko dzięki miłości. Carl Sagan

Jedno słowo uwalnia całego ciężaru i bólu życia. Tym słowem jest miłość. Sofokles

Buddyjskie przekonanie, że życie zawiera nieuniknione cierpienie, ma w sobie wiele mądrości. Nasza krucha i wrażliwa natura staje przed problemami materialnymi, egzystencjalnymi, emocjonalnymi. Kochanie i bycie kochanym wydaje się łagodzić ten ciężar, dając chwile, w których czujemy się bezpiecznie i komfortowo.

Trzecia twarz miłości: źródło doświadczania sensu życia

Życie bez miłości jest jak drzewo bez kwiatów lub owoców. Khalil Gibran

Kto, będąc kochanym, jest biedny? Oscar Wilde

Filozofowie, pisarze i poeci piszą o miłości jako o jakości, która sprawia, że nasze doświadczenie jest bogatsze – bardziej kolorowe, żywe i wymowne. Dzięki miłości przyziemna rutyna naszego codziennego życia przemienia się w coś większego i bardziej istotnego – doświadczenie miłości łączy nas z całą ludzkością i naturą w czasie i przestrzeni.

Czwarta twarz miłości: obsesja

Bez ciebie w moich ramionach czuję pustkę w duszy. Szukam twojej twarzy w tłumie, wiem że jej nie znajdę, ale nie mogę się powstrzymać. Nicholas Sparks

Gdyby za każdym razem, kiedy myślę o tobie, wyrastał kwiat, zawsze chodziłbym po ogrodzie. Alfred Lord Tennyson

Obsesja i wzajemne pragnienie siebie najczęściej zdarzają się w początkowych fazach zakochania. Część naukowców i psychologów nazywa ten stan namiętną miłością. Według nich po sześciu miesiącach intensywność przechodzi w głębokie uczucie lojalności i przyjaźni. Powstaje związek. Skany ludzkich mózgów pokazują jednak, że są pary, u których namiętna, wręcz obsesyjna miłość, może trwać latami a nawet przez całe życie. Tak zdarza się nie tylko w trwałych związkach. Kiedy kochanek odrzuca nas lub działa w sposób nieprzewidywalny, może również zintensyfikować pragnienie i obsesję. Być może dlatego tego typu relacje trwają tak długo.

Piąta twarz miłości: duchowe połączenie

Jak cię kocham? Pozwól mi wyliczyć sposoby. Kocham cię tak głęboko, tak szeroko i tak wysoko, jak może sięgnąć moja dusza.” Nicholas Sparks

Ludzie, którzy miłość opisują jako doświadczenie w kategoriach duchowych, doświadczają uczucia wewnętrznego spokoju i zadowolenia. Mają poczucie, że bycie obok ukochanej osoby w zupełności im wystarczy. Spokój ten nie wyklucza „gorących” przymiotników i kolorów, w jakich przedstawiana jest duchowa miłość. Uczucia ogniste i radosne towarzyszą nam, kiedy kochamy całą duszą.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze