fbpx

10 twarzy miłości (cz. 2)

10 twarzy miłości
123rf

Luty za sprawą Walentynek stał się miesiącem miłości. Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak je świętować, poświęćmy odrobinę czasu na refleksję nad naturą miłości. Ma ona wiele twarzy. Psycholożka Melanie A. Greenberg wyróżniła ich dziesięć.

Szósta twarz miłości: widzenie, rozumienie i docenianie ukochanej osoby

Czym jeszcze jest miłość, niż radością z faktu, że inna osoba żyje, działa i doświadcza w inny sposób, niż my? Friedrich Nietzsche

Kobieta wie, kim jest mężczyzna, którego kocha, tak jak marynarz wie, jakie jest morze. Honore de Balzac

Ten aspekt miłości można rozpoznać po tym, że czujemy się z inną osobą zestrojeni, połączeni. Czujemy, odbieramy i rozumiemy jej stany emocjonalne. Mamy w naszych mózgach neurony lustrzane, które pozwalają nam wczuwać się w uczucia innych. Ludzie, którzy są ze sobą blisko, są ze sobą zsynchronizowani, co widać na skanach ich mózgów. Tak powstaje „nowe miłosne okablowanie” każdego, kto kocha.

Siódma twarz miłości: bezwarunkowa akceptacja

Kocham to, kim ona jest. Robert Frost

Dla miłości nie jest potrzebny jest powód. Paulo Coelho

Ideał czystej miłości to miłość bezwarunkowa. Osoba, która kocha prawdziwie, doświadcza przyjemności wyłącznie z aktu miłości. Ten, kto jest kochany, nie musi nic robić, aby zasłużyć miłość. Większość z nas, w sercu, po prostu chce być kochanym i akceptowanym za to, kim jest. Chcemy, aby ktoś spontanicznie zachwycił się nami. Może inaczej niż nasi rodzice, którzy chcieli w nas widzieć kogoś, kim nigdy nie byliśmy, a my musieliśmy zasłużyć na ich miłość. W takim przypadku trzeba nauczyć się przyjmowania miłości.

Ósma twarz miłości: bezinteresowna troska o dobro innej osoby

Miłość to nie czułość, ale stała życzliwość wobec bliskiej osoby i pragnienie jej dobra. C.S. Lewis

Niedojrzała miłość mówi: Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała – potrzebuję cię, ponieważ cię kocham. Erich Fromm

W kategoriach duchowych, dojrzała miłość oznacza brak chęci, by ktoś zadośćuczynił naszym brakom. To raczej koncentracja na tym, żeby kogoś uczynić szczęśliwszym. W ten sposób łatwiej nam kochać dzieci, niż partnera. Jednak, gdy przestaniemy od ukochanej osoby czegokolwiek oczekiwać, wypełni nas bezinteresowna miłość.

Dziewiąta twarz miłości: ryzyko i niepewność

Istotą romansu jest niepewność. Oscar Wilde

Kochamy naprawdę, gdy nadal kochamy tą samą osobę, która się zmieniła. W. Somerset Maugham

Wiemy intuicyjnie i nauczeni doświadczeniem, że miłość jest ryzykowna. Możemy zostać porzuceni, oszukani, zranieni. Wydaje nam się, że możemy zostać z niczym albo jedynie z bólem. W miłości nie ma gwarancji, że nasze serce nie zostanie złamane. Dlatego wielu z nas spędza życie w samotności lub pustych relacjach. Skalkulowane ryzyko uniemożliwia nam przeżyć miłość.

Dziesiąta twarz miłości: przekraczanie siebie

Kiedy kochamy, zawsze staramy się być lepsi, niż jesteśmy. I wszystko wokół nas staje się coraz lepsze. Paulo Coelho

Miłość nie jest patrzeniem na siebie, lecz patrzeniem w tym samym kierunku. Antoine de Saint-Exupéry

To transformująca twarz miłości. Tylko w bliskiej relacji poznajemy te aspekty siebie, które śpią w samotności. Miłość najlepiej motywuje nas do rozwoju, przekraczania progów, podejmowania uczuciowego ryzyka. Miłość nas zmienia, budzi i poszerza nasze serca.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze