1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Chiron czyli nauka odpuszczania (2)

Położenie planetoidy Chiron w horoskopie urodzeniowym wskazuje na ból, który trudno jest ukoić. Trudne uczucia wracają i nic nie można z nimi zrobić. Chiron obiecuje jednak uzdrowienie tego zranienia. Pod jednym warunkiem. Nie my ranę opatrzymy, tylko Siła Wyższa. Chiron niesie bowiem naukę odpuszczania kontroli oraz rezygnacji z człowieczych sposobów radzenia sobie z problemami.

Każdy z nas nosi w sobie ranę. Posadowienie Chirona w reprezentuje czuły punkt w psychice. W tym obszarze przejawiamy szczególną wrażliwość, pozorne błahostki mogą w każdej chwili rozjątrzyć chironowe miejsce. Dlatego zdarza nam się reagować nieadekwatnie do sytuacji – złościmy się, płaczemy, wycofujemy, jest nam bardzo przykro – i sami nie wiemy co się z nami dzieje. Mechanizmem obronnym, po który sięgamy, jest automatyczne odcięcie od swojej świadomości tej części nas. Nie wiemy skąd ta rana się wzięła i nie to jest istotne, czujemy natomiast doskonale, co ją rozdrapuje. Dlatego unikamy tego, co sprawia nam ból. Przez jakiś czas (zależy to od tego na ile aktywny jest w naszym horoskopie Chiron) tematyka tej planetoidy dociera do nas sporadycznie i selektywnie. Ta sytuacja ulega jednak zmianie w chwili, gdy postanawiamy zająć się samorealizacją, rozwojem oraz poznaniem siebie. Zwykle dzieje się to w czasie tranzytów, w których uczestniczy Chiron. Ten proces nie jest łatwy ani przyjemny, ale prowadzi do spełnionego i niezależnego życia. Dotknięty naszą świadomością Chiron działa paradoksalnie – jeśli podejdziemy do niego intelektualnie bądź metodami psychologicznymi, problem będzie przybierał na sile. Proces stawania się całością niesie bowiem większe wyczulenie na ból, który przynosi nam Chiron. Wtedy dochodzimy do wniosku, że zanim się sprawą zajęliśmy, było lepiej. Na Chirona jest jednak sposób: polega on na akceptacji własnej wrażliwości, na pogodzeniu się z istnieniem psychicznej miny. I nie chodzi tu o przezwyciężanie słabości czy wewnętrzną transformację negatywnych energii na pozytywną. Tego rodzaju próby w przypadku Chirona są skazane na porażki. Pomóc może zaniechanie wyjaśniania tego stanu rzeczy, nie kwestionowanie bólu i obserwowanie siebie. Kiedy poddamy się samoistnemu procesowi uzdrawiania, nie przeszkadzając mu, Chiron wyniesie nas na inny poziom świadomości siebie. Planetoida ta bowiem razem ze zranieniem przynosi określony talent, który nie wymaga od nas żadnego wysiłku, żeby się urzeczywistnił. W horoskopach urodzeniowych można zaobserwować pięć głównych tematów chironowych, które zależą od położenia tej planetoidy w kontekście innych elementów kosmogramu.

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
(Chiron w aspekcie ze Słońcem, w Lwie, w 5 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: ambiwalentny stosunek do własnego ja. Właściciele takiego Chirona przeczuwają, że drzemie w nich ogromny potencjał, ale jednocześnie boją się samorealizacji. Czują lęk przed tym, co się może stać, jeśli uzewnętrznią swoją autentyczną naturę. Wrażliwość: na punkcie własnego ja. Dlatego osoby z tak położonym Chironem nie chcą wiedzieć, kim naprawdę są. Dostosowują się do otoczenia i bardziej są zaabsorbowane tym, co dzieje się na zewnątrz niż sobą. Ciągle są niezadowolone ze swoich osiągnięć, im bliżej im do sukcesu, tym gorzej się czują. Reagują gwałtownie, kiedy wydaje im się, że inni ludzie nie traktują ich poważnie. Czują również ból, kiedy zostaną docenieni i zauważeni. Dar:
Talent do kierowania innymi, żeby odnaleźli drogę do własnego ja, zachęcanie do odkrycia własnego potencjału. Niekiedy dar uzdrowicielski.

BLISKOŚĆ UCZUCIOWA
(Chiron w aspekcie z Księżycem, w Raku, w 4 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: pragnienie bycia kochanym i akceptowanym z jednoczesnym lękiem przed własnymi uczuciami i autentyczną bliskością. Taki Chiron obdarza ogromnym bogactwem uczuciowym, ale doświadczanie uczuć przysparza bólu. Z kolei alienacja i dystans wywołują uczucie braku lub pustki. Wrażliwość: na świat uczuć. Takie osoby są niepewne przynależności do jakiejkolwiek wspólnoty – rodziny, zespołu w pracy, grupy sąsiedzkiej. Niby czują się bezpieczniej bliżej ludzi, ale kiedy mają komuś zaufać, górę bierze lęk przed odrzuceniem. Dlatego z łatwością potrafią dostosować się do wymogów grupy. Nie trwa to jednak długo, bo w końcu odchodzą, czując bolesną tęsknotę za prawdziwą przynależnością i akceptacją. Ból konfrontuje ich z nieutulonym wewnętrznym dzieckiem. Dar:
Umiejętność obdarzania innych poczuciem bezpieczeństwa i kontaktowania ich z głębokimi emocjonalnymi potrzebami. Okazywanie współczucia, wzbudzanie zaufania, uzdrawianie emocjonalnych urazów.

POWĄTPIEWANIE W SWOJĄ WIEDZĘ
(Chiron w aspekcie z Merkurym, w Bliźniętach, w 3 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: ambiwalentny stosunek do wszystkiego, co łączy się z wiedzą i komunikacją. Wewnętrzna mądrość wykraczająca poza wiedzę zdobywaną tradycyjnymi metodami towarzyszy ciągłemu powątpiewaniu w siebie i we własne umiejętności. Potrzeba wyrażania swoich myśli i zdobywania nowych wiadomości jest równoczesna z lękiem, że nie zostaną oni zrozumiani i wysłuchani. Wrażliwość: na wyrażanie posiadanej wiedzy. Tacy ludzie wahają się przy formułowaniu myśli w obawie, że zbyt mało wiedzą. Są wrażliwe w kontaktach międzyludzkich, bo obawiają się wyśmiania i odrzucenia. Zwykle zbierają pokaźny zasób informacji, żeby móc przetrwać w towarzystwie innych ludzi, ale w głębi duszy nie ufają swojej wiedzy. Boją się pomyłek i tego, że nie myślą zbyt szybko i czasem milkną lub zupełnie się wycofują. Dar:
wspieranie innych w samodzielnym myśleniu i jego werbalizacji. Pomaganie w nauce, porządkowaniu informacji, sprowadzenie szkoleń w zakresie komunikacji. Dar selekcjonowania informacji i przekazywania wiedzy w przystępnej formie.

BYCIE W RELACJACH
(Chiron w aspekcie z Wenus, w Wadze lub w Byku, w 2 i 7 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: ambiwalentny stosunek do związków. Właściciele tak posadowionego Chirona posiadają wielki potencjał miłości, którą mogliby obdarzać innych, ale jednocześnie boją się odtrącenia a z drugiej strony – zawłaszczenia. Pragną, by kochano ich takimi, jacy są, ale lękają się, gdy ktoś okazuje im ciepłe uczucia czy namiętność. Wrażliwość: na punkcie związków. Bycie akceptowanym i kochanym oznacza dla nich niebezpieczeństwo, a świadomość, że mogliby nie kochać i nie być kochanymi sprawia ogromny ból. W efekcie każdy związek przypomina taniec na linie – od najwcześniejszych lat nieświadomie wystrzegają się bliskości i zażyłości. Często wybierają rolę dającego, by w ten sposób kontrolować relację. Pomaga im w tym talent do odgadywania cudzych życzeń. Sami mają problem z przyjęciem czegokolwiek. Łatwo nawiązują kontakty i wchodzą w relacje, ale robią to zazwyczaj według społecznych norm. Są otoczeni ludźmi, lubiani i szanowani a wewnętrznie czują pustkę i izolację. Są też tacy, którzy ze strachu przed miłością zawsze trzymają bezpieczny dystans. Dar:
zaszczepianie w innych poczucia bezpieczeństwa oraz własnej wartości. Odkrywanie talentów, uzdolnień, wewnętrznego piękna. Potrafią też leczyć rany wyniesione ze związków i pokazać czym może być miłość. Mają zdolności mediatorskie w sytuacjach kryzysowych między partnerami. Wpływ Wenus daje im duże poczucie harmonii otoczenia, więc mają również talent do dekoracji wnętrz.

LĘK PRZED DZIAŁANIEM I WŁASNĄ AGRESJĄ
(Chiron w aspekcie z Marsem, w Baranie, w 1 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: zraniony wojownik, który boi się własnej mocy. Takie osoby mają przebłyski świadomości, że dysponują ogromną siłą – instynktowną i napędową – ale lękają się jej. Potrzeba działania i aktywności jest tożsama z lękiem przed następstwami swoich ewentualnych czynów. Wrażliwość: na punkcie wszystkiego co robią. Działanie pod wpływem impulsu lub kontakt z własną agresją budzi w nich strach, wstyd lub winę. Wydaje im się, że ich czyny pociągną problematyczne skutki. Dlatego albo zachowują się pasywnie albo są w swoich działaniach niezwykle perfekcyjni i aktywni. Mimo tych starań w środku czują się wiecznie niezrealizowani i oceniają się jako nieudacznicy. Wyrażanie złości powoduje w nich ból. Kiedy są blisko zwycięstwa w rywalizacji jakaś cząstka ich domaga się kary za działanie. Dar:
stymulowanie innych do samodzielnej aktywności, trenowanie ich, by osiągali lepsze wyniki, szkolenie w byciu bardziej asertywnymi, rozwiązywanie sporów.

Pierwsza część tekstu - TUTAJ

Więcej o duchowym aspekcie Chirona przeczytasz w książce „CHIRON – PRZEWODNIK. Budowniczy mostów między duchem a materią” autorstwa szwajcarskiej astrolożki Vereny Bachman w przekładzie Moniki Dykier, wyd. Mintaka.

Chcesz poznać swój horoskop urodzeniowy, a w nim położenie Chirona? Rozwikłać zagadkę bolesnego miejsca, którego uzdrowienie przynieść Ci może życiową transformację? Zapraszam na .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze