1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Co mówią o tobie twoje wybory życiowe?

fot. SE shutterstock
Wiele osób niemal każdego dnia staje przed koniecznością dokonania jakiegoś wyboru. Może on dotyczyć kwestii zawodowych, prywatnych, jak i pozornych błahostek. Te najprostsze decyzje z reguły podejmujemy pod wpływem nagłego impulsu, natomiast niektóre z nich wymagają głębszej analizy. Jednak czy ktokolwiek zastanawiał się nad tym, że dokonywane wybory życiowe bardzo wiele mówią o nas samych?

Co mam zrobić?

Bardzo często, stając przed kolejnym dylematem, odczuwamy nieodpartą chęć podzielenia się własnymi przemyśleniami z bliską osobą. Takie zachowanie jest zazwyczaj przejawem pragnienia potwierdzenia zasadności wstępnie podjętej decyzji oraz utwierdzenia się w przekonaniu, że właśnie ona jest tą właściwą i zazwyczaj otrzymujemy to, czego chcieliśmy. Niemniej, czasem zdarza się, że wynik konfrontacji jest całkiem odmienny od oczekiwanego.

Taki obrót spraw nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale również generuje kolejne wątpliwości. Czym kierowała się bliska nam osoba dokonując takiego wyboru? Co sprawiło, że w analogicznej sytuacji podjęłaby taką, a nie inną decyzję? Te pytania powinniśmy zadać przede wszystkim sobie, co jednocześnie zdobyć cenną wiedzę na temat naszej osobowości.

Charakter a podejmowane decyzje

Każdy z nas posiada określone cechy charakteru, spośród których można wyróżnić także te dominujące, a ponadto swoje , wrodzone zdolności oraz talenty. Wszystkie te czynniki kształtują naszą osobowość, praktykowane wzorce zachowań, a co wyjątkowo istotne, również sposoby reagowania na wystąpienie konkretnych okoliczności.

Przede wszystkich od ostatnich z wymienionych uzależnione są nasze wybory życiowe. Podążając tym tropem dojdziemy do wniosku, że podejmowane przez nas decyzje są niejako odzwierciedleniem naszego charakteru oraz wskazują na jego mocne i słabe strony. Co więcej, wrodzone zdolności i talenty często ukierunkowują nasz proces myślenia na dane rozwiązanie, szczególnie w przypadku impulsywnych i nieco mechanicznych wyborów.

Jak poznać własne talenty?

Aby bliżej poznać samego siebie, warto skorzystać z oferty firmy  i zdecydować się na test predyspozycji. Opracowany po badaniu spersonalizowany i zindywidualizowany raport pozwoli nam odkryć własne talenty, a zawarte w nich wskazówki i porady pomogą zastosować je w praktyce, między innymi w sytuacjach, w których musimy podjąć określoną decyzję.

Rozmaite dylematy, zarówno te mniejsze, jak i większe, są nieodłączną częścią naszego życia. Naturalnie, każdy z nas chciałby dokonać właściwego wyboru, jednak bardzo często ciężko jest wcześniej przewidzieć możliwe konsekwencje. Niezależnie od ostatecznego rezultatu, warto zacząć postrzegać proces podejmowania decyzji jako szansę na bliższe poznanie własnego charakteru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze