1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Emocjonalny perfekcjonizm – czym się objawia?

Gdy perfekcjonizm dotyka sfery emocji zaczyna się etap wypierania trudnych uczuć. (Fot. iStock)
Gdy perfekcjonizm dotyka sfery emocji zaczyna się etap wypierania trudnych uczuć. (Fot. iStock)
Jeśli masz przekonanie, że zawsze powinnaś być zadowolona, uśmiechnięta i nie dopuszczasz do siebie negatywnych stanów umysłu - możesz cierpieć na emocjonalny perfekcjonizm.

Osobę cierpiącą na perfekcjonizm cechuje tendencja do wyznaczania sobie, a także innym, nierealistycznie wysokich standardów funkcjonowania. Te wygórowane standardy łączą się z niemożnością zaakceptowania błędów, dlatego lęk przed niedoskonałością stale towarzyszy perfekcjonistom.

Emocjonalnie zdrowi ludzie odczuwają szeroką gamę uczuć i są wobec nich tolerancyjni i przyjmujący. Nie boją się swojego lęku, smutku czy złości, co nie oznacza, że im ulegają i nieświadomie działają pod ich wpływem. Mają nad nimi kontrolę świadomości i pozwalają sobie je poczuć. Gdy perfekcjonizm dotyka sfery emocji zaczyna się etap wypierania trudnych uczuć.

Powody, dla których nie warto być emocjonalnym perfekcjonistą:

1. Nasze uczucia dają nam ważne informacje zwrotne o tym, co dzieje się w naszej nieświadomości. Są nieodzowne w procesie poznawania siebie. Poza tym właśnie uczucia są łącznikiem naszego wnętrza z tym, co dzieje się na zewnątrz. Informują o tym, co właśnie kreujemy.

2. Odmowa przyjmowania uczuć prowadzi do unikania trudnych sytuacji i konfrontacji z lękami. A one znikają dopiero wtedy, gdy mając świadomość, że się boimy, działamy. Z tego powodu możemy latami nie zmieniać niesatysfakcjonującej pracy czy tkwić w nieszczęśliwym związku.

3. Nadmierna kontrola naszych emocji może doprowadzić do poważnej psychicznej blokady. Prowadzi do to apatii, zobojętnienia, wreszcie depresji. Nieujawnione uczucia zaczynają działać przeciwko nam, okradają nas z życiowej energii i radości.

Jak przezwyciężyć emocjonalny perfekcjonizm?

1. Traktuj swoje uczucia z życzliwością. Pomóc ci w tym może praktyka uważności. Kiedy będziesz świadomie obserwować to, co się w tobie pojawia, pozwolisz uczuciom wybrzmieć. Nie identyfikuj się ze swoimi uczuciami, ale poczuj je. Nie walcz z nimi. Zaakceptuj. Powtarzaj sobie, że to uczucie cię nie zabije i w końcu minie. Jesteś tu po to, żeby doświadczyć siebie w pełni, a nie żeby być „doskonałym” robotem.

2. Znajdź ludzi, z którymi możesz dzielić się swoimi uczuciami. To ważne, żeby mieć kogoś, kto po prostu bez oceniania wysłucha. Dzięki temu nie działamy pod wpływem emocji, tylko pozwalamy im się uwolnić.

3. Nie intelektualizuj. To zachodni sposób radzenia sobie z uczuciami - analiza. Wschodni nauczyciele duchowi zalecają niemyślenie. Można się w tym wyćwiczyć, medytując. Możesz też uciszyć swoje myśli, słuchając muzyki, biegając, ćwicząc jogę czy tańcząc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze