1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jaką nosisz maskę? (1)

123rf.com
Jak zachowujesz się w nowych okolicznościach? Jakie robisz pierwsze wrażenie? W jaki sposób odbierają cię inni? Za jaką rolą się chowasz? Jaką metodą radzisz sobie ze światem? Odpowiedzi na te pytania pokażą ci, jaka jest twoja jungowska persona i astrologiczny ascendent.

Jung personą nazwał tę część nas, która zwrócona jest ku światu zewnętrznemu. Jest to rodzaj maski, którą zakładamy każdego dnia. Pisał, że wynika ona z konieczności przystosowania się do okoliczności, ale nie jest identyczna z naszą indywidualnością. „Persona jest kompromisem pomiędzy jednostką a społeczeństwem”. Według Junga prawidłowo funkcjonująca persona musi brać pod uwagę trzy czynniki: po pierwsze – ideał ja, czyli pożądany obraz siebie, po drugie – obraz człowieka, jakiego oczekuje od nas środowisko, po trzecie wreszcie – psychiczne i fizyczne warunki człowieka, które ograniczają urzeczywistnienie powyższych ideałów. Jeśli któryś z tych czynników zostanie pominięty, persona nie działa prawidłowo, nie spełnia swojego zadania. Gdy zbudowana jest głównie z cech aprobowanych przez zewnętrzną zbiorowość, jej właściciel będzie kimś, kto wyłącznie spełnia pewne oczekiwania, czy to środowiskowe, czy rodzinne. Natomiast ktoś biorący pod uwagę jedynie swój obraz wewnętrzny, posiadać będzie personę dziwaka, buntownika, samotnika niedostosowanego do innych.

Persona jest niezbędną warstwą ochronną, która zapewnia zrównoważone stosunki ze światem zewnętrznym. Dobrze, gdy jest elastyczna. Zbyt sztywna staje się maską, która, owszem, ułatwia przetrwanie, ale oddala od naszej prawdziwej natury, ukrywa ją. Wówczas zaczynamy się utożsamiać z jakąś rolą społeczną czy zawodową. I wtedy ktoś na przykład jest przede wszystkim matką, profesorem bądź osobą posiadającą pieniądze. A gdzieś głęboko pod tą skorupą ukryty jest człowiek. Kiedy persona staje się zbyt sztywna, wewnętrzne elementy osobowości ulegają wyparciu bądź stłumieniu, powodując ogromny dyskomfort, prowadzący nawet do psychicznych zaburzeń a na pewno mnóstwa życiowych problemów. Persona obejmuje nie tylko formy zachowań społecznych, ale także nasze cechy czy wygląd zewnętrzny: postawę ciała, chód, fryzurę, ubiór, a także nasze zmarszczki, sposób uśmiechania się czy wyraz twarzy.

Psychologia Junga znajduje odzwierciedlenie w astrologii. Takie podejście czyni z niej astropsychologię. każdego z nas to układ planet, jaki był na niebie w momencie naszego urodzenia. Każda z nich odnosi się do poszczególnych części osobowości. Jest tu Mars, odpowiednik jungowskiego Animusa, Wenus jako Anima, Saturn natomiast wskazuje, jakie aspekty siebie wyparliśmy i z integracją których mamy kłopot. Jednym z elementów horoskopu jest ascendent, punkt położony najbardziej na wschodzie. Na tym horyzoncie, dokładnie w godzinie naszego przyjścia na świat, wschodził jeden z gwiazdozbiorów zodiaku. Wskazuje on w jakim znaku jest nasz ascendent. Ascendent jest tożsamy z jungowską personą. Astrologowie określają go jako pierwszy oddech duszy, bramę do życia, soczewkę, przez którą patrzymy na świat i przez którą inni postrzegają nas. To pierwsze wrażenie, które wywieramy na ludziach, nasz wizerunek i ogólny stan zdrowia. Również sposób na funkcjonowanie w świecie, radzenie sobie z rzeczywistością. Od tego, w jakim znaku mamy ascendent, zależy jak zaczynamy działać, jacy jesteśmy „na dzień dobry”, jak zachowujemy się w nowych okolicznościach.

Ascendent symbolizuje początek, pierwszy krok w nową stronę, również nasze narodziny, które w sposób oczywisty wpływają na dalsze życie. To nasze pierwsze spotkanie ze światem jest potem odgrywane w podobny sposób. Ascendent pokazuje także, jakie wymagania mieli od nas rodzice i jak wyglądało środowisko, w jakim wyrośliśmy. Tamte oczekiwania wpłynęły na rodzaj maski, jaką teraz nosimy. Jest ona nam potrzebna zwłaszcza wtedy, gdy życie serwuje nowości. Różnie do nich podchodzimy. Jedni z optymizmem, otwartością, inni raczej powściągliwie, ostrożnie, lękliwie. Ze światem możemy radzić sobie intelektem bądź praktycyzmem lub działaniem albo podchodzić do niego uczuciowo. Rozpoznasz, jaki masz ascendent?

Ascendent w BARANIE. Działasz bezpośrednio i szybko. W pierwszym odruchu robisz, a nie myślisz, a na pewno daleko ci do wczuwania się w sytuację lub w innych ludzi. Wyróżnia cię niecierpliwość, impulsywność. Planujesz cokolwiek z wyprzedzeniem? Nigdy! Byle natychmiast i byle do przodu – tak lubisz najbardziej. Twój sposób działania jest agresywny i rywalizacyjny. Potrafisz wywrzeć na innych presję, trudno ci zdobyć się na kompromis. Masz gorący temperament, brak ci manier, za to dużo w twoim stylu bycia bezpośredniości. Kochasz akcję i wszelką aktywność. Można cię rozpoznać po młodzieńczym uroku i entuzjastycznym podejściu do życia. Jesteś przy tym samodzielny i niezależny. Cechuje cię wytrzymałość fizyczna i psychiczna, masz w sobie dużo sił witalnych oraz ambicji. Świetnie czujesz się jako inicjator działań i odkrywca terenów dziewiczych. W relacjach chcesz dominować, dobrze się bawić i ogniście pokłócić. Słabymi punktami ciała są: głowa, twarz i oczy. Władca horoskopu – Mars.

Ascendent w BYKU. Zrównoważony, spokojny, realistycznie patrzący na świat – tymi przymiotnikami można cię określić przy pierwszym spotkaniu. Sprawiasz wrażenie osoby bardzo stabilnej, która ceni sobie poczucie bezpieczeństwa. Nowe okoliczności nieco cię deprymują, wolisz przewidywalne znane sytuacje. Jesteś dość ostrożny i uważny, nie pociąga cię ryzyko ani konflikty. Cenisz spokój, harmonię, łono natury i uciechy codziennego bytowania. Lubisz ubrania dobrej jakości, wyrafinowane jedzenie, luksusowo urządzony dom a w łóżku namiętność. Masz dobrze rozwinięte zmysły węchu i dotyku. Lubisz przyjemności i jesteś estetą. Wyróżnia cię praktyczne podejście do życia, tradycjonalizm oraz umiłowanie materii. W życiu szukasz przede wszystkim wygody. Miły i życzliwy dla ludzi, o bliską osobę potrafisz być chorobliwie zazdrosny. Jest tobie dużo zaborczości, ale trzeba przyznać, że jesteś lojalny i oddany wobec tych, na których ci zależy. Słabymi punktami ciała są: szyja i gardło. Władca horoskopu – Wenus.

Ascendent w BLIŹNIĘTACH. Świat jest dla ciebie miejscem, w którym można się uczyć i zdobywać informacje. Do życia podchodzisz intelektualnie. Jesteś ciekawy świata i ludzi. Skłonność masz do plotek i dowiadywania się co w trawie piszczy. Uwielbiasz zadawać pytania i przekazywać wieści. Analizujesz świat i masz dużą zdolność obserwacji, ale nie potrafisz się koncentrować zbyt długo na jednym celu. Dobrze czujesz się w chaosie. Od razu widać, że jesteś rozgadany i nie masz problemu z nawiązywaniem kontaktów. Masz wielu znajomych, ale nie przyjaźnisz się głęboko. Cechuje cię powierzchowność, ruchliwość, spryt. Do życia masz podejście handlowe, szybko potrafisz coś sprzedać lub kupić, robiąc na tym dobry interes. Jesteś niespokojny, wewnętrznie rozedrgany i zawsze pełen wątpliwości. Wyglądasz na błyskotliwego, zabawnego, zalotnego. Przy bliższym poznaniu odczuwalny jest twój dystans emocjonalny i chłód a nawet szorstkość. Uczuciowość w kontaktach nie jest twoją mocną stroną. W związkach potrzebujesz wolności i swobody. Słabymi punktami ciała są: płuca, łopatki, klatka piersiowa. Władca horoskopu – Merkury.

Ascendent w RAKU. Łagodne z ciebie stworzenie, bardzo emocjonalne. Wyróżnia cię nieśmiałość i wycofanie, tak się zachowujesz zwłaszcza w miejscach publicznych i nieznanych ci dotąd okolicznościach. Jesteś niezwykle opiekuńczy, lubiany przez dzieci i zwierzęta. Wszystko co małe i potrzebujące opieki wręcz garnie się do ciebie. Wyglądasz na skromnego i pozbawionego roszczeń. Jednak tak naprawdę potrzebujesz struktury rodzinnej, żeby czuć się bezpiecznie. Rozglądasz się za kimś, kto zajmie się twoim życiem od strony finansowej i będzie mieć kontrolę nad rzeczywistością. Możesz popaść w uzależnienie od innych, byleby tylko uzyskać poczucie przynależności, bez którego boisz się żyć. Wyróżnia cię wrażliwość oraz zmienne nastroje. Potrafisz kaprysić, to twój sposób manipulowania innymi. Łatwo na ciebie wpłynąć, bo jesteś wewnętrznie niepewny. Sentymentalny, marzycielski, miękki, czuły. Do świata podchodzisz intuicyjnie, odbierasz wszystkie niewerbalne komunikaty i podteksty. Czujesz, co jest między wierszami i z tego powodu jesteś nieufny w kontaktach. Słabym punktem w ciele jest żołądek. Władca horoskopu – Księżyc.

Ascendent w LWIE. Pragniesz być zauważonym i widać to po tobie. Promieniejesz energią, która przyciąga uwagę innych. Do przodu popycha cię idealizm i chęć bycia podziwianym oraz oklaskiwanym. Do tego potrzebni ci są inni ludzie. Zachowujesz się tak, jakby życie było jedną wielką sceną a ty na niej jednym głównym aktorem. Silna jest u ciebie świadomość siebie i własnego ciała. Najbardziej na świecie interesuje cię swój własny wizerunek. Bywasz nieco teatralny, pompatyczny. I przesadzasz. Masz przy tym ognisty temperament ze skłonnością do podejmowania pochopnych decyzji, szerokiego gestu oraz napadów złości obliczonej na efekt. Lubisz ekscesy i afery, którymi chcesz się wyróżnić z tłumu. Wyglądasz tak, żeby czasem nikt ciebie nie przeoczył, masz manię wielkości. Jesteś chodzącą autoreklamą, samodzielną i samowystarczalną. Przy tym niesprawiedliwością byłoby odmówić ci wspaniałomyślności, wewnętrznej mocy, hojności, optymizmu. Właściwie nie znasz uczucia lęku. Dla wielu jesteś autorytetem. Słabym punktem ciała jest serce. Władca horoskopu – Słońce.

Ascendent w PANNIE. Poczucie własnej wartości nie jest twoją najmocniejszą stroną. Jak również pewność siebie. Wywierasz wrażenie osoby skromnej, cichej, niepozornej, wstydliwej. Bo tak w istocie się czujesz w kontaktach z innymi, zwłaszcza przy pierwszym podejściu. Za to doskonale znasz maniery, wiesz co wypada a co nie, jesteś wzorowo uprzejmy. Cechuje cię oschłość, ostrożność i ostry krytycyzm. Analizujesz świat i ludzi do suchej nitki, podchodzisz do życia intelektualnie, wręcz naukowo. Dostrzeżesz każdy szczegół. Jesteś zainteresowany wszystkim, co związane jest ze zdrowiem lub zdrowym stylem życia. Wyróżnia cię umiarkowanie - ty nigdy nie zjesz za dużo, nie wygłupisz się, nie przebierzesz żadnej miary. Żyjesz akuratnie. Nie pozbawia cię to jednak zmartwień, bo jesteś urodzonym pesymistą. Chętnie pomagasz innym, jesteś wręcz usłużny. Masz silną potrzebę zaprowadzenia porządku tam, gdzie właśnie się znajdujesz. Bałagan powoduje u ciebie silny dyskomfort. Lubisz rzeczy poukładane równo w szufladkach. Twoim żywiołem jest praca. Słabymi punktami ciała są: jelita i system nerwowy. Władca horoskopu – Merkury.

Tutaj czytaj II cześć tekstu, a w niej opis ascendentów od Wagi do Ryb

Ascendent jest jednym z elementów horoskopu urodzeniowego, nie sposób go analizować bez znajomości pozostałych części. Ciekawi Cię, jak ułożyły się planety na niebie w momencie Twoich narodzin? Chcesz wiedzieć, jak wpłynęło to na Twoją przeszłość i teraźniejszość? I co ważne, jak w ramach swojego potencjału, możesz świadomie kreować przyszłość? Horoskop urodzeniowy nie jest zapisem losu, na który zostaliśmy skazani, to raczej podpowiedź kierunku rozwoju. Zapraszam na .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze