1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Świadome zmiany w życiu

123rf.com
Schyłek starego roku i początek nowego skłaniają do głębszych przemyśleń. To czas doskonały do tego, żeby przeżyć metamorfozę. Żeby ten proces był pełny, potrzebne jest świadome podejście do autodestrukcyjnych zachowań i transformacja energii, która jest na nie zużywana.

Żeby wprowadzić w życie konstruktywne zmiany, potrzebne jest pragnienie, wola i zaangażowanie. A nade wszystko świadomość tego, co chcemy zmienić i w którym kierunku. Wszyscy nieświadomie odtwarzamy to, co stare i znane, dopóki świadomie nie wybierzemy nowej jakości. Dysfunkcyjne wzorce myślowe są przyczyną doświadczeń życiowych, które nie przynoszą szczęścia. Początek nowego roku jest okazją do tego, żeby pożegnać się z nawykami, które nam szkodzą i zastąpić pozytywnymi. Aby rozpocząć ten proces, wypisz na kartce lub w dzienniku zachowania, z którymi chcesz się rozstać.

Przykłady:

1. W związku daję więcej niż otrzymuję, żeby utrzymać relację. 2. Nie zwracam uwagi na moje głębokie potrzeby. 3. Kupuję zbędne przedmioty. 4. Zawsze chcę mieć rację. 5. Wstydzę się tego, ile ważę. 6. Jestem zbyt roztargniona. 7. Zbytnio izoluję się od ludzi. 8. Nie poświęcam energii na realizację marzeń. 9. Troszczę się o to, co myślą inni. 10. Nie planuję wydatków.

Następnie napisz, jak chcesz zmienić te zachowania. Na przykład:

1. Utrzymuję zdrową równowagę we wzajemnym dawaniu i otrzymywaniu w moim związku. 2. Dbam o swoje potrzeby jak najlepszy rodzic. Itd.

Teraz, kiedy już zidentyfikowałaś autodestrukcyjne działania i zobaczyłaś drogę uzdrowienia ich, stwórz przestrzeń do psychicznej przemiany. Pomogą ci w tym:

Prostota: Jak najwięcej upraszczaj: otaczaj się przedmiotami, których naprawdę potrzebujesz, mów to, co myślisz, rób to, co jest dla ciebie dobre, mało myśl, nie naciskaj na rzeczywistość, działaj bez zbędnych emocji.

Cierpliwość: Uwalnianie umysłu z negatywnych wzorców wymaga determinacji, czasu, i przede wszystkim cierpliwości. Pogódź się z tym, że zmiany nie nastąpią od razu.

Akceptacja: Zaufaj, że wszystko jest tak, jak powinno być. Puść przeszłość i to, czego nie możesz kontrolować. Bądź gotowa na przyjęcie nowego. Załóż, że pojawienie się nowej jakości często poprzedzone jest ruiną starego. Pozwól na nią, ale niczego nie zwalczaj (zwłaszcza swoich nawyków). Pozwól, żeby odeszły.

Współczucie: Otwórz swoje serce, czuj jak najwięcej. Praktykuj współczucie dla siebie i innych.

Wizja: Nigdy nie rezygnuj z tego, co gra w twojej duszy. Świadomie kreśl swoją ścieżkę życia, nie pozwalając na to, żeby autosabotaż miał nad tobą moc. Zobowiąż się do transformacji. W wytrwaniu w tym procesie pomoże ci kilka minut codziennej wizualizacji życia, do którego dążysz.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze